romanelle kysymys

Mistä romaanit on kotoisin? Onko heillä ollut joskus oma maa? Vai eikö ole koskaan ollutkaan?
Miksi teidä sanotaan varkaiksi? Onko se totta että varastelette niin paljon? Mitä kieltä te puhutte, ja oletteko kaun kierelleet?
Olisin niin kiitollinen jos jjoku vastaisi minun kysymyksiin, koska yritän kirjoittaa kirjaa romaneista. Kiitos etukäteen
6519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

me ei ensinnäkään olla mitään luettavia ROMAANEITA,vaan me ollaan romaneita.kyllä jos sinä YRITÄT kirjaa kirjoittaa meistä niin et sinä näiltä sivuilta vastauksia saa,sillä täällä jaetaan aika paljon vääristynyttä tietoa.kyllä ne lähteet on sinun muualta etsittävä.kaikista parasta kun tutustut kulttuuriimme henkilökohtaisesti.taidat olla huuhaa juttelija,koska kirjoitus virheesi kertoo jo sen sun viestissäsi.harjoittelahan oikein kirjoitusta ja jatka yritystä kirjailijana.

Äänestä

kyllä mee varkaitaa olla kaikki melkein ei se mikä valhe o.jos romani mies näke kännyka autosa ja ikuna on auki niin 99pr kaikki romanit varasta see.75pr suomen romanista on rikos rikosregeisetr ennen ikä 18v .mee pohjos romanit tulltin tänne pohjosen 1500ly.sittä asti mee olleme kierelleet tällä ihan 1960 aikan .mutta enn mää tijää jos mutt romanit europasa vielä kiertää.

Äänestä
  • Tehkää taas pilaa..... hae tietoa romaneista netistä. sieltä löytyy aika paljon. Turha täältä on tietoa hankkia,,,,ei täällä ole kuin kaikki pilailijat ja mustamaalaajat.

    Äänestä

  • mustalainen kirjoitti:

    Tehkää taas pilaa..... hae tietoa romaneista netistä. sieltä löytyy aika paljon. Turha täältä on tietoa hankkia,,,,ei täällä ole kuin kaikki pilailijat ja mustamaalaajat.

    mies pelkää kaajeta .kaa lulleko mua kavoksi voi hyvä mies minä soran joka päivä jaa kaikki kaalet ketkä tunnen jaa mitä sitt.mitä pillata kajeita köö voi sää olet kaajeinmoinen

    Äänestä

tämäkin sivu on täynä tietoa mistä romanit ovat lähtöisin. katselet vaan ympärillesi, Israelista
han me.

Äänestä

Hei!
Onpas tutkijalla paljon tekstissään kirjoitusvirheitä ja ihan meinaat kirjan kirjoittaa.
Uskokoon, ken tahtoo...
Romanit ovat lähtöisin Intiasta. Sen paremmin meillä ei ole koskaan ollut "omaa maata".
Jos joku on joskus nähnyt yhden romanin varastavan, niin siitä on tehty yleinen käsitys, että kaikki romanit ovat varkaita.
Puhumme ihan suomea, koska olemme suomalaisia ja muut kielet ovat meillä samalla tavalla opittavissa, kuin kenellä tahansa.
Tässä vastauksia kysymyksiisi, mutta jätä ihmeellä kirjan kirjoittaminen sellaiselle, joka on sisällä meidän kulttuurissamme. Kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkija kirjoitti:

Mistä romaanit on kotoisin? Onko heillä ollut joskus oma maa? Vai eikö ole koskaan ollutkaan?
Miksi teidä sanotaan varkaiksi? Onko se totta että varastelette niin paljon? Mitä kieltä te puhutte, ja oletteko kaun kierelleet?
Olisin niin kiitollinen jos jjoku vastaisi minun kysymyksiin, koska yritän kirjoittaa kirjaa romaneista. Kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu