Kuinka vanhanksi kani elää?

anastasia

Meillä on 5v luppakorvakani.

9

672

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N_81

      mikä kannattaisi tietää kania ottaessa.

      Kani elää 8-10 vuotiaaksi normaalisti. Saattaa elää ylikin.

      • Carrot

        Toinen kani eli 8-vuotiaaksi, toinen on jo yli 9v. Molemmat risteytyksiä.


      • Kirppu*
        Carrot kirjoitti:

        Toinen kani eli 8-vuotiaaksi, toinen on jo yli 9v. Molemmat risteytyksiä.

        Se, kuinka vanhaksi kani elää, riippuu ihan koosta ja rodustakin. Pienet rodut voivat elää paljonkin pidempään, kuin isot. Itselläni on kohta 3-vuotias leijonanharjaskani.


      • rabbit91
        Carrot kirjoitti:

        Toinen kani eli 8-vuotiaaksi, toinen on jo yli 9v. Molemmat risteytyksiä.

        mun kani on 6v. on se jo vähä vanhuuden höperö, mutta joskus virkeäkin;)


      • nana
        rabbit91 kirjoitti:

        mun kani on 6v. on se jo vähä vanhuuden höperö, mutta joskus virkeäkin;)

        Itselläni on kohta 2-vuotias naaras kani. Yleensä (tai ainakin mitä itse on lukenut) niin kanit elää n. 7-9vuotiaiksi. Hyvin hoidettuna kani saattaa elää jopa 10-13vuotiaaksi. :) Tunnen jopa yhden sellaisen tapauksen!
        Ennätys on kai 15-vuotiaakis elävä kani eli
        todella hyvin hoidettu...juu, kyllä se rodustakin riippuu ja kunnosta (tarkoitan onko kani lihava, laiha vaiko normaali painoinen).
        Minun kani kun on vähäsen pullukka. :D (mutta ei paljoa)ja kun on aika isokin ja ihan risteytys, niin luulen, että se elää n.7-8vuotiaaksi tai vähemmän. no mutta toivottavasti vastauksisa oli apua! :)


    • Hönö

      Halusin kertoa miten meidän "Hönö" kani eli aina 13 vuotiaaksi asti!!

      Sillä on aina ollut rakastava perhe ympärillä, jotka rapsuttelivat, juttelivat, pitivät sylissä yms sekä toinen kani seurana.
      Se eleli meillä vapaasti eli sai kulkea missä itse halusi > lempi puuhaa oli hypätä takkahuoneen sohvalle, maata vähän aikaa ja hypätä takas alas < ja ainoastaan pissat/kakat se teki avonaiseen häkkiin, joka samalla toimi "hänen omana paikkanaan", jos joku asia tuntui pelottavalta.
      Silmät(rähmät pois) ja kynnet hoidettiin säännöllisesti.
      Oikea ravinto on myös tärkeä eli meillä se oli kaupan valmissekoituksia, joissa on vitamiinit ja kivennäiset kohdallaan, heinä pääasiassa kaupan, mutta myös hevosten kelpasi ja kesällä tuore ruoho, salaattia, kurkkua, porkkanaa ja hampaita vahvistamaan näkkileipää sekä pajun oksia, unohtamati nuolukiveä ja vettä!
      (ja pitihän sitä välillä herkutella, Hönön suurin herkku oli lakritsi, jota sai kylläkin aika harvoin ettei maha mennyt sekaisin..)

      Tässä näin lyhyesti kerrottuna meidän ihanan, lutuisan 13 vuotiaan kanin elämä,joka valitettavasti kulki polkunsa loppuun keväällä -04 rauhallisesti oman väen vierellä..

    • vepa

      mun kaksi kania kuoli molemmat n. kuusivuotiaana vanhuuden aiheuttamaan halvaukseen, hoidettiin niitä todella hyvin, mutta vanhuus alkoi näkyä jo niissä ja lopulta liikkuminen heikkeni viikossa. toinen kerkesi kuolla itse, toinen kerettiin lopettaa ennenkuin sydän olis väsynyt.
      niin että kyllä se kuusi vuotias kani voi kuolla tuonkin ikäisenä vaikka hoito olis hyvää..

    • Anonyymi

      MEILLÄ ON NOIN 15V KANI AIKA OUTOO

    • Anonyymi

      ja meidän kanilla joka on 15v on 3 jalkaa ku koira söi sen 4nnen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe