Kuinka vanhanksi kani elää?

anastasia

Meillä on 5v luppakorvakani.

9

620

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N_81

      mikä kannattaisi tietää kania ottaessa.

      Kani elää 8-10 vuotiaaksi normaalisti. Saattaa elää ylikin.

      • Carrot

        Toinen kani eli 8-vuotiaaksi, toinen on jo yli 9v. Molemmat risteytyksiä.


      • Kirppu*
        Carrot kirjoitti:

        Toinen kani eli 8-vuotiaaksi, toinen on jo yli 9v. Molemmat risteytyksiä.

        Se, kuinka vanhaksi kani elää, riippuu ihan koosta ja rodustakin. Pienet rodut voivat elää paljonkin pidempään, kuin isot. Itselläni on kohta 3-vuotias leijonanharjaskani.


      • rabbit91
        Carrot kirjoitti:

        Toinen kani eli 8-vuotiaaksi, toinen on jo yli 9v. Molemmat risteytyksiä.

        mun kani on 6v. on se jo vähä vanhuuden höperö, mutta joskus virkeäkin;)


      • nana
        rabbit91 kirjoitti:

        mun kani on 6v. on se jo vähä vanhuuden höperö, mutta joskus virkeäkin;)

        Itselläni on kohta 2-vuotias naaras kani. Yleensä (tai ainakin mitä itse on lukenut) niin kanit elää n. 7-9vuotiaiksi. Hyvin hoidettuna kani saattaa elää jopa 10-13vuotiaaksi. :) Tunnen jopa yhden sellaisen tapauksen!
        Ennätys on kai 15-vuotiaakis elävä kani eli
        todella hyvin hoidettu...juu, kyllä se rodustakin riippuu ja kunnosta (tarkoitan onko kani lihava, laiha vaiko normaali painoinen).
        Minun kani kun on vähäsen pullukka. :D (mutta ei paljoa)ja kun on aika isokin ja ihan risteytys, niin luulen, että se elää n.7-8vuotiaaksi tai vähemmän. no mutta toivottavasti vastauksisa oli apua! :)


    • Hönö

      Halusin kertoa miten meidän "Hönö" kani eli aina 13 vuotiaaksi asti!!

      Sillä on aina ollut rakastava perhe ympärillä, jotka rapsuttelivat, juttelivat, pitivät sylissä yms sekä toinen kani seurana.
      Se eleli meillä vapaasti eli sai kulkea missä itse halusi > lempi puuhaa oli hypätä takkahuoneen sohvalle, maata vähän aikaa ja hypätä takas alas < ja ainoastaan pissat/kakat se teki avonaiseen häkkiin, joka samalla toimi "hänen omana paikkanaan", jos joku asia tuntui pelottavalta.
      Silmät(rähmät pois) ja kynnet hoidettiin säännöllisesti.
      Oikea ravinto on myös tärkeä eli meillä se oli kaupan valmissekoituksia, joissa on vitamiinit ja kivennäiset kohdallaan, heinä pääasiassa kaupan, mutta myös hevosten kelpasi ja kesällä tuore ruoho, salaattia, kurkkua, porkkanaa ja hampaita vahvistamaan näkkileipää sekä pajun oksia, unohtamati nuolukiveä ja vettä!
      (ja pitihän sitä välillä herkutella, Hönön suurin herkku oli lakritsi, jota sai kylläkin aika harvoin ettei maha mennyt sekaisin..)

      Tässä näin lyhyesti kerrottuna meidän ihanan, lutuisan 13 vuotiaan kanin elämä,joka valitettavasti kulki polkunsa loppuun keväällä -04 rauhallisesti oman väen vierellä..

    • vepa

      mun kaksi kania kuoli molemmat n. kuusivuotiaana vanhuuden aiheuttamaan halvaukseen, hoidettiin niitä todella hyvin, mutta vanhuus alkoi näkyä jo niissä ja lopulta liikkuminen heikkeni viikossa. toinen kerkesi kuolla itse, toinen kerettiin lopettaa ennenkuin sydän olis väsynyt.
      niin että kyllä se kuusi vuotias kani voi kuolla tuonkin ikäisenä vaikka hoito olis hyvää..

    • Anonyymi

      MEILLÄ ON NOIN 15V KANI AIKA OUTOO

    • Anonyymi

      ja meidän kanilla joka on 15v on 3 jalkaa ku koira söi sen 4nnen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7858
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3782
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1073
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1013
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      790
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe