Oppisopimustapaikkaa Lpr/lähialueet

26-vuotias mies Lappeenrannasta

Etsin oppisopimuspaikkaa Lappeenrannan suunnalta, mutta pidempikään matka tai paikkakunnankaan vaihto ei ole este. Ongelmana vaan on että en oikein tiedä itsekkään mitä etsiä tai mistä lähteä kyselemään. Jotain ideoita on, mutta haluaisin saada laajemman käsityksen eri mahdollisuuksista. Alan ei välttämättä tarvitse olla täysin koulutustani vastaava, kunhan luovuus ja kädentaidot edes jollain lailla liittyy siihen. Rahattomana kun ei nykymaailmassa pitkälle pötkitä.

Kaikenlainen käsillä tekeminen on ollu aina lähellä sydäntä. Peruskoulun jälkeen Artesaanin opinnot tuntui jotenkin vaan minulle oikealta paikalta ja sitä se olikin. Paha vaan että alalta on aika hankalaa löytää töitä. Olen kokoajan tekemässä jotain, niin pienistä tarkkuutta vaativista näperryksistä suurempiin rakennusprojekteihin. Musiikki ja musiikin tekeminen on myös ollut jo lähes työstä käyvä harrastus jo useita vuosia. Soitan kitaraa, sävellän, sanoitan ja sovitan kappaleita bändeilleni. Opetan myös muita soittamaan.

Minulla oli vakituinen työpaikka joka oli täydellinen pesti Artesaaniksi valmistuneelle. Isosta ihmisjoukosta vain 15 valittiin puoli vuotta kestävään koulutukseen, joista muistaakseni 10 pääsi koeajalle ja vielä karsittiin jyvät akanoista. Harmi vaan että työtä kesti noin vuoden, kunnes saatiin lomautuslaput postissa ja lopulta homma kaatui konkurssiin. Sen jälkeen on ollut hankalaa löytää alaa yhtä hyvin palvelevaa työtä.

Olen vähän sellainen pelle peloton, jolta ei ideat harvemmin loppuu kesken. Viimeisin projekti oli rakentaa pihan perälle sepän paja ja ahjo, että pääsen harjoittamaan ammattiani kotioloissa. Soitan kitaraa parissa bändissä, joille sävellän sanoitan sovitan suuren osan kappaleista. Vien eteenpäin myös kehittelemääni taidetekniikkaa nimeltään Chlorite Art, josta tulee olemaan tulevana kesänä mahdollisesti parikin näyttelyä Lappeenrannassa. Vedän kitarakurssia pari kertaa viikossa Lappeenrannan nuorisotoimella. Harrastan liikuntaa lähes päivittäin eri muodoissa, pitääkseni yllä hyvää peruskuntoa. Omistan BC - ajokortin.

Haluaisin hyödyntää kommunikointi‐ ja ongelmanratkaisu‐taitojani, sekä kokemuksieni tuomaa varmuutta. Olen luotettava, ahkera ja monipuolinen työntekijä, jolla riittää positiivista asennetta. Pidän ihmisten seurasta ja tulen toimeen kaikenlaisten ihmisten kanssa. Olen tehnyt jos jonkinlaisia töitä eri aloilta, mutta kaipaan aina uusia kokemuksia. Olen joustava ja oma-aloitteinen, ahkera ja huolellinen työssäni. Olen nopea oppimaan, mutta kelläpä ei eka kerta menisi harjoitellessa.

Haluaisian kuulla ihmisten mielipiteitä, ideoita, kokemuksia oppisopimuspaikoista.
Mahtavinta olisi jos joku jopa osaisi neuvoa johonkin paikkaan kyselemään.

Kiitos jo etukäteen :)

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as23e35ew

      Ota yhteyttä paikallisen amiksen aikuispuolen artesaani-alan opoon/koulutusneuvojaan. Sinne pääsee juttelemaan muutkin kuin opiskelijat.
      Osaavat kertoa paremmin eri vaihtoehdoista, sinun tapauksessa kun on jo tutkinto ja työkokemusta, voisit ehkä lähteä kokeilemaan ammatti- erikoisammattitutkintoa oppisopimuksella. Vaihtoehtoisesti otat yhteyttä paikalliseen oppisopimustoimiston


      Oppisopimuksesta on huono alkaa kertomaan, kun sekin vaihtelee niin paljon alasta,omasta kokemuksesta, opiskelijasta itsestään ja tietysti työnantajasta.



      10 pisteen vihje: Kirjoitat tämän saman viestin toiselle keskustelupalstalle, esim. "artesaanit.fi" siis sellaiselle sivulle, missä oikeasti puhutaan kyseisestä alasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3986
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1041
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe