Patterin maalaaminen?

Hei! asutaan 60-70 luvulla rakennetussa talossa. Täällä on edelliset asukkaat maalannut patterin ihanan siniseksi, joten olisko vinkkejä siitä kuinka maalin saa pois? tai voiko päälle maalata?
Kiitos!
32740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eiköhän tuo maali lähe, jopa lämpöpatterin pinnasta, maalinpoistolla.

Hirveänhajuista moskaa muuten.

Muuten voi käydä kusisesti jos joku puusilmä onkin maalannut sen patterin lateksilla öljymaalin päälle ja sitte sä vedät vielä siihen päälle mitälie, ni soppa on valmis.

Kannattaa muuten maalata sitten patteri kylmänä eikä lämpö päällä. Sama pätee maalin poistoon.

Äänestä
  • Sinolilla voi tarkistaa onko maali lateksimaalia. Rättiin sinolia ja jos maali selvästi tarttuu rättiin, se on lateksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rinkku1 kirjoitti:

Hei! asutaan 60-70 luvulla rakennetussa talossa. Täällä on edelliset asukkaat maalannut patterin ihanan siniseksi, joten olisko vinkkejä siitä kuinka maalin saa pois? tai voiko päälle maalata?
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu