miksi kasvattaja ei kerro pennun hintaa?? Pitäähän nyt joku summa olla, et osaa varautuu paljo ois pentu suunnilleen. Tiedän, että ovat kalliita. S.posteja ollaan vaihdettu. Eikö kasvattaja uskalla kertoa kun ei olla puhuttu vielä! puhelimessa
Hintaa en saa tietää!
hmm :(
7278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko kysynyt suoraan? Ehkä kasvattaja haluaa ensin nähdä kasvokkain, ennen kuin päättää, oletteko potentiaalinen pennun omistaja, ja jatkaa tarkempiin kauppa-asioihin.
näen rotukohtaiselta sivulta hinnan jossa on pentueesta
Selaa suoraan täältä hinta osviittaa ko. rodusta:
https://omakoira.kennelliitto.fi/pentuvalitys/frmEtusivu.aspx
Hinta näkyy suoraan ja rekisteröintitiedot yms.
ei ollut kyseisen kennelin nimeä
Kannattaa myös kysellä muistakin kenneleistä ja vierailla heidän luonaan. Sillä tärkeintä on sekin seikka hyvien vanhempien ja terveystulosten lisäksi että kemianne sopivat pennun haun jälkeen. Mikään ei ole hirveämpää kuin kasvatin omistaja joka ei uskalla kääntyä hädän hetkellä tai ilonkaa kasvattajan puoleen saati käydä missään peläten kasvattajan täystyrmäystä/arvostelus. Näitäkin on nähty. Itse tosin olen hakenut viimeisimmän Eurooppalaisesta kennelistä ja saanut mitä ihanimman kasvattajan taakseni.
Saa nopeasti yhteyden, neuvoo mielellään ja on lupautunut auttamaan jos haluan tulla Suomen rajojen ulkopuolelle kokeisiin tai näyttelyihin. Luonnollisesti kävin vierailemassa kasvattajan luona siltikin vaikka sijaitsi eri maassa ja tutustuin hänen koiriin sekä pennun vanhempiin. Halpalento yhtiöiden ansiosta tämäkin onnistuu mukavasti ja edukkaasti. Eli ei jää matkojen takia tutustumatta :)
Ensi koiraa hankkivan kannattaa kuitenkin aluksi pysyä Suomessa jos ei kielitaito vielä riitä rajojen ulkopuolelle. Parhain ohje siis on: selaa tuleviakin pentueita, rotuyhdistyksen sivuja (pentuvälitys osio), näyttelyt, tapahtumat. Käytä hieman aikaa juuri sen oikean kasvattajan löytämiseen koska olet hankimassa uutta ystävää melkein 15 vuodeksi!
Euroopan kasvattajia löytyy jos halua ja kiinnostusta on kätevästi www.eurobreeder.com .
Minulla 3 pientä koiran pentua.Kannattaisi etsiä eläintä löytöeläinkodista.
otamme ihan luovutusikäisen ja rotukoiran joten emme koske löytöeläinkoteihin