missä ne virukset on ?

haluan viruksia

missä kaikki madot ja pöpöt on? muistan ku joskus 10 vuotta sit laitoin palomuurin pois sen takia ettei se estäny pornokuvia,ja jopa netti pankissakin ilma suojaa,koitin saada koneen sekasin mut ei onnistunut kiitos moi

miten helvetissä saatte koneen sekasi??? haluaisin ihan ajankuluksi asentaa xp uudestaa 10 vuoden jälkeen

38

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekään en ole moneen vuoteen saanut hankalia haittaohjelmia. Toki testikoneeseen asennan monia haittaohjelmia yhdeltä sivulta testaakseni niiden toimintaa.

      • Näin näkisin!

        Kyllä ne sieltä aikuisviihdesivuilta useimmiten saa ja ne on ainakin minun havaintojen perusteella niitä videoita, jotka ei sitten olekaan videoita, vaan haittaohjelmia.

        Mutta sen saaminen itsestään on mahdotonta, sillä se pitää itse ensin ladata ja sitten asentaa koneelleen eli se pitää ottamalla ottaa, asentamalla asentaa!

        Sittenkin se oli helppo poistaa järjestelmän valvojan puolelta.


      • George Orvelli
        Näin näkisin! kirjoitti:

        Kyllä ne sieltä aikuisviihdesivuilta useimmiten saa ja ne on ainakin minun havaintojen perusteella niitä videoita, jotka ei sitten olekaan videoita, vaan haittaohjelmia.

        Mutta sen saaminen itsestään on mahdotonta, sillä se pitää itse ensin ladata ja sitten asentaa koneelleen eli se pitää ottamalla ottaa, asentamalla asentaa!

        Sittenkin se oli helppo poistaa järjestelmän valvojan puolelta.

        On aivan eri asia käydä lapsiporno ja eläinpornosivuilla joilla noita haittaohjelmia vilisee, normaaleille ihmisille tarkoitetut pornosivut tuottaa herra/rouva Rikolliselle enemmän rahaa kun niillä ei ole haittaohjelmia.


    • virusvilho

      Eipä niitä viruksia ja matoja enää ole olemassakaan. Joskus 10 - 15 vuotta sitten käytin jotain ilmaisohjelmaa, mutta maksullisia en ikinä. Nyt en ole enää vuosiin käyttänyt mitään suojia koneessani. WinXP:n olen tosin pitänyt päivityksissä ajantasalla.

      • "WinXP:n olen tosin pitänyt päivityksissä ajantasalla. "

        Tämähän se vitsi onkin. Kun pitää ohjelmat ja käyttöjärjestelmän päivitettynä niin on jo melkoisen hyvin suojassa. Vistassa ja Windows 7-8:ssa tavallisen käyttäjän oikeuksin varustetun käyttäjätilin käyttö on tehokas suoja 0-päivän aukkoihin tehtyjä hyökkäyksiä vastaan.


    • Onnistuu. Kun asennat XP:n nyt uudestaan niin älä asenna mitään päivityksiä, poista modemista NAT ja palomuuri käytöstä ja jätä kone päiväksi pariksi kiinni nettiin.

      Örkit tulevat ihan itsekseen päivittämättömään XP:hen joka ei ole palomuurin takana. XP:ssä ennen SP2:ta XP:n oma palomuuri on oletuksena pois käytöstä.

      Toinen vaihtoehto on asentaa mikä tahansa vanhentunut Java ja selailla tulla lueteltuja weppisivuja.

      http://www.malwaredomainlist.com/

      • örkit tulloo

        Ihanko ne örkit tulee winukkaan omia aikojaan, eli ei edes itse tarvite vaivautua asentamaan!


      • tulloo polloo pöllöö
        örkit tulloo kirjoitti:

        Ihanko ne örkit tulee winukkaan omia aikojaan, eli ei edes itse tarvite vaivautua asentamaan!

        Örkit? Ei nyt puhuta sorbusten herrasta, vaan tietokoneviruksista ja haittaohjelmista.


    • Kokemusta on

      Kyllähän haittaohjelmia saa koneellle, mutta jos järkeä käyttää niin ei pitäisi tulla mitään.

    • Windows.

      Mutta mitkä on Winukan tärkeitä päivityksiä?

      • Ne mitkä tulevat automaattisesti pääsäntöisesti jokaisen kuukauden toisena tiistaina klo 20.00 suomen aikaa.

        Java, Flash, PDF lukija, Office ohjelma ja weppiselain on syytä myös pitää aina ajantasalla. Muihin harvemmin hyökätään.


    • Winukka

      Eli en tarvitse esim. ie päivityksiä, jos en käytä sitä? Java on pois käytöstä, voi varmaan poistaa kokonaan, kun ei näytä olevan tarvetta.

      • IE päivittyy automaattisesti Windowsin mukana. Sinun pitää pitää itse se selain päivitettynä jota käytät. Java kannattaa tosiaan poistaa kokonaan jos ei tarvitse.


    • vapunen

      Ja kannattaa myös välillä itse tarkistaa Windowsin päivitykset. Olen montakertaa huomannut että muutamasta asiakkaan Win7 koneesta puuttuu SP1 päivitys vaikka se on jo tullut ajat sitten.

      • Mikä Päivitys?

        Onkohan tommonen päivitys tärkeä: Windows Genuine Advantage Notification -työkalu (KB905474)
        En oo asentanu tuota, kun yleensä ne päivitykset on jotain "haittaohjelmien poistotyökaluja" yms..


      • Mikä Päivitys? kirjoitti:

        Onkohan tommonen päivitys tärkeä: Windows Genuine Advantage Notification -työkalu (KB905474)
        En oo asentanu tuota, kun yleensä ne päivitykset on jotain "haittaohjelmien poistotyökaluja" yms..

        Jotkut MS:n ohjelmat saattavat vaatia tuon asennuksen. Esim. MSE voisi olla tällainen.


      • mutuilija taas siinä

        Ei Service packit ole pakollisia asentaa kuin vasta Microsoftin ilmoittamaa takarajaa ennen. Siinä on kaikki edellliset päivitykset lisättynä jollain uusilla ominaisuuksilla käyttikseen. Ei siis mikään huolenaihe jos sitä ei ole asennettu, vaikka niin annatkin ymmärtää.


      • mutuilija taas siinä kirjoitti:

        Ei Service packit ole pakollisia asentaa kuin vasta Microsoftin ilmoittamaa takarajaa ennen. Siinä on kaikki edellliset päivitykset lisättynä jollain uusilla ominaisuuksilla käyttikseen. Ei siis mikään huolenaihe jos sitä ei ole asennettu, vaikka niin annatkin ymmärtää.

        Kaikki Windowsin päivitykset pitää lähtökohtaisesti asentaa, koska ne parantavat tietoturvaa ( myös SP päivitykset). Niistä ei ole mitään haittaa.


    • Winukka

      Tarkistan kyllä lähes päivittäin, siellä on tälläkin hetkellä liki neljäkymmentä valinnaista päivitystä. Mutta otan vain tärkeät.

    • Kannattaa asentaa kaikki ( paitsi Windows live ohjelmaa).

      • Jos koneella on Live ohjelmia asennettuna niin Liveen tulevat päivitykset pitää asentaa. WU ei tarjoa Live ohjelmia jos niitä ei ole alunperin ensin itse asennettu.


      • f.e.dzerzhinsky kirjoitti:

        Jos koneella on Live ohjelmia asennettuna niin Liveen tulevat päivitykset pitää asentaa. WU ei tarjoa Live ohjelmia jos niitä ei ole alunperin ensin itse asennettu.

        Ainakin minulla WU on tarjonnut tuota Live ohjelmaa vaikka sitä ei ole koneella.


    • 14-41

      """Kannattaa asentaa kaikki ( paitsi Windows live ohjelmaa). ""


      Miksi kannattaa valita kaikki paitsi Windows live ?

    • Winukka

      Kielipaketit? Suurin osa.

    • No niitä ei tarvitse asentaa ja ne tulee vain Ultimate versiossa.

      • Kiitos.

        Ok, niin ajattelinkin.


    • 14-41

      """ No niitä ei tarvitse asentaa ja ne tulee vain Ultimate versiossa. ""

      eli kaikkia ei kannatakkaan asentaa.
      Vapunen skarppaa vähän.

    • HuluHullu
    • Uputupuna

      Siinäpä voi olla semmonen jännä homma että et niitä huoma, luuletko että ne ilmoittelee että hei, täälläpä on pöpö, kukuuuuu, poista miut.

      Suosittelen koneen skannausta/verkosta pois kytkentää väliaikaisesti skannaulsen ajaksi.

    • kokeile vaikka
      • Pentti Nelonen

      • Pentti Nelonen kirjoitti:

        "Hakkerit iskivät Microsoftinkin tietokoneisiin

        Yhtiön tiedossa ei ole, että asiakkaiden tietoja olisi anastetu. Verkkohyökkäyksen tutkimukset kuitenkin jatkuvat."

        http://yle.fi/uutiset/hakkerit_iskivat_microsoftinkin_tietokoneisiin/6510134?origin=rss

        Joillain työntekijöillä ollut näköjään Java koneella.
        Ei liity MS:ään mitenkään, myös Apple ja facebook korkattiin samalla tavalla Java-paskalla, eli Java pois jos ei välttämättä tarvitse.

        Liittyy tähän:
        http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/02/19/apple-sai-siipeensa-facebook-hyokkayksesta/20132767/7


    • Niin se, että

      Konees ei ole sekaisin ei ole minkään valtakunnan tae siitä etteikö se olisi osaa bottiverkkoa tai olisi saanut viruksen jostain. "Yllättäen" nykyvirukset on koodattu mm. urkkimaan tietoja, ei suinkaan sellaisiksi että ne jokainen, tee se itse nörtti, hoksaa ilman AV-softaakin. Tietoverkkorikollisuus on kymmenien miljoonien Eurojen bisnes, ja sinä ja kaltaisesi ovat ne kultakalat haialtaassa.

      • hkjhjkhjkhjk

        Minusta nuo pitäisi erotella niin että on

        1. virukset jotka hidastavat konetta jtai estävät koneen toiminnan.
        2. Virukset jotka eivät hidasta konetta, mutta urkkivat tietoa.

        Ekan kohdan viruksia pitääkin yrittää välttää. Itsellä ollut tuollainen virus kerran kymmenen vuoden aikana.

        Tokan kohdan tietojenkeräilijät on kaikki android sovellukset, google microsoft, yms. facebook, kaikki kuvienjakelu palvelut jotka ovat täysin laillisia. Näiden lisäksi on urkintaohjelmia joissa venäläinen sergei yrittää katsella missä nettisivuilla käyn.

        Nykyisin pitäisi vaan ottaa se asenne että jokain nettiin liitetty kone on ns. julkisessa jakelussa muille verkon käyttäjille. Aina on jossain joku kyyläämässä mitä teet tai mitä kuvia olet ottanut.


    • Windows 7:n palomuuri on jo sen verran kehittynyt ettei sitä ihan yksinkertainen hakkeri murra, en muista oliko xp:ssä edes palomuuria automaattisesti, joka mahdollisti kaiken maailman virukset.

    • Ainakin Windows XP SP2 versiosta lähtien sen palomuuri on aina ollut oletuksena päällä.

    • ----

      "missä kaikki madot ja pöpöt on?"

      Esim Suomi24:ltä pari kuukautta takaperin oli tarjolla örkkiä eli olet vähän myöhässä, mutta periaatteessa missään ei ole "turvallisisa" sivuja.
      Iso osa käyttäjistä kumminkin surffaa järjestelmänhaltijan tilillä, vaikka ei pitäisi. Mikä siinäkin on niin vaikeaa?

    • Vai niin..

      Minä puolestani väitän niitä olevan edelleenkin liikenteessä.
      En kylläkään tiedä missä nuo mahtanevat lymyillä, mutta jokin aika sitten muun asian takia huollossa olleesta koneestani niitä löytyi vaikka sinällään tämä läppäri toimikin ihan normaalisti. Tokihan olin itsekin yrittänyt niitä kaivaa esille erilaisilla ilmaisohjelmilla jotka kuitenkin väitti tietokoneen olevan puhdas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe