Barf-ruokinnan hinta

Barf???

Olen tässä miettinyt, josko barffaus sopisi meille. Eipä silti, kyllä nuo 2 noutajaa ovat nappuloillakin ihan hyvin eläneet. Mutta luonnollisempaa koiralle olisi varmaan syödä lihaa ja luita.

Mutta entäpä sitten käytännön asiat: riittääkö rivarin kaappipakastin? ja paljonko barf-ruokinta tulee maksamaan?

Kokemuksia?

4

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Barffarisatr

      Itsellä kaksi koiraa ja puhtaalla barffilla meni 50-100e/kk, nyt kun on 50/50 eli puolet nappulaa ja puolet lihaa menee n. 40e/kk kahteen koiraan enää.
      Suositellaan että jos puhtaalla barffilla menee lisäisi mukaan aptus multivitamiinia tai barffi plus nappuloita (saa murren murkkinasta ainakin). Lisäksi pellavansiemenöljyä, piimää, maitorahkaa tuli laiteltua puhtaalla.

      Jätökset oli pienempiä ja koirien turkki kiilsi sekä hampaat hohkasi. Opiskelijabudjetilla ei vain pystynyt täyslihalla menemään valitettavasti vaan eipä kunto ole laskenut mielestäni 50/50 menetelmälläkään.

    • 6+12

      Kuukauden lihat maksaa suunnilleen saman verran kuin laadukas nappula. Mutta luulen että tarvitset toisen pakastimen, kahden koiran eväät eivät välttämättä mahdu yhteen.

    • Sekaruokkija

      Aloita vaikka aluksi antamalla toinen ateria nappulaa ja toinen pelkkää lihaa. Noutaja luultavasti syö n. 500g lihaa/pv eli kahdelle riittää 30kg/kk. Kennelrehulla hyvä valikoima lihoja sieltä kannattaa tilata. Esim. 10kg jauhelihaa (17,00e) 10kg broilerinjauhelihaa (24,00e), 5kg lohta (8,00e) ja 5kg naudanmahaa (9,50) eli yhteensä 58,50e. Rustoluita pari viikossa/per koira ajan vietteeksi 9,00e 5kg.

      http://www.kennelrehu.fi/lihatuotteet.html

      • barf68

        Hei sekaruokkija! Mitä nappuloita olet syöttänyt koirallesi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      141
      2526
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      20
      2226
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      182
      2050
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      247
      1540
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      132
      1315
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1184
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1128
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      927
    9. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      892
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      69
      884
    Aihe