Joupiskan virheelliset lumimäärätiedot vahvistuvat

Ajattelija616

Mittasin lumensyvyydet 23.2.13 klo 13 Seinäjoen Hallilanvuoren lenkkipolun ympäriltä 7 eri kohdasta. Lumensyvyyden keskiarvoksi tuli 42,4 cm eli pyöristettynä 42 cm, mikä on 17 cm enemmän kuin Seinäjoen seudulla on pitkän ajan keskiarvon 1981-2010 mukaan lunta normaalisti helmikuun lopussa (25 cm). Pelkästään jo tämä fakta asettaa sen Joupiskan 20 cm lumimäärän kyseenalaiseksi, varsinkin kun Hallilanvuoren päällä lunta oli parissa paikassa jopa 46 cm. Kyse on kuitenkin melkein yhtä korkeasta paikasta kuin Jouppilanvuori. Ja onhan se kummallista että siellä on se 20 cm ollut jo melkein kuukauden ajan ainakin, vaikka täälläkin on sinä aikana tullu jo ainakin parikymmentä senttiä lunta. Eikä se, että hiihtokeskukselta vastataan ainoastaan kerran monen viestin jälkeen että "anna pika palaa" ja alla pienellä kirjoitettuna Mara eräänä lauantaina aamuyöllä herätä minussa yhtään enempää luottamusta. Taitaa lumensyvyyden mittauksista vastaava olla alkoholisoitunut tai sitten on niin laiska että laittaa aina saman lumensyvyyden mittaamatta tai sitten arvioi sen vain silmämääräisesti.

4

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajattelija616

      Sain tänään sähköpostiin Joupiskalta ihan pätevän selityksen siihen, minkä takia siellä on huomattavasti vähemmän lunta kuin Pelmaalla, Keski-Nurmossa ja Hallilanvuoren lenkkipolun ympäristössä. Tämä on suora sitaatti Joupiskalta lähetetystä sähköpostista: "Ilmeisesti et ole useinkaan käynyt laskettelurinteessä. Väittämäsi lumen määrä ei ole sama kuin luonnossa. Käyppä mittauspaikalla tallaamassa lumi ja mittaa sitten, se on todennäköisesti n 5-10 cm. Tällä menetelmällä mittaamme rinteissä. Lisäksi tykkilunta on joukossa."

    • Ajattelija616

      Sain eilen ti 26.2.13 Ilmatieteen laitokselta tällaisen sähköpostin: "Hei,

      Hyvä että asia selvisi. Seinäjoen ympäristössä näyttäisi luonnollinen lumensyvyys olevan 30-40 cm, ainoastaan laajoilla peltoaukeilla 20 cm.

      Ystävällisin terveisin
      Juho-Pekka Kaukoranta
      Ilmatieteen laitos, Havaintopalvelut

      -----Original Message-----
      Sent: 25. helmikuuta 2013 15:46
      To: [email protected]
      Subject: Palaute - Ilmatieteen laitos

      Palaute:

      Sain tänään sähköpostiin Joupiskalta ihan pätevän selityksen siihen, minkä takia siellä on huomattavasti vähemmän lunta kuin Pelmaalla, Keski-Nurmossa ja Hallilanvuoren lenkkipolun ympäristössä. Tämä on suora sitaatti Joupiskalta lähetetystä sähköpostista: "Ilmeisesti et ole useinkaan käynyt laskettelurinteessä. Väittämäsi lumen määrä ei ole sama kuin luonnossa.
      Käyppä mittauspaikalla tallaamassa lumi ja mittaa sitten, se on todennäköisesti n 5-10 cm. Tällä menetelmällä mittaamme rinteissä. Lisäksi tykkilunta on joukossa."


      Selain: Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; WOW64; Trident/5.0; BOIE9;FIFI)

    • Ajattelija13

      Seinäjoen Kasperissa on tänään ti 12.3.13 klo 12 mennessä tullu jo 8 cm lunta ja ennusteiden mukaan lumisateet jatkuu melko runsaana yöhön asti! Ilmatieteen laitoksen virallisilla mittausasemilla, Seinäjoen Pelmaalla lumensyvyys on noussut 35 cm:stä 41 cm:iin ja Kauhavan kirkonkylässä 34 cm:stä 42 cm:iin. Koska Keski-Nurmossa oli jo 9.3.13 lumensyvyys 44 cm ja Hallilanvuorella 7.3.13 45 cm, on Keski-Nurmossa ja Hallilanvuorella jo varmaan puolisen metriä lunta.

    • Ajattelija13

      Seinäjoen Pelmaalla on lumensyvyys tällä hetkellä 48 cm. Seinäjoen Kasperissa satoi 12.3.13 klo 12-24 15 cm lunta. Aikavälillä 12.3.13 klo 1-24 lunta tuli siis Kasperissa yhteensä peräti 23 cm. Se on aika paljon lunta yhden vuorokauden aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      172
      3375
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2161
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2097
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1988
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      394
      1091
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      115
      1015
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      889
    Aihe