Monesti päivässä vuohet ja kanat pitää ruokkia?

Anonyymi

Eli siinäpä siis kysymykseni.

6

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keiko

      mutta vuohen ruokinta riippuu paljolti siitä, onko vuohi joutilaana, tiineenä vai lypsyssä. Joutilaalle riittää periaatteessa yksi kerta päivässä, joskin heinää olisi hyvä olla jatkuvasti saatavana. Lopputiineydessä ruokinta olisi hyvä hoitaa kaksi kertaa päivässä ja lisäksi muutenkin vuohta pitäisi seurata useammin kuin kerran päivässä. Lypsävä vuohi ruokitaan yleensä lypsyn yhteydessä, eli useimmiten kaksi kertaa päivässä. Vettä tulee olla aina saatavilla ja vesi pitää vaihtaa vähintään kerran päivässä, helteillä useamminkin, jotta se on raikasta ja puhdasta.

    • farmari

      kerran viikossa riittää mainiosti....talvella vähän useammin kun ruoka loppuu vuohilta ulkoa,kanat syövät muniaan talvella niin ei tarvitse muuttaa ruokatottumuksia.
      Näin minä ainakin teen... :)
      Oppia Ikä Kaikki!

      • Minerva-91

        Meillä ainaki kanukit ruokitaan kerran päivässä ja ihan kunnolla. Eli ylimenneet ruuat kanoille vaan, lisukkeeks kauraa ja punahelttaa (kananruoka, lisää munimista). ja sitte vielä, Kanat EI SAA syödä omia muniaan! Alkaa rikkoo toisten munia, ja loppu tulos: Sekasorto. ja ihmisistäki ois kait mukava saada syödä omien kanojensa munia. Raikasta vettä tarjolla joka päivä.
        Vuohetki ruokittiin meillä kerran päivässä, ja vettä mukana. Niille kuuluu myös suolakivi.

        auttoko?


      • Minerva-91

        Olikko ihan tosissas tossa...? Toivottavasti et, nimittäin jos oisit nii aika surkee eläimen hoitaja kyllä...
        kerranko viikossa susta riittäis? *syvä huokaus* Kerran päivässä, ehdottomasti! Etkai sääkään ny kerran viikossa syö kunnon ateriaa!
        Onks sulla eläimiä ja noudatakko tota linjaa? Missä kunnossa elukat, jos ny hienovarasesti kysyn?


      • farmari
        Minerva-91 kirjoitti:

        Olikko ihan tosissas tossa...? Toivottavasti et, nimittäin jos oisit nii aika surkee eläimen hoitaja kyllä...
        kerranko viikossa susta riittäis? *syvä huokaus* Kerran päivässä, ehdottomasti! Etkai sääkään ny kerran viikossa syö kunnon ateriaa!
        Onks sulla eläimiä ja noudatakko tota linjaa? Missä kunnossa elukat, jos ny hienovarasesti kysyn?

        eläimeni voivat mainiosti! kunnon kuppi ruokaa viikossa riittää! (ruokakupin tilavuus n.50l,sisältää erinlaisia jyviä)


      • helvi
        farmari kirjoitti:

        eläimeni voivat mainiosti! kunnon kuppi ruokaa viikossa riittää! (ruokakupin tilavuus n.50l,sisältää erinlaisia jyviä)

        et voi olla tosissasi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe