Nyt olisi aika määrätä jokaiselle karjatilalle pakolliseksi kameravalvonta, jotta viranomaiset voisivat internetin välityksellä reaaliaikaisesti valvoa eläinten elinoloja ja kohtelua tilalla.
Näitä eläinrääkkäystapauksia on jo aivan tarpeeksi.
Näitä eläinrääkkäystapauksia on jo aivan tarpeeksi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Suosittelen kuitenkin aloittamaan valvonnan vanhushuollosta ja päiväkodeista niistäkin kun on noita laiminlyönti-ym. huonon hoidon uutisia jatkuvasti.
Hyvä on muistaa sekin, että n.80% eläinsuojeluilmoituksista koskettaa lemmikkieläinten pitoa.Koiria ja kissoja laiminlyödään rutkasti enemmän kuin tuotantoeläimiä.Tuotantoeläimet vain saavat suuremman huomion mediassa.Kuitenkin tuotantoeläimiä pidetään oman elantonsa tienaamiseksi.Eläinsuojelurikkomusten takana tuotantoeläinpuolella on yleensä omistajan mielenterveys- ja jaksamisongelmat.
Vanhustenhuolto se kameravalvonnan tarvisi, siellä tapahtuu paljon enemmän laiminlyöntejä.Karjatiloja sentään valvotaan jo viranomaisten taholta, mutta kuka valvoo, että vanhuksia hoidetaan heidän edun, ihmisarvon ja tarpeiden mukaisesti.
Hyvä olisi myös ulottaa kameravalvonta jokaisen työttömän kotiin että nähdään mihinkä ne valtion rahat tuhlataan ja mitä siellä pössytellään. Samoin jokaisen aktivistiksi epäillyn kotiin kamerat ja nahan alle gps.
Eikä ole maailmalla paremmin vanhushuolto, lauantaisin ollut dokumentteja Ruotsin vanhushuollosta, mm. omaisten kertomuksia miten kuukaudessa saatu vanhainkodissa romautettua aktiivisen vanhuksen kunto aivan totaalisesti, jopa kuolemaan asti. Lieneekö täällä paremmat resurssit?
Siitä (karjatiloilla tapahtuvista eläinrääkkäyksistä) ei KePu/MTK:n doktriinin mukaan saa julkisesti keskustella. Keskustelu on väkisin käännettävä johonkin muuhun maatalouspoliittisesti korrektiin aiheeseen.
Että lisää virkamiehiä, lisää kustannuksia, lisää valitusta siitä, miten maatalous yhteiskunnalle maksaa? Mites, jos lisättäisiinkin sensijaan niitä oikeasti kätensä tilalla likaavia yksilöitä ja lepopäiviä karjanhoitajille, enemmän niistä olisi apua käytännön tilanteissa.
Unohdin ettei tukijussi todella tiedäkään mitä tarkoittaa yrittäjyys.
Vastaaja ei taida tietää, mitä on 24/7 vastuu kymmenistä, jopa sadoista eläimistä, muun muassa.
Mutta oletin (näköjään virheellisesti) että myös MTK:ssa tiedetään.
Eihän MTK:lla ole asian kanssa mitään tekemistä.
MTK:n pamppu oli luovuttanut tilan pojalleen, joten sillä ei ole mitään vastuuta tilasta enää, Heidi Hautala teetti pimeän oviremontin, maksoi jotakin satasen verran, homma oli niin pieni että siitä ei tullut mitään seurauksia, Heidin mies teetti samalla puliveivarilla 42 000 remontin pimeesti ja riiteli siitä käräjillä, mutta ei se vaikuttanut Heidi Hautalan tilanteeseen mitään, koska Heidi ei ole vastussa perheenjäsenensä toimista.
Eli näin se menee, MTK:n pamppu ei ole vastussa perheenjäsenensä toimista, kun ei kerran Heidi Hautalakaan sitä ole.
Työuupumus ei katso työalaa vaan iskee valitettavasti alalle kuin alalle. Työssäkäyvistä suomalaisista kokee työuupumuksen oireita viikottain ja n. 25 % kuukausittain.
uupumus ei ole este velvollisuukisen hoitamiselle. Jos tuntuu, ettei kertakaikkiaan enää jaksa, soitto teurastamoon pelastaa tilanteen. Tai huuko lomituspalveluun, että nyt on hätä kädessä ja elukat nälässä kun ei jaksa talikkoa nostaa
Nimenomaan uupumus on este sen avun hakemiseen. Itse koin masennuksen ja totaalisen uupumisen läheisen kuoleman jälkeen ja avun pyyntö olisi vaatinut voimia, joita ei kertakaikkiaan ollut. Sitä vain yritti selviytyä tunnista toiseen. Jos olisin siinä tilanteessa ollut yksin vastuussa elukoista, olisi tilamme kenties ollut piankin lööpeissä. Onneksi minulla oli rakkaita lähellä, jotka auttoivat minut takaisin jaloilleni. Näin ei kaikilla ole. Pidetään siis toisistamme huolta ja niistä eläimistämmekin. Eläinrääkkäys on tuomittavaa, mutta on osattava erottaa milloin kyse on jostain ihan muusta kuin tahallisesta laiminlyönnistä!
Lomituspalvelu maksaa ja sijaisapumaksuun ei välttämättä yksinkertaisesti ole varaa eikä lomittajaa aina ole edes saatavissa vaikka tarve olisi kuinka kova. Teurastamoon soitto taas ei tuo nopeaa apua, kun yhden-kahden elukankin nouto voi kestää kolmekkin viikkoa. Kauankohan kestäisi ennenkuin koko karja olisi noudettu? Toisekseen koko karjan yhtäkkinen lopettaminen ei ole mitenkään yksiselitteinen juttu ihan jo tukipolitiikan kannalta. Josa tila on ilmoittautunut karjatilaksi ja sitten kesken tukikauden karja lopetetaankin, voi pahimmassa tapauksessa joutua maksamaan tukia takaisin. Verotuksenkaan kannalta ei ole karjan lopettaminen kertaheitolla järkevää. Näistä syistä johtuen sitä sinnitellään kunnes ne voimavarat totaalisesti loppuvat.
Valvonnan lisääminen ei ole mielestäni ratkaisu näihin tapauksiin. Kyse ei ole tietoisesta rääkkäyksestä, vaikka kylläkin erittäin vakavasta eläinsuojelurikoksesta ja rangaistus on tietenkin aiheellinen. Ratkaisu on yksinkertainen: tulotason ja jaksamisen parantaminen.
Kerrankin tuli asiallinen kommentti. Jos lykkäät liian pieniä teurastamolle, saat eläinsuojelutarkastuksen niskaan ja se lisää sitä työssä jaksamista. Meille kävi näin. Navettaa tyhjennettiin ohjeitten mukaan, huonosti kasvavat poistettiin. Ei tullut teurastamon tililappua vaan tuli kaksi valvontaeläinlääkäriä tutkimaan tilannetta, kun oli tehty avi:lle teurastamolta ilmoitus. Siinä sitten tilannetta pyöriteltiin muutama kuukausi, kaiken ruokinnasta hoidon määrään selvitettiin ja lopputulos oli taas nippu paperia ja entistä väsyneempi hoitaja.
Kai sitä jotain ihmisarvoa on viljelijälläkin. Täällä asiansa hoitavat karjatilalliset on jo niin vit****tuneita näihin järjestelmiin, että se on sodan julistus ja verta nokastasi kaivat "ehdotuksillasi".
Anna vaan osoitteesi, niin saat tulla valvomaan paikan päälle ja hangon kanssa, jos se isäntä ei palaakkaan, tarvitsen jeesiä, kun hän lähti autolla liikenteeseen.
Sitä ei ole hajuakaan, näillä vouhkareilla siitä mitä karjatilalliset joutuvat kestäämään, iloineen suruineen.
Ja näitä eläinten heitteille jättöjä tulee jatkossakin se on varma, se on seuraus ei syy.
Ja kameran voit laittaa sinne perääsi, siitä on suurempi hyöty siellä.
Se koira taisi älähtää, johon kalikka kalahti...
Tervetuloa paikan päälle! Otan kuvan sinusta ja pistän nettiin, ok? Ja voidaan ottaa meistä molemmista!
t. tositeeveetä idiooteille
Eiköhän valvontakamerat ole jo hankittu suurimmalle osalle tiloja-
Ei viljelijä saa sairastua, uupua tai masentua. Se on kielletty siitä hetkestä kun alat viljelijäksi.
Viljelijää saa kyllä simputtaa säännöillä, sanktioilla, uhkailulla, tuottajahinnan laskulla, tukitarkastuksilla, korkomarginaalin nostolla jne jne.
Mutta jos yrität hakea sairauslomaa, kuntoutusta tms. ilmoitetaan ettet ole oikeutettu niihin. Vaikka tuot esille vaivasi ja väsymyksesi ei niihin apua saa.
Kyllä mela ja kela suoltaa esitteitä varhaisesta avun hakemisesta, mutta kun ne ei toimi käytännössä.
On vain tarjolla vapaaehtoisin voimin toimiva tukihenkilöpalvelu.
Hyvä sekin mutta ei riitä.
Mela tuhosi jo laajentaneiden mm. Robottitilallisten mahdollisuuden irrottautua työstään koskaan nykyisillä työaikamitoituksilla.
Kun ne viljelijät uupuvat, kukahan pystyy hoitamaan nuo tilat vai jäävätkö kaikki pankeille luottotappioiksi.
Kysymys on vakava ja MTK; n tulisi tarttua siihen.Myös kansanedustajien.
Kun rakennemuutosta lähdettiin ajamaan, myös lomitus tulisi saada vastaamaan tarpeita.
Lomansaajat vähenevät koko ajan ja silti vain leikataan.
Jos tahdotaan reilua suomalaista ruokaa, siihen kuuluu myös Suomalaiselle viljelijälle kunnon toimeentulo ja oikeus lomaan ja lepoon.
Valtiovalta on tehnyt todella hienoa työtä, lomituksista on karsittu todella kovalla kädellä, onko syy tämän hallituksen kun karjankasvattajat uupuvat työtaakkaansa alle ????
Haloo, kenen on vastuu ????
Koskinen vai Katainen, kumpi pannaan oikeuteen ????
ja ainoastaan karjankasvattajan. Ei kenenkään muun.
Tervetuloa reaalimaailmaan ja oikeaan yrittäjyyteen.
Kiitosta vaan, mutta ei pidä sitten itkeä valvonnan perään, jos valtiovalta omilla toimilla tarkoituksella luo näitä tilanteita.
ns. oikean yrittäjän ei tarvitse olla töissä 24/7! Eläintilan pito on hieman eriasia kuin vaikka autokorjaamon pito. Kun minä laitan korjaamoni ovet kiinni, ei autot ja työkalut kuole nälkään. Voin pitää vaikka pari päivää viikossa vapaata ilman, että työpaikkani siitä mitenkään kärsii. Voiko karjatilallinen tehdä niin? Tottakai vastuu on aina tilallisella! Sen tietää tilalliset itsekkin, mutta jos valtiovalta toimillaan oleellisesti heikentää lomitusjärjestelmää, ajaa se väistämättä tilalliset väsyksiin. Vai voisitko itse tehdä putkeen pari kuukautta joka ikinen päivä töitä ilman yhtäkään vapaapäivää, niinkuin eläintiloilla on tehtävä?? Helpottaisiko väsymystäsi parin päivän vapaa ja sen jälkeen taas jatkaisit parin kuukauden työputken ennen seuraavia vapaita??