uusi kissa talossa, vanhempi pelosta kankeana.

kissanainen

Meillä on viisivuotias leikattu kissaneiti, jonka kaveriksi hankimme Hesyltä leikatun n. pari vuotiaan kissaherran.
Herra on nyt ollut meillä kolme viikkoa. Ensimmäinen kohtaaminen muuttui takaa-ajoksi, kun neiti lähti karkuun ja herra perään. Toisella kohtaamisella tuli tappelu ja kolmannella taas takaa-ajo. Tappelussa neiti pissi alleen ja samalla tavalla kävi kolmannessa kohtaamisessa.
Pidimme Hesyn suosituksesta pari viikkoa väliä tapaamisten välillä ja pidimme herraa toisessa huoneessa. Päästimme sen kuitenkin ainakin joka toinen päivä tassuttelemaan loppuasuntoon, kun neiti oli makuuhuoneessamme nukkumassa.
Nyt kokeilimme uudestaan kohtaamista ja sama kuvio toistuu. Neiti pissaa joka paikkaan ja on ihan paniikissa kohtaamisen jälkeen.
Mitä on tehtävissä? Olemme jo ihan neuvottomia. Toki tiedämme, että mikäli tästä ei mitään tule, herra pitää viedä takaisin, mutta emme sitä tietenkään haluaisi tehdä.
Olisi hienoa jos joku fiksumpi kissaihminen osaisi auttaa!

4

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sori to say

      Valitettavasti tyttökissanne tulee kärsimään koko lopun elämänsä pelosta tätä poikakissaa kohtaan. Tuskin Feliway-haihdutinkaan auttaa.

      Palauta poikakissa vaikka tiedän, että sekin on surullisa. Ainoa kissa, jonka tällainen pelokas neiti EHKÄ voisi pelkäämättä hyväksyä on pieni pentu, mieluiten urospentu, joka leikataan niin pian kuin mahdollista.

    • millamolli

      Olen samaa mieltä, steriloitu tyttökissa tulee pelkäämään aikuista kollia lopun elämäänsä.

      Meillä steriloitu tyttökissa sai kaverikseen parin kuukauden ikäisen kollipojan ja niistä tuli parhaat ystävät. Kolli kastroitiin puolivuotiaana.

      Minunkin tyttökissani pelkäsi tuttavaperheen kissaa kun heidän kissansa oli vierailulla mukana. Pidimme kissat eri huoneissa vierailun ajan.
      Tyttömme jopa pissasi hädissään lattialle, jota se ei ole koskaan aikaisemmin tehnyt.
      Oireet loppuivat kun vieraat kissoineen lähtivät.

    • 16+19

      Kyllä sitä Feliway-haihdutinta kannattaa kokeilla. On todella hyvä.

      Tuttavaperheellä oli yksi tyttökissa, joka pelkäsi muita kissoja. Joutui aikaisemmassa kodissaan toisen kissan kiusaamisen kohteeksi, siitä varmaan pelko. No tuttavaperheelle tuli toinen kissa, kiltti poika, mutta silti tämä neiti pelkäsi ja oli aina piilossa eikä ruokakaan oikein maistunut enää. Muutama viikko siinä meni Feliway-haihdutinta käyttäen, nyt kissat ovat sulassa sovussa.

    • kissalle tuli kaveri

      Meidän täytyy myös muistaa, että kaikki kissat ovat persoonia. Jos kissa on muille eläimille arka, se voi olla sitä koko ikänsä. Haihdutinta voi ehdottomasti kokeilla, mutta jos se ei auta, niin kissa on parasta palauttaa. Voi olla että tyttökissa ei hyväksy yhtään kissakaveria kaverikseen. Pentua voitte vielä kokeilla.

      Mulla on 3 vuotias narttukissa, jolla oli veli. Velipoika kuoli vuosi sitten ja nyt otin 6 kk poikakissa kaveriksi. Olin valmistunut usean neuvomaan 2 vkon totutteluaikaan. No, nämähän halusivat jo 12 tunnin päästä toistensa luo. Sähinää ja sihinää oli, ja niin on vieläkin välillä kun tytön mielestä leikit menevät liiallisuuksiin. Muutoin tulevat tosi hyvin toimeen. Eli persoonien mukaan pitää mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      78
      4079
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3322
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3016
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      79
      2701
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      381
      2425
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2082
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1605
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      38
      1603
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1402
    Aihe