Yksinkertaisena ihmisenä en ymmärrä miksi työuria pitää pidentää loppupäästä miksi ei pidennystä alkupäähän.
Työuriansa aloittavien urat alkavat vasta keski-iässä nykyään. Sihen saakka on vain työttömyyttä ja pätkätyötä (halpatyövoimaa), sitä ei voi sanoa työuraksi.
Suuret ikäluokat ovat eläkkeellä, tehdäänkö heidän entinen työnsä nykyisin työharjoittelijoina, määräaikaisina. Joka vuosi 18-vuotta täyttäneiden määrä tulee pienenemään, mutta missä työpaikat?
Työuriansa aloittavien urat alkavat vasta keski-iässä nykyään. Sihen saakka on vain työttömyyttä ja pätkätyötä (halpatyövoimaa), sitä ei voi sanoa työuraksi.
Suuret ikäluokat ovat eläkkeellä, tehdäänkö heidän entinen työnsä nykyisin työharjoittelijoina, määräaikaisina. Joka vuosi 18-vuotta täyttäneiden määrä tulee pienenemään, mutta missä työpaikat?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onhan se vaikeata loppupäästä jatkaa.
Jo nyt siivotaan viiskymppisiä pois työ-
paikoilta.
Lapsityövoiman käyttö on täällä kielletty. Aasiassa ja Afrikassa työuria pidennetään yhä alkupäästä kun ihmiset kuolevat niin nuorina...
Toki tein miekin palkkatyötä jo alaikäisenä, tosin koulun lomien aikaan ja omasta halusta.
Työpaikkojen tarve on muuttunut. Kun nämä eläköityvät suuret ikäluokat jäävät pois, uutta ei palkata koska se työ mitä he tekivät ei täällä enää kannata, teollisuus on viety kaukoitään. Nuoret tekevät jotakin muuta. Ja kuten uutisista olemme saaneet lukea, palvelutkin alkavat valua jo ulkomaille tehtäväksi, puhelinpalvelut ja muut tukipalvelut esimerkkinä. Nokiakin tässä juuri siirtää tukiyksiköitään Intiaan sikäläiselle firmalle.
Jos valmistuu hyvään ammattiin yli kolmekymppisenä.. Vara jatkaa loppupäästä.
"loppuupäätä.."
Ach! schön...arbeit macht frei...
Kunhan hoitaa koulunsa hyvin.
H.
Työuria pitäisi ehdottomasti pidentää molemmista päistä, ja päätöksiä pitäisi tehdä heti eikä viidestoista päivä.
Suuret ikäluokat eivät ihan vielä ole kaikki eläkkeellä.
Kaikkia työpaikkoja ei välttämättä olisi tarvinnut viedä muualle. Nuoremmat eivät ole niitä vieneet, mutta he maksavat. Ei kovin oikeudenmukaista.
"bessie*"
Kulta pieni, töitä ei enää ole.
Vain valtio enää takaa että takuulla leikkii lapsien kanssa.
Toisten rahoilla tietenkin.
Vain päätöksiä enää tehdään, kun muuta ei voi.
H.
Kyllä työuria voi pidentää sitten kun työnantajat ovat valmiita palkkaamaan kuusikymppisen.
Kyllä työnantajat palkkaa kuuskymppisiä mielellää.
Jos vaan on töitä, missä ne on ammattitaidoltaan ja muiltaominaisuuksiltaan tehtäviensä tasalla. Yks peruskysymyshän tietenkin aina on se, että kuka sen palkan sitten maksaa? Meinaan vaan rakennettu raskas harjoittelija jne systeemi, missä nuoret tekevät töitä pelkästään yhteiskunnan tuella. Loispummeja varten vastaavaa systeemiä ei ole enää vara rekentää.
Kyllä kuuskymppinen töihin kelpaa, siis jos kelpaa. Aika harva suurista ikäluokista ikinä eläissään edes hakenut mitään töitä. Nuoremmalla porukalla ole mikään erikoisuus, että jotain 400 hakemusta väsätty, ennenkuin saa edes jotain hommia. Kuuskymppisillä motivaatio ja just ammattitaito, alle kaiken arvostelutn, pelkkää omahyväisyyttä ja itsetietoisuutta, ei realiteetteja.
Ei töihin ennenkään ketään ole kotoa haettu, ainakaan invataksilla..
=DW=
Työura-aiheinen biisi:
http://www.youtube.com/watch?v=eSy7tH5yocU
Kysymys on maan taloudesta ja toimivuudesta, sillä yhtiöt haluavat kaiken toimivan samaan tehtiin loppuun asti sillä monilla ei ole näkemystä kirkkaana tulevaisuutena.
Ammattiliitot ovat mennyttä historiaa, kapitalismi on ottanut johtajat hellään hoitoon raha on kaikille johtamiselle tärkein elämässä ex Pelastusarmeija ja muut... .
Eivät kaikki suuret ikäluokat ole eläkkeellä, jotkut jatkavat työelämässä.
Maittein johto ei elä tämän päivän taloudessa, EU johto on täysin nolla.
Saksa on vielä johdossa, kiitos aatun järjestelmällisen ajatuksen johdon.
Kaikki ihmiset rotuun, kieleen riippumatta toivovat järjestelmällisen yhteiskunnallisen johtamisen jatkuvan kaikille positiivisella tavalla.
Poikkeavat ajatukset rikollisessa ja hulikaanisessa mielessä ovat suuria rikollisia joilla tänään tuomiot ovat liian alhaisia.
Työnantajat hokevat mantraa korkeammasta eläkkeellejäämisiästä. Ei 63, eikä edes 65 vuotta riitä. Vaan vanhemmaksi asti pitäisi olla töissä.
Käytäntö on ihan toista. Vanhimmat työntekijät irtisanotaan järjestään. Jo 60 vuotiata aletaan suostutella jäämään vapaaehtoisesti pois töistä. 63 vuotiaille sanotaan että sinähän voitkin hakea jo eläkkeelle. Ei auta vaikka tämä haluaisi olla töissä vähintään 65 vuotiaaksi saakka tai jopa pidempään. Töissä tietysti saisi olla, mutta ei meidän firmassa. Näin järkeillään useimmissa yrityksissä.
Näin kävi minulle äskettäin. Olin ollut pitkään suuren kansainvälisen konsulttiyrityksen Suomen tytäryhtiön palveluksessa. Ensin ehdotettiin vapaaehtoista irtisanoutumista ja eläkkeelle jäämistä. Kun en suostunut 1 kk irtisanomisajalla itse lähtemään, irtisanottiin sitten yt-neuvottelujen jälkeen. Vedottiin taloudellisiin ja tuotanollisiin syihin. Yli kymmenen vuoden palvelusajan jälkeen sain kuitenkin 6 kk irtisanomisajan. Pieni voitto sekin on tässä tilanteessa.
En silti aio luovuttaa. Ilmoittauduin TE-keskukseen työnhakijaksi. Laiton useita hakemuksia netissä ilmoitettuihin työpaikkoihin, tein avoimia hakemuksia rekrytointi- ja vuokrafirmojen ilmoituksiin jne. Meinasin piruuttani vastata entisen, vielä 5 kk nykyisen, työnantajani juuri ilmestyneeseen työpaikkailmoitukseen. Huomiolle pantavaa ilmoituksessa on, että uusi työtehtävä eroaa nimellisesti vain hieman omasta lakkautettavasta tehtävästäni. Sijaintipaikkakin on ihan sama. Ei taida kuitenkaan entisillä esimiehilläni riittää huumorintajua hakemukseni käsittelyyn. Mutta työnhakua varten pyytämäni työtodistuksen antamista he eivät voine evätä. ;))
Ps Jatkossa lähes kaikki työ kelpaa. Jos ei muuta löydy niin jopa siivoojaksi tai mainostenjakaksi. Mutta kanssaihmisten kiusaajaksi puhelinmyyntityöhön en haluaisi ryhtyä.
Yrittäjyyttä ei kukaan kiellä. Jos siulla on jotakin oikeaa osaamista, voit aina myydä sitä oman firman kautta ja niin vanhana kuin haluat.
"Konsultti kohta 63v"
Minä olen ollut tekemäti jo 2,5 vuotta, kiitos ruhtinaallisen kultaisen kädenpuristuksen.
Kohtuullisen mukava eläkekin alkoi juosta tämän vuoden alusta.
Jumalat kiittäkööt entistä työn-antajaani. :)
Ja silittäkööt pikkuisen myös yli-älykästä päätäni.
Olen jo nyt urautunut mukaviin uusiin haasteisiin.
Olen siirtynyt suunnittelu-tehtäviin.
Suunnittelen, mistä saisin eniten subventoituja kylpylä-lomia.
Minulla kun on Invalidi-korttikin hankittuna.
Joten töihin siitä vanhukset, tuki-järjestöt tarvitsevat lisää rahaanne.
Eikä minullakaan ole mitään sitä vastaan.
H.