Alkoi temppuilemaan silleesti että kun vaikkapa säätää voolyymiä tai vaihtaa kanavaa niin sammuu, herätevirran kuitenkin jäädessä päälle. Puolisen minuuttia pitää aina odottaa ennen kuin suostuu taas käynnistymään. Kuvassa ei ole kuitenkaan ollut mitään vikaa eli voisiko vika olla jossain poweri puolella? Kyseessä on siis Panasonicin Quintrix TX-32PS10F. Ehdin jos hankkia uuden ledi tv:n mutta siinä on paljon huonompi kuva kuin tuossa ja haluaisin saada tämän taas pelittämään.
Vanha putkitelkkari sammuilee
dhgdhgdhg
296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vie se huoltoon. Varmaankin elektrolyytit menee vaihtoon. Maksaa muutaman kympin. Voi toki olla muukin vika.
Kyseessä on putkitelevisio, joka ei edes mahdu kaikkiin autoihin ja painaa ihan liikaa. Kondensaattoreita ei saa muutamalla kympillä ja korjaajan löytäminen riippuu taas paikkakunnasta. Omalla kohdalla tein ratkaisun, ja veimme kaikki kuvaputkilaitteet kierrätyskeskukseen ja pari vuotta sitten. Finluxin 32" tv painoi kuutisenkymmentä kiloa, joten siinä oli kerrostalossa raahaamista kahdellekin ihan tarpeeksi..
En jäänyt kaipaamaan kuvaputkitelevisioita, sillä ne alkoivat olla melkoisia pommeja. Yhdestä syttyi virtalähteen konkka ja oli polttaa koko kämpän. Onneksi tämä tapahtui illalla katselun aikana.
Älä koskaan jätä näitä vanhoja härveleitä yksin valmiustilaan ilman valvontaa!