Onko se niin perke*****een vaikeaa?
Aina siellä joku idiootti ajaa kiellettyyn ajosuuntaan (katsokaa niitä merkkejä siellä katon rajassa) tai tukkii koko tien hidastelemalla ja odottamalla vapautuvaa parkkipaikkaa ja tietysti siinä keskellä ajoväylää.
Jos täytyy jäädä odottamaan paikkaa, niin ajakaa siihen sivuun ja laittakaa vilkku päälle!
Ettekö kotkalaiset ole koskaan aikaisemmin ajaneet halleissa vai mikä siinä on niin vaikeaa?
Ja toinen asia mitä täällä kotkassa ei osata on liikenneympyrään ja ympyrässä ajo!
YMPYRÄÄN TULIJOILLA on kolmio jos ette ole huomanneet, samoin on myös kolmiot moottoritieltä tulijoilla kyminlinnan kohdalla! Itse kiilaan ne idiootit aina penkkaan jos ei ymmärrä väistää! Edespoliisit eivät tässä kohtaa ymmärrä sen kolmion merkitystä. Ainoat, jotka tuossa kyminlinnan rampilla osaa ajaa ovat pitkäkilpiset rekat... muuta ne eivät sitten osaakkaan.
Joten opetelkaa nyt ainakin se kolmion merkitys, ennen kun lähdette liikenteeseen.
Aina siellä joku idiootti ajaa kiellettyyn ajosuuntaan (katsokaa niitä merkkejä siellä katon rajassa) tai tukkii koko tien hidastelemalla ja odottamalla vapautuvaa parkkipaikkaa ja tietysti siinä keskellä ajoväylää.
Jos täytyy jäädä odottamaan paikkaa, niin ajakaa siihen sivuun ja laittakaa vilkku päälle!
Ettekö kotkalaiset ole koskaan aikaisemmin ajaneet halleissa vai mikä siinä on niin vaikeaa?
Ja toinen asia mitä täällä kotkassa ei osata on liikenneympyrään ja ympyrässä ajo!
YMPYRÄÄN TULIJOILLA on kolmio jos ette ole huomanneet, samoin on myös kolmiot moottoritieltä tulijoilla kyminlinnan kohdalla! Itse kiilaan ne idiootit aina penkkaan jos ei ymmärrä väistää! Edespoliisit eivät tässä kohtaa ymmärrä sen kolmion merkitystä. Ainoat, jotka tuossa kyminlinnan rampilla osaa ajaa ovat pitkäkilpiset rekat... muuta ne eivät sitten osaakkaan.
Joten opetelkaa nyt ainakin se kolmion merkitys, ennen kun lähdette liikenteeseen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ootko koskaan ite ajanu väärään suuntaan? Nulkki
Pasaatiin tultaessa porukka ajaa väärää kaistaa sisään, kun tulevat vasemmanpuoleista kaistaa suoraan. Se oikeanpuoleinen kaista on suoraan meneville ja ahdasta tulee kun toinen kiilaa eteen.
Menkää vaan vetään röökiä sinne P halliin....
Ympyrään ajo: OIKEAAN laitaan HETI !!!!! SIIS ULKOKEHÄLLE.
Ja sieltä "syöksytte" ulos.
Tulet ympyrään ja ryhmityt oikeaan laitaan,josta myös poistut.
Röyhkeät autoilijat pääkaupunki seudulta ovat vakavin ongelma liikenteessä tyrkätään surutta toisen eteen oli liikennemerkki mikä tahansa.
Onse vaikeeta prismassakin koska kieltomerkit on kattoon ripustette ja puoliväliin hallia. Daijut suunnittelut.
Täsmälleen samalla tavalla ne merkit ovat muissakin p-halleissa. Ei pitäisi olla vaikeaa niitä nähdä. Lisäksi poikittaiskaistoilla on kääntymiskiellot.
Toinen asia: Ns. "sulkapysäköintiruutu" (vino ruutu) on AINA tarkoitettu keula edellä siihen ajoon. Sekä toriparkissa että etenkin Prisman hallissa on näitä, jotka ajavat niihin toisin päin eli kaula on suuntaan, johon ei saa ajaa. Olisiko syytä mennä avaralle kentälle peruutusharjoituksiin?
Sinäkö se olit joka kaahasit parkkihallissa. Kävelijät oli vaarassa jäädä autosi alle, soitit vielä äänimerkkiä aivan mielipuolosesti.
paljo kiinnosta jos alle jäät
ja painakaa sitä kaasua siellä mussalontiellä! 20 autoa perässä ja vauhti on siinä 45-48. aijai kun syö miestä!
Ja sutelan sillan jälkeen jarrua. 40 rajoitus.
Ne on niitä citymarketin kanta-asiakkaita jotka ei oo parkkihalleihin ja liikennemerkkeihin tottuneet.
Siis tarkoittanet varmaan sitä kolmiota siinä tapauksessa jos moottoritieltä tuleva yrittää vaihtaa kaistaa ja mennä siihen valoristeykseen.. Jos itse tulet Sutelasta ja kiilailet Hyväntuulentielle mennessäsi, niin väärässä paikassa elvistelet! Maksumieheksi joudut jos kolahtaa!
Kun tulet motaria Haminasta päin Kyminlinnan rampille on edessäsi kolmio. Se tarkoittaa väistämisvelvollituutta Kyminlinnantietä tulevia kohtaan. Jos ei mielestäsi tarkoita, niin ketäs tulisi väistää merkin velvoittamana?
ja vitut, oletko aivan täysi idiootti? Jos sulla on kolmio, niin kyllä sä väistät, tämän ovat myös poliisit todenneet kyseisestä asiasta!
Kun tullaan 7-tieltä Haminan suunnasta ja jatketaan rampin kautta Hyväntuulentielle, on sieltä tuleville OMA KAISTA. Kyminlinnantietä tulevan mennessään Hyväntuulentielle on VAIHDETTAVA KAISTAA ja on siis väistämisvelvollinen! Samoin jatkuu kaista edelleen Hyväntuulentielle omana kaistanaan.
Kaistan vaihtaja VÄISTÄÄ AINA kaistalla jo ajavaa. Sitten se perisynti monella: Kaistaa vaihdettaessa ei käytetä vilkkua, vaikka se on pakollista. Samat ihmiset sitten vilkuttavat vilkkua, kun ovat kaistalla, jolta ei opasteiden mukaan voi ajaa kuin yhteen suuntaan. (Esimerkiksi Prisma pihaan Mussalontieltä Mussalon suunnasta tultaessa.) MIKSI?????
Oma lukunsa ovat Haminan suunnalta Prismaan tulijat. Kaistavalinnoissa osalla ei mitään järkeä. Sen vielä ymmärtää, ettei ulkomaalaiset osaa tulkita kaistaopastetekstiä "Liikekeskus", mutta kun eivät kaikki suomalaisetkaan!
Kaistanvaihtaja vs kolmion takaa tuleva.
Kumpiko maksaa ?
Ajatellaan, että tulet kyminlinnan pääportilta , menet liikennevaloista Kotkan suuntaan, MUTTA TARKOITUKSESI ON MENNÄ HAMINAAN, eli olisi pakko vaihtaa kaistaa ,siis päästävä oikealle kaistalle. KOLMION TAKAA tulevat eivät anna sinulle kaistanvaihtomahdollisuutta. Jos sinä siirryt ja kolahtaa niin maksat aivan varmasti. Mitä v1tun virkaa sillä kolmiolla on.
vittu muut väistää kun minä tulen.
Korkeakoskelta päin tulen (itseasiassa hovilasta) joka arkiaamu ja menen töihin Haminaan. Tuhatkertaa on tehnyt mieli kokeilla , Voittaako kolmiotakaa tuleva vai minä tämän kisan. Kiilaavat eteen........................... kolmion takaa, mutta toisaalla pysyvät omalla kaistallaan.
Siitä vaan kokeilemaan, tuossa kohdassa joutuu tosiaan väkisin kiilaamaan että pääsee kääntymään haminaan menevälle rampille. On siinä joutunut itse poliisitkin vetämään jarrut pohjaan kun olen kiilannut eteen ja näin tulen tekemään jatkossakin. Oma mokansa jos ei ymmärrä kolmion merkitystä!
Yritä jo ymmärtää: KAISTANVAIHTAJA VÄISTÄÄ AINA!
Minä jo samasta aiheesta vuosi sitten kirjoitin täällä, ei auta mitään, sääntöjä ei vaan yksinkertaisesti haluta noudattaa. Monilla se menttaliteetti, että minä ajan miten huvittaa, muista välittämättä.
Kulkekaa bussilla, kun tuo autolla ajo tuntuu olevan liian vaikeeta.
Mutta bussissa ei tietenkään ole istumapaikkaa, ja jotkut puhuu kännykkään, tai vielä pahempaa vieressä istuu joku siihen aivan sopimaton henkilö.
Kyllä on vaikeaa jokatapauksessa.
Kymen Sanomissa ollut joskus juttu samaisesta paikasta ja muistelisin että siinäkin sanottiin, ettei kolmiolla ole siinä mitään virkaa jos ja kun saman kaistan ajoa jatketaan.
Bussiin nämä puusilmät kuuluisikin, jos ei osata liikennesääntöjä.
Mitä varten se kolmio siinä sitten on, jos se ei velvoita ketään väistämään.
Kaistaa vaihtava ajoneuvo on aina väistämisvelvollinen, kolmio ko. paikassa ihan turhaa koska kolmion takaa tuleva jatkaa samalla kaistalla eikä ole ketään väistettävää, kaistaa vaihtava maksaa jos kolisee.
Aloittajalle tiedoksi!! Liikenneympyrässä ei ole kolmioita, vaan ympyrässä jo olevaa autoa tulee väistää!!! Opettele liikennesäännöt ensin ja tule sitten tänne pätemään!!!
Liikenneympyrään tultaessa on AINA liikennemerkkiyhdistelmä.
"Kiertoliittymä eli liikenneympyrä on liittymä, jossa liittymän keskellä oleva saareke kierretään vastapäivään. Kiertoliittymässä on tulosuunnassa aina merkkiyhdistelmä, jossa väistämisvelvollisuutta osoittavan liikennemerkin alla on pakollista kiertosuuntaa osoittava liikennemerkki. Kiertoliittymään tuleva on siten aina väistämisvelvollinen. Kiertoliittymässä voi olla yksi tai useampi ajokaista."
Lähde: http://alk.tiehallinto.fi/kiertol/kiertol.htm
Voit ajella vaikka viikon siinä prisman pesuhallin kupeessa olevassa ympyrässä.
Jos olet mennyt ensin, kukaan ei saa tulla.
Menikö jakeluun ,vai pitääkö tulla kouluttamaan ?
Apinaaaaa
Ympyrään liittyy neljä tietä ja jokaisessa ON OLTAVA VAROITUSKOLMIO.
Sitä en tiedä,onko sutelassa, sillä meidät on eristetty lammassaarelle.
Säännöt hukassa jopa Prisman pihalla, jossa kolmiot silmien korkeudella. Ja nyrkkiä vielä idiootit heristävät kun itse noudattaa etuajo-oikeuttaan.
hemmetin puusilmät, menkää autokouluun jos ootte unohtanu säännöt tai reenatkaa säännöt kaaliin netissä vaikka www.indriving.com
Tulet korkeakoskelta, ylität kyminlinnan risteyksen ja käännyt "Karhulan torille ",jos uskallat mennä kolmion takaa tulevan auton eteen , SILLÄ SINÄ PELLE vaihdat kaistaa ja HÄN PYSYY OMALLA KAISTALLAAN .
Jos kolahtaa, niin sinä korkeakoskelta tuleva pösilö joudut maksumieheksi.
Olethan pelle kaistanvaihtaja.
Kun menet ympyrään, niin mene oikeaan laitaan välittömästi.
vai niin.