Rahankeruu työpaikalla

Anne39v

Olen töissä naisvaltaisella työpaikalla, meillä on paljon määräaikaisia ja muutenkin väki vaihtuu tuhkatiheään. Sen takia joka ainoa viikko on menossa rahankerjuu yleensä läksiäislahjaa varten. Lisäksi tulee milloin kenenkin syntymäpäivät, äitiys, kummius, mummius, joku suorittaa jonkin tutkinnon ja kerran jopa kerättiin ajokorttilahjaa kun joku sen hankki vanhemmalla iällä.

Ihan kaunis ajatushan se on, mutta asuntovelkaisena ja 3 lapsen yh-äitinä joudun elämän suu säkkiä myöten, eikä mihinkään ylimääräiseen olisi varaa. Ei töissä koskaan sanota mitään tiettyä summaa, mutta listaan tulee nimi ja rahamäärä kaikkien nähtäväksi kuitenkin.

Täytän kohta 40 vuotta ja tiedän että minullekin kerätään rahaa johonkin lasivaasiin jota ei voi syödä! Parempi olisi saada sekin lahja rahana niin tulisi vähän sijoituksia takaisin päin. 20-30 eurolla viikossa ostaa yksinhuoltaja lapsilleen ja yhtä ja toista. Olen päättänyt että syntymäpäivieni jälkeen en osallistu enää yhteenkään keräykseen, sipiskööt ja supiskoot takana päin niin paljon kuin haluavat.

10

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riitta

      eihän niihin ole pakko osallistua, sanot vaan kohteliaasti ei!

      • naisihminen

        Olen samaa mieltä.
        Jonkun on tehtävä aloite tuolle hullunmyllylle.
        Me naisihmiset olemme monessa asiassa liian tunnollisia ja myötäilemme totuttuja kaavoja.
        Sanavarastoomme kuuluu sana EI yhtä olennaisesti kuin kyllä.
        Sitä on myös lupa käyttää silloin kun siltä tuntuu.


      • ukkomies
        naisihminen kirjoitti:

        Olen samaa mieltä.
        Jonkun on tehtävä aloite tuolle hullunmyllylle.
        Me naisihmiset olemme monessa asiassa liian tunnollisia ja myötäilemme totuttuja kaavoja.
        Sanavarastoomme kuuluu sana EI yhtä olennaisesti kuin kyllä.
        Sitä on myös lupa käyttää silloin kun siltä tuntuu.

        ainakin sängyssä tulee ei suht ripeesti!! ;)


      • naisihminen
        ukkomies kirjoitti:

        ainakin sängyssä tulee ei suht ripeesti!! ;)

        Sepä ei olekaan maallista mammonaa mitä sängyssä jaetaan.
        Siellä saa/tarjotaan ihmistä kokonaan ihka alasti tunteineen kaikkineen.
        Paha on ihmistä palasina jaella ;)


    • nainen 44 v.

      Tolkku sitä pitää olla kerjätessäkin. Joskus menee ihan överiksi noi rahankeruut. Itse laitoin aina tunnollisesti rahaa työpaikallani päiväkodissa kaikenmaailman sijaisten läksiäislahjoihin ja opiskelemaan tai vauvalomalle lähteneille. Sitten itselleni sattui, etta sain yllättäen siirron toiseen työpaikkaan ja työpaikan vaihto tapahtui kesälomien aikana. Kun sitten menin myöhemmin työpaikalleni hakemaan tavaroitani, oli kaappini tyhjennetty ja tavarani, paperini ym. heitetty sikin sokin yhteen muovipussiin. Siinähän sitä läksiäislahjaa olikin. Vielä kommentit perään että olisit nyt voinut "siivota omat jälkesi ennen lomia". Että kiitos vaan. Enhän minä ehtinyt siellä ollakaan kuin muutaman vuoden, mutta ikävä ei ole yhtään. Ja rahaa annan nykyään vain niille, joille haluan antaa, en velvollisuudentunnosta. Alaakin olen jo vaihtanut.

    • da capo

      minä en ainakaan osallistuisi puoliinkaan noista, enkä osallistu.. Vaikka kyllä siitä takana päin sitten puhutaan ja on vähän aikaa vaivautunutta, mutta olkoon vaan. Ehkä joku 50/60-v. lahja tai läksiäislahja kauan talossa olleelle, ei muuta.

    • yh-äiti

      tuo on tosi ongelma...ja sitten vielä lasten koulussa sama juttu. Jatkuvasti kerätätään rahaa johonkin luokkareissuun sun muuhun tai siteen pitää leipoa tms.Yhden ystävän työpaikalla niillä on sellainen tapa että ne ne maksaa kahvista jonkin verran ja sitten kerran viikossa laittavat jonkun kolikon siihen yhteiseen kassaan ja siitä sitten laitetaan kaikki yhteiset kukat sun muut. Hyvä systeemi.

    • m58

      Tämänkin täytyy olla miesten vika

      • Anne39v

        eihän ihan kaikki ole miesten vika sentään!


      • Fred
        Anne39v kirjoitti:

        eihän ihan kaikki ole miesten vika sentään!

        Kun tämän 40-saitin juttuja lukee, niin ei voi ku ihmetellä millaisia riivinrautoja nää naiset täällä on. Aivan karmeeta vi-lua miehistä alati.
        Taidatte olla koko porukka niin hormooneissanne tai niiden puutteessa että mieli mustana ja kaikki pielessä.Tää on se ikä sitte teitillä vissiin?
        Käykääs katsomassa tuolla 50-saitilla. Siellä on iloista meininkiä ja eikä koko aikaa mollata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe