Oppisopimustapaikkaa Lpr/lähialueet

26-vuotias mies Lappeenrannasta

Etsin oppisopimuspaikkaa Lappeenrannan suunnalta, mutta pidempikään matka tai paikkakunnankaan vaihto ei ole este. Ongelmana vaan on että en oikein tiedä itsekkään mitä etsiä tai mistä lähteä kyselemään. Jotain ideoita on, mutta haluaisin saada laajemman käsityksen eri mahdollisuuksista. Alan ei välttämättä tarvitse olla täysin koulutustani vastaava, kunhan luovuus ja kädentaidot edes jollain lailla liittyy siihen. Rahattomana kun ei nykymaailmassa pitkälle pötkitä.

Kaikenlainen käsillä tekeminen on ollu aina lähellä sydäntä. Peruskoulun jälkeen Artesaanin opinnot tuntui jotenkin vaan minulle oikealta paikalta ja sitä se olikin. Paha vaan että alalta on aika hankalaa löytää töitä. Olen kokoajan tekemässä jotain, niin pienistä tarkkuutta vaativista näperryksistä suurempiin rakennusprojekteihin. Musiikki ja musiikin tekeminen on myös ollut jo lähes työstä käyvä harrastus jo useita vuosia. Soitan kitaraa, sävellän, sanoitan ja sovitan kappaleita bändeilleni. Opetan myös muita soittamaan.

Minulla oli vakituinen työpaikka joka oli täydellinen pesti Artesaaniksi valmistuneelle. Isosta ihmisjoukosta vain 15 valittiin puoli vuotta kestävään koulutukseen, joista muistaakseni 10 pääsi koeajalle ja vielä karsittiin jyvät akanoista. Harmi vaan että työtä kesti noin vuoden, kunnes saatiin lomautuslaput postissa ja lopulta homma kaatui konkurssiin. Sen jälkeen on ollut hankalaa löytää alaa yhtä hyvin palvelevaa työtä.

Olen vähän sellainen pelle peloton, jolta ei ideat harvemmin loppuu kesken. Viimeisin projekti oli rakentaa pihan perälle sepän paja ja ahjo, että pääsen harjoittamaan ammattiani kotioloissa. Soitan kitaraa parissa bändissä, joille sävellän sanoitan sovitan suuren osan kappaleista. Vien eteenpäin myös kehittelemääni taidetekniikkaa nimeltään Chlorite Art, josta tulee olemaan tulevana kesänä mahdollisesti parikin näyttelyä Lappeenrannassa. Vedän kitarakurssia pari kertaa viikossa Lappeenrannan nuorisotoimella. Harrastan liikuntaa lähes päivittäin eri muodoissa, pitääkseni yllä hyvää peruskuntoa. Omistan BC - ajokortin.

Haluaisin hyödyntää kommunikointi‐ ja ongelmanratkaisu‐taitojani, sekä kokemuksieni tuomaa varmuutta. Olen luotettava, ahkera ja monipuolinen työntekijä, jolla riittää positiivista asennetta. Pidän ihmisten seurasta ja tulen toimeen kaikenlaisten ihmisten kanssa. Olen tehnyt jos jonkinlaisia töitä eri aloilta, mutta kaipaan aina uusia kokemuksia. Olen joustava ja oma-aloitteinen, ahkera ja huolellinen työssäni. Olen nopea oppimaan, mutta kelläpä ei eka kerta menisi harjoitellessa.

Haluaisian kuulla ihmisten mielipiteitä, ideoita, kokemuksia oppisopimuspaikoista.
Mahtavinta olisi jos joku jopa osaisi neuvoa johonkin paikkaan kyselemään.

Kiitos jo etukäteen :)

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as23e35ew

      Ota yhteyttä paikallisen amiksen aikuispuolen artesaani-alan opoon/koulutusneuvojaan. Sinne pääsee juttelemaan muutkin kuin opiskelijat.
      Osaavat kertoa paremmin eri vaihtoehdoista, sinun tapauksessa kun on jo tutkinto ja työkokemusta, voisit ehkä lähteä kokeilemaan ammatti- erikoisammattitutkintoa oppisopimuksella. Vaihtoehtoisesti otat yhteyttä paikalliseen oppisopimustoimiston


      Oppisopimuksesta on huono alkaa kertomaan, kun sekin vaihtelee niin paljon alasta,omasta kokemuksesta, opiskelijasta itsestään ja tietysti työnantajasta.



      10 pisteen vihje: Kirjoitat tämän saman viestin toiselle keskustelupalstalle, esim. "artesaanit.fi" siis sellaiselle sivulle, missä oikeasti puhutaan kyseisestä alasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe