Appiukko kauppaa minulle em. Carinaa. Auto on kahdesti ruostesuojattu ja vain pohjoisessa ajettu. Kilometrejä on kertynyt n. 235 t. Kesä- ja talvirenkaat ovat hyvät. Juuri katsastettu. Auto kulkee ja kiihtyy hyvin (2,0 kone). Hintaa hän vaatii minulta 3000 €. Mitä mieltä olette,
kannattaako maksaa noin paljon ?
kannattaako maksaa noin paljon ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
runsas vuosi sitten elämäni ensimmäisen japanilaisen auton lievän pelon vallassa. Kyseessä oli kakkosauto perheellemme ja juuri Carina II. Sillä oli ajettu 190.000 km ja vuosimalli oli -90.
Olen ollut todellakin positiivisesti yllättynyt Carinaan. Se on ylittänyt odotukseni monin tavoin.
Minun mielestäni hintapyyntö noilla eväillä ei ole liikaa. Maksa pois ja ota Carina allesi!
Vähän enemmän ajetusta 400 € euroa vuosi sitten ja hyvin on toiminut ja meni katsastuksestakin läpi heittämällä. Eli hinta on kova
Jos peli on ruosteeton niin ilman muuta noilla kilometreillä kannattaa ostaa pois. Ajat sillä ilman murheita vuosikausia. Tuo malli on niitä idioottivarmoja pelejä joita ei nykyään enää tehdä missään. Nokkahihnan vaihto 200 tkm kohdalla, joten pyydä appiukkoa vaihdattamaan hihna ennen kaupan tekoa tai tingi vastaavasti 200 egee hinnasta pois.
Vetonivelien suojakumit ja kytkin. Noin 400 e kappale. Tosin ei ihan noilla kilometreillä, mutta varmaan 280tkm mennessä.
Itse ostin 4 vuotta sitten Carina2 89 1.6
4350 eur 110km ajettu 2 kertaa ruostesuojattu
paras ostos minkä olen tehnyt.. !
toi hinta on kyllä ok siihen mitä kirjoitit
auton kunnosta ja eihän appiukko vävyä kuseta..:)
Mistä oikein noi hinnat repäisit... ?
Vetonivelien suojakumit ja kytkin. Noin 400 e kappale
suojakumit molemmin puolin toyotalla (orignaalit) yht.n 400 e töineen. Kytkin samaa hintaluokkaa?
Onko kokemuksia tarvikesuojakumeista, niihin ei saa takuuta mutta tulevat paljon halvemmaksi? Ne jotenkin "uitetaan" päälle eikä siinä pureta akselia.
tarvikekumin joutuu asentamaan sisemmän nivelen kautta eli purkaamaan sisempi nivel ja vetämään sis.kumi ja tasapainoituspaino ja ulompi kumi sisemmän kautta pois koska ulompi nivel ei ole purettavissa.