jäkälöitymiseen apua?

Tietääkö kukaan, mikä auttaisi vuosien ihottuman ja kortisonivoiteiden käytön jäljiltä kasvoihin jääneisiin jälkiin?

Suun ympärystän iho on varsinkin leuasta kova ja jäkälöitynyt, hilseilevä ja syvillä juovilla. Toinen poski on ohentunut, rypistynyt, samoin toinen silmäluomi. Olen vasta 25 v. ja näytän mummolta. Olen todella masentunut jäljistä ja tunnen jatkuvasti voimatonta raivoa kortisonia reippaasti kasvoihin määränneitä lääkäreitä kohtaan. Auttaako jälkiin enää mikään?
3423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

yritä perusvoiteilla äläkä enää koskaan laita kortisoni rasvaa!!!!!!!! iho menee ajan kanssa parempaan, tosin siihen voi mennä kauan, muista hoitaa ihoa kuori jne. mutta älä missään nimessä laita enää kortisonia, kasvonaamioita ja perusrasvaa.

Äänestä

Mielestäni sun ei vähään aikaan ehkä kannata laittaa mitään naamaan, ei meikkejä eikä mitään rasvojakaan. Mulla on allergista ihottumaa ja kun olen laittanut rasvoja ym. aineita, on se hetken näyttänyt ja tuntunut paremmalta, mutta sitten tuntuu että se menee kuitenkin pahemmaksi. Voiteissahan on jonkin verran jonkinlaista alkoholia eikä oma iho ainakaan semmoista kunnolla kestä. Jos iho on kuivaa voi olla suositeltavaa laittaa jotakin naamaan, mutta ei liikaa kuitenkaan. Tavallista valkovaseliiniakin voisi kokeilla, itselläni se on ainakin auttanut käsissä hieman muita rasvoja paremmin.

Äänestä

Käy ihmeessä luontaislääkärillä tai ainakin hanki tietoa luontaislääkinnästä. Apua saat varmasti. Luontaistuotteissa on myös tehokkaita voiteita, silti hellävaraisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


januskasvo kirjoitti:

Tietääkö kukaan, mikä auttaisi vuosien ihottuman ja kortisonivoiteiden käytön jäljiltä kasvoihin jääneisiin jälkiin?

Suun ympärystän iho on varsinkin leuasta kova ja jäkälöitynyt, hilseilevä ja syvillä juovilla. Toinen poski on ohentunut, rypistynyt, samoin toinen silmäluomi. Olen vasta 25 v. ja näytän mummolta. Olen todella masentunut jäljistä ja tunnen jatkuvasti voimatonta raivoa kortisonia reippaasti kasvoihin määränneitä lääkäreitä kohtaan. Auttaako jälkiin enää mikään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu