Kumpi on ylempi lähihoitaja vai mielisairaanhoitaja? Entä sairaanhoitaja vai mielisairaanhoitaja?
Kysyy Tiina
Kumpi on ylempi, lähihoitaja vai mielisairaanhoitaja?
9
2441
Vastaukset
- tiit tiit
Se on ylempi jolla on enempi natsoja.
- musta-tuntuu
alhaalta ylös. apuhoitaja/hoitoapulainen alalla työskentelevä kouluttamaton henkilö, hoiva-avustaja lähihoitajaa alempitutkinto,
lähihoitaja,
sairaanhoitaja vanha opistotaso tai amk,
vastaavahoitaja tai apulaisosastonhoitaja voi olla rivi sairaanhoitaja,
osastonhoitaja voi olla rivihoitajasta kurssittamalla ylöspäin päässy.
viimeisenä ylihoitaja vaatii ylemmän amk tutkinnon tai yliopsitotason tutkinnon ei koskee vanhaakaartia joka on jo melkein kaikki eläkkeellä.
Sairaalassa hierarkiassa ylin on ylilääkäri.
Ylempiarvoisuutta on vaikea alalla hakea. Ainoastaan se on "ylempi" arvoinen joka on esimiesasemassa. Työryhmä voi tänäpäivä koostua hoitoapulaisista, lähihoitajista ja sairaanhoitajista. Heillä on kuitenkin yhteinen esimies.
Mielisairaanhoitaja on vanhentunut tutkinto mielenterveyhoitaja on verrattavissa lähihoitajaan.
Ehkä haet ylemmyydellä palkka eroja. No hoitoapulainen tienaa vähiten, lähihoitajha hieman enemmän ja sh lhTa n200e/kk enemmän peruspalkassa.- mä tiedän
Apuhoitaja on perushoitajan tutkintoa edeltänyt tutkintonimike. Perushoitaja taas on lähihoitajaa edeltänyt tutkintonimike. Koulutussisällöt ja koulutuksen kesto ovat luonnollisesti muuttuneet paljon.
- onko tietoo
Mihin kategoriaan kuuluu sitten lähiavustaja nimike joka on yleistynyt vuonna 2009.Mihin voipi sillä nimikkeellä päästä töihin.
- lähäriluijanarmosta.
Lähihoitajan tutkinto on laaja siihen on sisälletytty kaikki entiset tutkinnot mm, lastenhoitaja, kehitysvammaisten,mielenterveys, päihde,vanhukset, kodinhoitajan ym. Lähihoitjan tutkinto varsinkin aikuistutkintona on vaativa ja pätevöittää hoitamaan erilaisia asiakkaita.
- kiepille vetää
Siitä vaan kaikkia hoitelemaan, kun tutkinto on noin laaja, että on monessa mukana!??
- lählählääää
Ja siihen vaikuttaa paljolti se, mihin lh koulutuksessa on suuntautunut.. jos esim. sahu suuntautumisena, niin on parempi mahdollisuus päästä esim. vuodeosastolle töihin.
- Aoh on turhake
Apulaisosaston hoitajat hoitaa paljolti hallinnollisia asioita. Ainakin pitäisi hoitaa... Työvuorolistoja yms muuta.
Tiedän ainakin Turun TYKS:stä muutaman sellaisen ja en osaa sanoa kovinkaan montaa hyvää asiaa. Lähinnä he surffailevat netissä, iltapäivälehdissä ja treffipalstoilla 5-8 kertaa vuoronsa aikana ainakin. Ainakin tuntemani ko. virkaa suorittavat.
Mistä heille maksetaan siis? Treffipalstoilla surffaamisestako??? - ifejöaspawpaio
Mielisairaanhoitaja ja lähihoitaja ovat toisen asteen tutkintoja. Sairaanhoitaja kolmannen asteen tutkinto, vanhemmat sh:t opistoasteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292228
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261868Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121429Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121297Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701221- 931048
- 17937
- 88903
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115741