ostin vanhan sängyn antiikkiliikkeestä. Vein kotiin ja totesin sen olevan ihan risa. Menin liikkeeseen ja valitin asiasta. Nainen sanoi, että sängyn saa tuoda takaisin ja puretaan kauppa. Ei puhunut miten se puretaan. Menin sängyn kanssa, niin nainen nauroi ja sanoi, ettei voi antaa rahaa siitä. Voi vain vaihtaa lahjakorttiin. Soitin kuluttaja-asiamiehelle, joka oli sitä mieltä, että jos kauppa on luvattu purkaa, niin ostajalle jää oikeus valita tyytyykö lahjakorttiin vai haluaako rahansa takasin. Ei ole mennyt vieläkään perille myyjälle. Nyt kävi vielä sillai, että se sai puijattua multa sängyn ja kuitin, enkä saanut lahjakorttia tai rahaa. Miten etenen. Yksi asiakas lupasi todistaa hyväkseni..
Antiikkiliike kusetti..
petetty
5723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ota kirjallinen lausunto todistajaltasi ja kaupanpäälle vielä kopio ja mene keskustelemaan asiallisesti liikkeeseen. Jos ei onnistu ko. homma, marssi tekemään rikosilmoitus; lienee nimikkeenä petos.
...muista myös mainita liikkeessä että menet tekemään rikosilmoituksen jos homma ei muuten tule kuntoon.Ei muuten haittaisi mielestäni vaikka kertoisit liikkeen nimen/paikkakunnan niin osaisi sitä itsekin varoa....Onhan täällä nimeltä mainittu muitakin(Gigantti,Antiikki-Erik jne.)
Mikä on firman nimi?? Olis kiva tietää...
ei mene petoksena missään tapauksessa. Eli jos kyseessä on siis antiikkiliike tai vastaava käytettyä tavaraa myyvä liike, niin kyllä vastuu on kuluttajalla TARKASTAA ostettavan tuotteen kunto.
Mikäli on todella sovittu palautusoikeudesta, niin kuluttajaviranomaiset olisivat varmasti oikea viranomainen mitä kautta lähteä ajamaan asiaa. Ensisijaisesti kannattaa kuitenkin vielä koittaa sopia asiaa myyjän kanssa..
Riippuu tietysti vähän mitä myyjä on tuotteesta väittänyt ja millaiseen tarkoitkseen myynyt. Jos tuotetta on myyty nukkumiskäyttöön sen pitää sellaiseen kelvata vaikka olisi ostettu antiikkiliikkeestä. Toki sinänsä käytetyn tavaran kohdalla ostajan tarkastusvelvollisuus on laajempi, sillä tiettyjä vikoja on voitava odottaa käytetyltä tavaralta.