Henki vinkuu parin kaljan jälkeen

astmako tulossa

Siis ongelma on tämä: jos juon 1-3 olutta niin keuhkoissa rupeaa "ahdistamaan" ja henki vinkumaan. Tupakkaa en polta. Ei tuota ongelmaa ennen ollut.. eikä saunassa käydessä. Olen atoopikko ja hajuste yliherkkä.

7

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsupp

      Eiköhän johdu ihan tavallisesta ahdistuneisuudesta. Pieni humaltuminen voi alkaa tuntumaan ahdistavalta, mutta kerta niin ei käy saunan yhteydessä niin heitänpä villin veikkauksen sulateltavaksi:

      Saunaolut on sulle mielestäsi ok juoda, mutta muu on jostain syystä ei-ok.

      Samaan tapaan kuin vaikka baarissa käyvä aviomies ja lasten isä voisi ihmetellä, miten on jostain kumman syystä levoton olo siellä baarissa, vaikka osaisikin seuraavana päivänä aiheesta puhuessa todeta, että on vähän syyllinen olo kun käy siellä. Pointtina siis, ettei näitä kahta 'osata' (eli ei haluta) yhdistää: ahdistus seurauksena syyllisyydestä.

      Kysymyksiä mitä voit lähteä miettimään on esim. oisko jotain syytä (jonka joku on sanonut tai mitä oot miettinyt joskus) miks alkoholin tai kaljan juominen on sopimatonta, "pahasta", 'deekumaista' jne. Vois liittyä ihan johonkin tuttuun henkilöön jolla ollut ongelmia alkoholin kanssa (esim. sukulaiset).

      Päihtymisessä on sekä kontrollin menettäminen että syyllisyys otollisia teemoja mitä tutkiskella tai mistä lähteä liikkeelle.. jos sieltä löytyy se oma juttusi niin ei pitäisi sen jälkeen enää pahemmin vaivata.

      • tsupp

        Ja tosiaan, tuo hengen vinkuminen voi johdatella juurille. Eli esim. jos on ollut joku tuttu tai kuullut jostakusta, kenellä on "vielä henki pihissyt vaikka juo.." tai jotain muuta samantapaista, missä tuontapainen oireilu on ollut läsnä.


      • astmako tulossa
        tsupp kirjoitti:

        Ja tosiaan, tuo hengen vinkuminen voi johdatella juurille. Eli esim. jos on ollut joku tuttu tai kuullut jostakusta, kenellä on "vielä henki pihissyt vaikka juo.." tai jotain muuta samantapaista, missä tuontapainen oireilu on ollut läsnä.

        ei se kaljan juonti ahdistavaa ole, päinvastoin kiva rentoutua viikon jälkeen. Unohdin mainita että myös yskittää silloin ja joutuu koko ajan selvittämään kurkkua. saunassa kai kostea, kuuma ilma auttaa niin ei yskitä.


    • sama juttu

      oliskohan se happamuus, sillä jos on närästysvaivoja, ruokatorvi ärtynyt, kalja kirvelee...

    • kylmä olut

      Viljat tai maitotuotteet (voi kokeilla raaka (tinki) maitotuotteita) pois vähintään 4 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

      Raudan puute aiheuttaa anemiaa, josta kärsii noin 30% maailman väestöstä. Rautaa ei saa syödä, jos EI ole anemiaa todettu verikokeella.

      Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä.

      C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.

      C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
      D-vitamiinia 50-125µg / vrk
      Magnesium (sitraattia) 200-400mg/vrk, kalsiumin ja magnesiumin suhde on 2:1
      Omega-3 rasvahappoja

      D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä.

      Muut saa todella edullisesti esim. Citymarketin luontaistuotehyllystä.

      Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.

      Ruuan merkitys D-vitamiinilähteenä on vähäinen: 90% ihmisen D-vitamiinista on peräisin iholta (ellei hän ota D-vitamiinia ravintolisänä). Suomalainen saa ruoastaan alle 10µg D-vitamiinia. Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina.

      Huonoin tilanne on afrikkalaista syntyperää olevilla maahanmuuttajilla, joilla esiintyy usein erittäin vakavia D-vitamiinin puutoksia. Syynä tähän on tumma iho ja ruokavalio. Heidän kotimaassaan UVB-indeksi on lähes läpi vuoden 8-15, kun Suomessa se on keskikesällä 3-6. Talvella Suomen UVB-indeksi on 0.

      D-vitamiinia pitää syödä niin paljon, jotta veren D-vitamiinipitoisuus nousee luonnolliselle (kesäauringon nostamalle) tasolle, joka on keskimäärin 125 nmol/l. Lukuisten tutkimusten valossa tämä tarkoittaa vähintään 50µg D-vitamiinia päivässä. Yleensä 100µg ja jopa enemmänkin, jos on isokokoinen ihminen. Pienille lapsille hiukan vähemmän.

      Miksi Christel Lamberg-Allardt ja Suvi Virtanen jatkuvasti mediassa toistavat iänikuista mantraansa 7,5-10 µg/vrk annoksesta, jota ei saa ylittää. Se on epäeettistä ja väärää. Sama jos hoitaisi päänsärkyä jalkarasvalla. Ainoastaan osa pienistä lapsista saavuttavat tällä annoksella veren D-vitamiinipitoisuuden 50 nmol/l, jonka he väittävät riittävän kokonaisterveydelle.

      Lisäksi he pelottelevat syövällä ja kuolemalla, jos annostuksen ylittää, vaikka D-vitamiinin puutos on linkitetty yli 70:een syöpätyyppiin ja lukuisiin eri sairauksiin (mm. I-tyypin diabetes, MS-tauti, reumataudit jne...), jotka Suomessa ovat erittäin yleisiä verrattuna päiväntasaajalla asuviin ihmisiin.

      Pelkästään luuston hyvinvoinnin kannalta suositeltava veren D-vitamiinipitoisuus on yli 80 nmol/l.

      Eli jos ette syö D-vitamiinilisää, aloittakaa nyt!

      Kannattaa seurata D-vitamiiniasioita Lääkäri Matti Tolosen sivuilta, vaikka ei hänen mainostamiaan vitamiineja söisikään.

      D-vitamiini herättää paljon kysymyksiä. Fysiatrian erikoislääkäri Jukka Pekka Kouri vastaa katsojien kysymyksiin. (kesto 10 min)
      http://areena.yle.fi/tv/1802812/?start=2m27s

      D-vitamiini — hyötyä koko terveydelle!
      http://ruohikolla.blogspot.fi/2013/01/d-vitamiini-hyotya-koko-terveydelle.html

      Tärkeä D-vitamiini, Lääkäri Antti Heikkilä
      http://www.katsomo.fi/?progId=140659

    • Kalja not

      Minun allergiavaivani vähenevät lämpimässä ja pahenevat lämpötilan laskiessa.
      Olisiko vain tästä kyse?
      Toisaalta keskiolut on aine jota, jos se nyt tulisi uutena "elintarvikkeena" markkinoille, ei hyväksyttäisi ollenkaan. Tämän kuulin vuosia sitten lääkärin pitämällä luennolla. Syitä en muista, yksi taisi olla keskioluen turvottava vaikutus.

    • löäöl

      luin jostain että kaljassa ja viinissä on jotain sulfiitteja jotka aiheuttavat joillain hengityksen vinkumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe