Intiaan kesällä

Aurora

Minnä päin Intiaa kannattaa matkustaa heinä-elokuussa? Alun perin oli tarkoitus lentää Delhistä Goalle. Onko parempia ideoita?

4

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harri Repomies

      Monsuuniaikaa. Goassa meri on sen verran aaltoileva että siellä käy uimassa henkensä kaupalla. Tosin maisemat ovat vihreät ja kauniit.
      Jos erilainen loma kiinnostaa niin käy vaikka Ladakhissa Himalajan vuoristossa. Siellä ei paljoa sada ja kesäaikana ei ole hyytävän kylmä.

    • Jos et halua

      sateista lomaa viettää, niin silloin kannattaa suunnata Delhistä pohjoiseen. Kaikki pohjoisen vuoristoalueet ovat silloin parhaimmillaan. On lämmintä, mutta ei tukahduttavan kuumaa, eivätkä monsuunisateet ylety vuoristoalueille.

      Itse olen yli kymmenen vuoden ajan viettänyt kesäni juuri noilla vuoristoalueilla. Tosin olen myös tehnyt reissuja Rajastanissa ja Maharastrassa tuohon aikaan vuodesta. Kummallakaan kerralla sateet eivät haitanneet matkantekoa millään tavalla. Rajastanissa ei satanut olenkaan, ja Maharastrassakin vain muutamana päivänä. Matkustajan kannalta huonolla tuurilla olisi voinut sataa reippaastikin. Sikäläisethän ottavat sateen sinunauksena vastaan. Sateet tuovat kaivattua helpotusta painostavaan kuumuuteen, ja ovat maaaseudulla ihan välttämättömyys. Sateen puuttumisen aiheuttaman ahdingon pystyi aistimaan tosi voimakkaana juuri tuona kesänä jolloin asuin kuukauden päivät maharastralaiskylässä.

    • Intiassa matkannut
    • Diudix

      Kokemus sinänsä olla Intiassa sadeaikana, lämmintä ja kosteaa. http://www.youtube.com/watch?v=B_Egvf5gEYI

      Jossain vuoristossa on silloin mukavampaa, vaikkapa Punessa, joka on ollut vanhastaan pakopaikka sadeaikana varakkaille Bombayn asukkaille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe