Mul on 2 rottaa ja yks on tosi pullee ja toinen tosi laiha..
Haittaako jos rotta on liian pullee??
Ja jos on liian laiha ku se ei ees jaksa syyä mitää! eikä ees haluu!
ja sil rotal on nuha (kai) nii se aivastelee koko ajan nii pitääkö se viiä lääkärii??
ja sit sil pulleel on taas joku vika silmäs :(
sil on koko ajan sen silmän ympäril jotaa ehkä kuivinutta verta tai jotaa:(
nii voitteko jo0ku kertoo et mitä niille jutuille pitää tehä...
kiitos jo ennestää kaikille jotka vastaa...
haittaako jos rotta on liian läski?
13
88094
Vastaukset
- rottatyttö
1) Lihava rotta: onko häkki kovin pieni? Pääseekö rotta tarpeeksi liikkumaan? Jos häkki on kovin pieni, niin voisitko päästää molemmat rotat suljettuun huoneeseen jaloittelemaan päivittäin?
Toinen asia on ruokinta eli annatko jotain eläinkaupasta saatavaa ruokaa vai mitä? Suosittelen käyttämään eläinkaupasta löytyviä rotille tarkoitettuja jyväseoksia.
2) Laiha rotta: onko lihava rotta johtaja ja päästääkö se laihaa syömään ollenkaan? Kannattaa laittaa ruokakippoja pariin paikkaan häkissä, jotta arempikin pääsee syömään rauhassa. Jos tämä ei auta, kannattaisi ehkä käydä eläinlääkärillä varsinkin jos rotalla on jatkuva nuhakin.
3) Omillakin rotilla joskus silmät rähmivät, mutta se meni ohi parissa päivässä. Jos rotalla on jatkuvasti rähmää, punaista nestettä tai muuta sellaista silmän ympärillä, kannattaisi käydä eläinlääkärissä, rotalla on varmaankin jonkunlainen silmätulehdus.
Siivoathan muuten häkistä päivittäin kakat ja pissat pois ja vaihdat parin päivän välein kaikki purut/muut kuivikkeet uusiin? Häkin puhtaanapito on tärkeää rotan terveydelle.- Apuva taas ;)
ei ku kyl se häkki on iso ja kyl ne siel vissii mahtuu juoksemaan ja tolleen...
ja kyl se antaa sen syyä mut sit ku annetaa niille jotaa hyvää nii se pulleempi syö nopeest ja varastaa sot silt toiselt...
mut kiitti sulle rottatyttö
- Magia
Jouduin jättämään rottani ulkomaanmatkan takia hoitoon puoleksi vuodeksi. Hyväätarkoittava hoitaja syötti sen ihan palloksi ja kun sain sen takaisin niin se olikin aika sairas. Rotille voi tulla lihavuudesta johtuen maksakirroosi (eli sama kuin alkoholisti-ihmisille) ja ne kuolevat siihen. Kuten kävi myös minun rotalleni.
- apuva
nii.... harmi...
joo eli kannattaa viiä se lääkärii...
joo
kiitti
sullekkii
magia
- rodent
mä luulen, että se sun rottas räjähtää pian.
kannattaa pitää sitä ulkona, koska tömäys voi olla melkoinen.- apuva...
rodent sä oot sadisti >:(
eikä se räjähä tyhmä!!!!! - no huh huh
toi tais olla aika läppä viesti, oot varmaa keksiny ton päästäs xDDD ainaki huumoria mun päivään :)
- kaatis
Pistää rotat matalaksi.Lisää vain hieman annostusta.
- RaTtuS
Ei se sun rottas räjähä! Se voi olla kyse just siitä, että se toinen on sen toisen pomo... Voit myös punnita rottasi ja katsoa painavatko ne normaalisti. Normaalipainoinen rotta painaa jotain 700g kai.. Korjatkaa joku, jos olen väärässä. Silmä ei ole välttämättä se suurin huolenaihe, koska minunkin rottani silmä on vähän aikaa sitte verestäny, se voi johtua joko tappeluista, tai sitten se on itse raapinut sitä. minkä kokoinen häkkisi on? Rottien terveyden kannalta on hyvin tärkeää päästä jaloittelemaan päivittäin väh. tunnin ajaksi. Aivastelulle voi olla montakin syytä. Mitä purua käytät häkissäsi? Jotkin kaupan purut voivat olla niin polyisiä, että ne saavat rotat aivastelemaan. Pidätkö häkkiä lattialla? Lattioiden pölykin voi aivastelun aiheuttaa. Häkin pitää olla lisäksi 15- 23 asteen lämpätilassa, ja vedottomassa paikassa. Kun asiat on hyvin, niin tuskin enää aivastelevat. Toivottavasti siitä tokenevat! ja muuten. Jos se silmän vuoto jatkuu, se voi johtua siitä, että häkki on liian pieni, ja siksi rotat tappelevat, joten skeyn (suomen kesyrotta- yhdistys) sivuilla on minimi mitat rottaparinhäkille, eli kehotan käymistä katsomassa.
- Apuva
RaTtuS kirjoitti:
Ei se sun rottas räjähä! Se voi olla kyse just siitä, että se toinen on sen toisen pomo... Voit myös punnita rottasi ja katsoa painavatko ne normaalisti. Normaalipainoinen rotta painaa jotain 700g kai.. Korjatkaa joku, jos olen väärässä. Silmä ei ole välttämättä se suurin huolenaihe, koska minunkin rottani silmä on vähän aikaa sitte verestäny, se voi johtua joko tappeluista, tai sitten se on itse raapinut sitä. minkä kokoinen häkkisi on? Rottien terveyden kannalta on hyvin tärkeää päästä jaloittelemaan päivittäin väh. tunnin ajaksi. Aivastelulle voi olla montakin syytä. Mitä purua käytät häkissäsi? Jotkin kaupan purut voivat olla niin polyisiä, että ne saavat rotat aivastelemaan. Pidätkö häkkiä lattialla? Lattioiden pölykin voi aivastelun aiheuttaa. Häkin pitää olla lisäksi 15- 23 asteen lämpätilassa, ja vedottomassa paikassa. Kun asiat on hyvin, niin tuskin enää aivastelevat. Toivottavasti siitä tokenevat! ja muuten. Jos se silmän vuoto jatkuu, se voi johtua siitä, että häkki on liian pieni, ja siksi rotat tappelevat, joten skeyn (suomen kesyrotta- yhdistys) sivuilla on minimi mitat rottaparinhäkille, eli kehotan käymistä katsomassa.
nii ne joskus on sillee "tapellu" leikist ja sit se pulleempi on voittannu koko ajan...
joo meijän häkki on no... ei liian pieni eikä liian suuri :P
Eli se on normaalin kokoinen....
joo pidän sitä häkkiä lattialla..
ja voisitko kertoa niiden sivujen nimet? kiitos! :)
- Nipa
Hei! Tuli vaan mieleen että sen laihan ruokahaluttomuus voi johtua myös hampaista. Tutki rottasi hampaat, ovatko liian pitkät, koska jos ovat niin rottaa voi sattua jyrsiminen, eikä se sen takia halua syödä.
- Pölö
Tyttörotat painaa reilut 300-400 grammaa, vai oliko se 500 g? poikarotat sen 700 g
- KillerKitty
Veikkaisin tuohon nuhaan että sillä olis nenäpunkkeja. En muista onko oikea nimi mutta niin me niitä kutsutaan. Nenästä tulee välillä verta kun limakalvot kuivuvat ja rotta aivastelee ja tuhisee.
Toinen mahdollisuus on että rotta on vilustunut. Jolloin se pitää hoitaa tai sen elämä lyhenee aika radikaalisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393