Autoja ojaan ylääneen tiellä, jokunen kappale, eilen. EI TAIDA AUTTAA, oletko autolla pyörallä vai kävellen, yhtä varallinen tie. Tartisko tehdä jotain.
Vastaukset 6
- Vauhti tappaa
Monet sivutiet on olleet huonossa kunnossa tänätalvena huonosti hoidetun lumenaurauksen takia.
Autolla nopeus tien kunnon mukaan! - Iina0307
Yläneentiellä ajetaan kovaa ja keskellä. Kesäkelilläkin tien reunat ovat painuneet isojen rekkojen painosta. Talvikelillä auraamattomaan tiehen tulee uria, joista auto lähtee helposti heittelehtimään. Urat pitäisi tiekarhulla jurnuttaa pois. Ihme, ettei satu enempiä onnettomuuksia. Syksyin juurisrekkarallin aikoina tien käyttö on melkein mahdotonta. Pitäisi sallia vain tonteille ajo ja kieltää läpiajo kokonaan ympäri vuoden.
- Voi v:ttu tätä tietä
Eipä ole tämä ongelma yksin Yläneentiellä, koko valtakunnassa on alempi tieverkko jätetty lähes Herran haltuun, hoidetaan jos ehditään ja rahaa sattuu jäämään päätieverkon hoidosta. Ainakin Kyrö- Tarvasjoki väli on tänäkin talvena ollut aivan kelvottomasti hoidettu. Jatkuvan vilkkaan tukkirekka ja muun raskaan liikenteen jyräämän tieosuuden talvikunnossapidon antaminen traktoriurakoitsijan hoidettavaksi on lähes rikollista, kaikki talven pyryjen lumet on sotkettu piukkaan ajouriin ennen kuin traktoriaura ehtii hommiinsa pöllyttämään vauhdilla pientarelumia, tien pinnasta se ei enää saa mitään irti. Seuraavina päivinä liikenne kuluttaa paikoin yli kymmensettiset jyrkkäreunaiset urat tien pintaan. Muutaman kerran talven aikana on saatu tiekarhu jyrskyttämään kelvottoman aurauksen jälkiä, mutta sekään ei jo asfalttiin kuluneiden ajourien takia pysty jyrkkäreunaisia polanteita kokonaan poistamaan, seuraavan lumisateen jälkeen tie on taas yhtä karmeassa kunnossa. Näin raskaan liikennerasituksen alla olevalla tiellä lunta pitäisi poistaa jo lumisateen aikana ja asianmukaisella maanteiden auraukseen tarkoitetulla kalustolla, hiljaisten kyläteiden auraukset hoituvat toki traktorillakin.Mikähän lienee käytäntö näillä paikallisteiden aliurakoitsijoilla, sovitaanko ko. tien talvihoidosta syksyllä joku urakkasumma jolla tie pidetään ajettavana talven yli vai maksetaanko jokaisesta auraus- hiekoitus keikasta erikseen tunti tai kilometrikorvaus, jolloin käsky lähteä hommiin tulee joka kerta maksajan taholta, eikä töihin voi lähteä vaikka näkisi sen välttämättä tarpeelliseksi? Tien surkea kunto on aiheuttanut lukuisia kolareita ja ulosajoja tänäkin talvena Kyrö - Tarvasjoki välillä, pahimpana osuutena Karinaisten kirkon luona parin kilometrin pätkä. Maksajina näissä on auton omistaja tai vakuutusyhtiö,mutta tulee jo mieleen että pitäisikö näitä alkaa karhuta tien ylläpitäjältä. Varovastikin ajaen kuljettaja muuttuu tällä tiellä tämän tästä ajoneuvonsa matkustajaksi!
y
- Iina0307
Pääsääntöisesti maksetaan lähtömaksu, km-maksu sekä korvaus auraamiseen käytetystä ajasta. Siksi luulisikin, että urakoitsijat pyrkisivät auraamaan mahdollisimman nopeasti, kun luntamaaha tulee, mutta ei. Näin saisi monta aurakertaa saman lumisateen aikana.
- Paljon ajava
Olen ajellut paljon pienempiä sivuteitä Auranmaalla tänäkin talvena ja lähes kaikki tiet on yhtä huonosti hoidettuja. Ulosajon jälkiä on ollut vieri vieressä teiden penkalla. Rekka-autoa kohdattaessa on joskus pakko pysähtyä, että pysytään tiellä. Auraamisen hinnoittelussa on täytynyt tapahtua jotain säästöjä.
- juupajuu4532
Totta tuo karinaisten kirkon kohdallakin..
...pyörällä olen liikkunut ja autolla kun joku tukkirekka tms tulee vastaan on pakko melkein pysähtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051284Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91777Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118551Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö182498Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497- 59483