Pesänhoitaja huijaa

Pesänhoitaja toimii vilpillisesti ja tyhjentää vainajan kotia. Miten voin saada jonkun muun hoitamaan pesänhoitajan velvollisuudet ilman nykyisen suostumusta?
6365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyseessä ei taida olla käräjäoikeuden määräämä pesänhoitaja? Olipa tai ei, tee tutkintapyyntö poliisille ja hae uusi tai ensimmäinen virallisselvittäjä.

Äänestä

Edellisen kanssa samaa mieltä. Näin mekin toimittiin. Ei ole mikään leikin asia.

Äänestä

Periaatteessa tietysti väärin.

Mutta järki käteen. Kannattaako alkaa tappelemaan jonkun pikkuesineen vuoksi? Erään papparaisen perunkirjassa luki "vähäinen irtaimisto: 50 markkaa". Oikeudenkäynti maksaa helposti tuhansia euroja eikä voitosta ole takeita ennenkuin se viimeinen sana on sanottu eikä viimeistä sanaa ole sanottu ehkäpä koskaan tai joskus vuosikymmenten riitelyn jälkeen.

Joillakin ihmisillä riitely on ainut syy elää. Mutta eipä hätää, eihän siihen riitaan ole pakko itse osallistua, tapelkoot ken tahtoo.

Viralliset asiat etenevät tietyn kaavan mukaan, ei siinä inttäminen tai toiveajattelu auta. Jos riitapukari pystyy hoitamaan viralliset asiat jotenkin yksin niin mikäs siinä.

Onko sillä niin väliä kuka sen pesän hoitaa? Jos nykyinen pesänhoitaja sanoutuu irti yhteistyöstä ja ei pysty hoitamaan asiaa yksin niin eiköhän käräjäoikeuden määräämä pesänhoitaja hoida homman, nopeasti ja suoraviivaisesti. Ottaa toki palkkion työstään mutta mikäänhän tässä maailmassa ei ole ilmaista. Haluaisitko itse alkaa tappelemaan?

Äänestä

PESÄN HOITAJA HUIJAA TÄÄLÄKIN , EIKÄ MIKÄÄN LAKI TAIDA AUTTAA, PESÄNHOITAJA HÄVITTÄÄ TAVARAT YM, PESÄN HOITAJA TOINEN PERILLINEN, TOINEN OSAKAS JÄÄ ILMAN . PESÄN HOITAJA TOUHUILEE OMINEEN ASUNTOJEN JA TAVAROIDEN KANSSA OMAN MIELENSÄ MUKAAN . KOSKA ON PESÄN HOITAJA HÄN VOI TEHDÄ NIIN. SEKÖ ON RIITELYÄ VAI MITÄ JOS TONEN PYYTÄÄ OMAA OSUTTAAN JOSTA ON MAKSANUT JO PERINTÖVERON. ELI MISSÄ VAIHEESSA POLIISI ASIA. MISSÄ SE ON RIITELY? KYSYN VAAN

Äänestä

Ei tarvi huutaa.

Äänestä
  • Ei tosiaankaan tarvitse huutaa, vaan vaatia ihan asiallisesti perinnönjakoa. Ja jos sovintojakoa ei synny, voi hakea tuomioistuimelta virallista pesänjakajaa. Huutamatta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


7778 kirjoitti:

Pesänhoitaja toimii vilpillisesti ja tyhjentää vainajan kotia. Miten voin saada jonkun muun hoitamaan pesänhoitajan velvollisuudet ilman nykyisen suostumusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu