Erittäin huono kokemus DNAWelhosta!

Tuhoudu DNA!!!

Avasin DNAWelho 200M laajakaistan. Huomasin jo ensimmäisenä iltana, että yhteys on hintaisekseen 55,35€! ja kokoisekseen melko hidas ja pätkii välillä. Lisäksi tyrmistyksekseni huomasin, että liittymän mukana lainaksi tullut modeemi on WLAN -modeemi, josta WLANia ei saa kytketyksi pois päältä kuten normaaleista modeemeista!!! Tätä ei kerrottu liittymää avatessa ja jos olisi kerrottu, olisin tiennyt etten avaa koko liittymää, saan WLANista nimittäin sähköyliherkkyysoireita.
Menin heti sulkemaan liittymän, koska se ei ole hintansa väärtti! Tällöin minulle kerrottiin, että olisi mahdollista saada myös tavallinen modeemi. Minulle ei sellaista suostuttu kuitenkaan liittymän loppuaukioloajaksi vaihtamaan, koska suljin liittymän. Jos olisin jäänyt asiakkaaksi, se olisi vaihdettu. Vaihtamattomuutta perusteltiin sillä, että sopimuksessa luki että asiakkaalle annetaan WLANmodeemi. Tavallinen kuluttaja ei kuitenkaan voi tietää, ettei kyseisestä modeemista voi kytkeä WLANia pois päältä kuten normaaleista modeemeista! Tottakai oletin WLANmodeemin tarkoittavan vain sitä, että kyseinen modeemi kykenee tarjoamaan myös WLAN -yhteyden kaapelilaajakaistan lisäksi. Kaapelilaajakaistana tämä nettiliittymä nimittäin minulle myytiin!
Todella huonoa asiakaspalvelua DNA:lta! Ei kyllä yllätä yhtään! Minulla on nimittäin aikaisemminkin ollut erittäin huonoja kokemuksia DNA:sta.
Kun olin matkapuhelinliittymäasiakkaana DNA:lla, minulle lähetettiin 3 vuoden kuluttua liittymän irtisanomisen jälkeen lasku, että minulla on muka maksamaton lasku yli 80€ DNA:lle! Ei pitänyt paikkaansa! Jos olisi ollut, olisivat kyllä sitä karhunneet jo aikoja sitten ja pistäneet perintään jo vuosia aikaisemminkin! Rosvoja ja varkaita vaan ovat, tekaistuja laskuja lähettävät!
Huomasin myös asiaa selvitellessä, että laskuihini minulle oli lisätty haamupuheluita joita en takuulla ollut soittanut! Kymmeniä samaan numeroon sekuntin välein soitettuja sekuntin pituisia puheluita, joilla oltiin saatu laskujen saldoa hilattua mukavasti ylöspäin! Kuka tuollaisia puheluita muka soittaa?! En minä ainakaan!
Täytyy tällä kertaa säilyttää tarkasti liittymän avaussopimus ja purkuilmoitus ja kuitti siitä ainoasta tulevasta maksetusta laskusta, jos taas yrittävät samaa vuosien kuluttua!
Päätin jo matkapuhelinasiakkuuden jälkeen, ettei enää IKINÄ DNA:lle, mutta nyt täytyi valita Soneran ja DNA:n välillä, niin oli kuin olisi pitänyt valita ruton ja koleran väliltä, niin huonoja kokemuksia molemmista, mutta kun ei ole kunnon kilpailijoita niin pakko. :(
Mutta sen minä kyllä sanon laajakaistaliittymää harkitsevalle, että älä vaan DNAWelhoa ota, jos kerran peräti 200M liittymä on hidas ja pätkii, niin mitä ne hitaammat sitten ovatkaan!?
Kun yritin yhdellä välilehdellä kuunnella musiikkia youtubesta ja toisella lukea tekstiä ja avata uuden sivun, niin heti musiikki pätkäisi pois! Eli paluukaista on lupauksista huolimatta niin surkea ettei edes tuollainen onnistu! Ei ole hintansa väärtti 55,35€/kk!

0

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        84
        1602
      2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

        Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
        Ikävä
        88
        868
      3. Misä tulipalo?

        Mikä palaa Haapavedellä?
        Haapavesi
        8
        832
      4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

        Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
        Sanaristikot
        56
        829
      5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

        Ihan mun miehen näköinen 😍
        Ikävä
        53
        812
      6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

        Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
        Ikävä
        58
        773
      7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

        Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
        Maailman menoa
        189
        749
      8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

        Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
        Ikävä
        80
        705
      9. Teet tämän niin

        Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
        Ikävä
        41
        700
      10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

        Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        172
        680
      Aihe