maksua toisen tv:stä

angry

Törkeätä periä maksuja toisen omistamasta tv:stä.
Jouduin maksumieheksi koska kämppikseni, joka omisti tv:n, ei ollut kotona. Yritin selittää puhelin keskustelussa asian laidan, mutta luurin päässä ollut törkeä palvelutäti sanoi ettei heitä kiinnosta, sille ketä oven avaa kirjoitetaan lasku. Kyse on pari vuotta sitten tapahtuneesta asiasta, josta olen oman osuuteni maksanut. Nyt lähetettiin vajaan viikon maksuajalla yli 140 E:n lasku. En saa kuulemma lisä aikaa siihen, että etsin vanhan kämppikseni ja sovin laskun siirrosta hänelle, koska ei kuulemma kiinnosta! Missä yhtiön moraali? Iso paha kusettaa.

5

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarina

      tää on tosiaankin provo.... sillä kuka tarkastaa ja valvoo ja kerää näitä tv maksuja on AINA POIKKEUKSETTA NÄYTTÖ VELVOITE. eli jos sanot ettei tv ole sinun niin vastapuolen pitää todistaa asia toisin.

      • angry

        tosi juttu. mä sanoin sille naiselle, että jos olisin tiennyt laskun tulevan pelkästään mulle en olisi antanut omia tietoja ja se sanoi siihen etteivät ne lupatarkastajat tule uudestaan käymään sitä omistajaa etsimään. Ei niitä kiinnostanut kenen se oikeasti oli, musta tehtiin maksumies. Siitä kyllä ollaan tekemässä virallinen valitus, isukin oikeustajuun toi juttu ei oikein mahtunut. Kyse ei ole kuitenkaan siitä, että pakoilisin sitä maksua, vaan oikeudenmukaisuudesta,olen siis oman osuuteni siitä maksanut, jos ajatellaan sen kuuluvan meille kummallekkin asukkaalle puoliksi, ei mun kuuluisi toisen maksua maksaa.


      • angry
        angry kirjoitti:

        tosi juttu. mä sanoin sille naiselle, että jos olisin tiennyt laskun tulevan pelkästään mulle en olisi antanut omia tietoja ja se sanoi siihen etteivät ne lupatarkastajat tule uudestaan käymään sitä omistajaa etsimään. Ei niitä kiinnostanut kenen se oikeasti oli, musta tehtiin maksumies. Siitä kyllä ollaan tekemässä virallinen valitus, isukin oikeustajuun toi juttu ei oikein mahtunut. Kyse ei ole kuitenkaan siitä, että pakoilisin sitä maksua, vaan oikeudenmukaisuudesta,olen siis oman osuuteni siitä maksanut, jos ajatellaan sen kuuluvan meille kummallekkin asukkaalle puoliksi, ei mun kuuluisi toisen maksua maksaa.

        Siis joo, en muista keskustelua jonka kävin tv-lupatarkastajan kanssa, joten en tiedä sanoinka silloin ettei se ollut mun tv, mutta sen jälkeen sinne soiteltuani olen asiaa yrittänyt selittää tilanteen, mutta jos totta puhutaan, ne ei paljon tiedä siellä puhelimen toisessa päässä.


    • HVP

      Ostin lokakuussa 2000 käytetyn television hintaan 350 mk. Marraskuussa tuli THK:n tarkastaja, joka käyttäytyi melko röyhkeästi. Oli mm. kurkkinut ikkunasta sisään. Ja käryhän siinä kävi ja vika oli minun.
      Joulukuun alussa televisio hajosi muuton yhteydessä ja eräs kaverini vei sen kaatopaikalle.
      Tein ilmoituksen kirjeellä THK:lle television käytön lopettamisesta. Joulukuussa tuli ensimmäinen lasku 250 mk jonka maksoin. Tammikuussa 2001 tuli takautuva lasku 300 mk ja tarkastusmaksu 500 mk jotka maksoin, sillä omahan oli moka. Luulin kaiken olevan kunnossa.

      Mutta yllätys tuli heti vapun 2001 jälkeen kahden laskun muodossa. Toisen, viivästys ja perintäkuluineen 330 mk:n suuruisen laskun eräpäivä olisi ollut helmikuussa, mutta alkuperäistä laskua ei ole edes tullut. Toinen lasku on ajalle 10.5-9.8.2001.

      Soitin THK:n 2 kertaa, mutta asia ei selvinnyt vieläkään. Toukokuun alussa 2001 lähetin THK:lle kirjatun kirjeen, jossa vaadin oikaisua asiaaan, samalla pyysin henkilötietorekisterilain mukaisia tietoja. No löytyihän se television käytön lopettamisilmoitus arkistosta. Pahoittelivat tapahtunutta ja paluttivat liikaa maksamani summan vähennettynä lähetyskuluilla (30mk). Sen sijaan minun vaatimustani, 27mk kirjatun kirjeen lähettämis- ja materiaalikuluista ei noteerattu millään tavalla. Siis jouduin selvittämään THK:n töppäyksiä omalla kustannuksellani!!!

      Sen jälkeen on TV-maksutarkastaja käynyt ovellani vuosittain ja jättänyt TV-maksulomakkeen ja postissakin on tullut THK:lta TV-maksulomakkeita. Kaikki olen heittänyt roskiin.

      TV-maksutarkastajaa ei kannata missään tapauksessa päästää sisään, jos hän väittää, että hänellä on siihen oikeus, valehtelee. Sanon vain, että menepäs muualle valehtelemaan.

      TV-maksutarkastajalla ei ole mitään oikeutta tunkeutua kenenkään asuntoon. Tällainen harhaluulo monella, ainakin Kekkosen aikana syntyneillä on.

      Jos joku yksityine firma harrastaisi tuollaista "markkinointia" ei se kauaa pystyssä pysyisi.

    • Juzzi

      Ja soita Hannu Karpolle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe