Kaupunki on juuri päättämässä raitsikkahankkeen kilpailutuskierroksen ohittamisesta. Näyttää näet siltä, että potentiaalisia toimijoita ko. alueella on vain yksi. Kaupunkin istuva johto onkin päättämässä sen antamisesta mainitulle toimijalle? Menettely on suora jatkumo konsultin valinnasta ilma kilpailua, tyyliin Tampester.
Raitsikka tulee - oletko valmis?
Sinne meni viheltäen
981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyvä veli yhteisö toimii aina!
Onko tämä taas turkulaisten vapaamuurarien keskenään sopima juttu?
Ratikkahanke vaatii koko tulevan rataverkoston ja sen reuna-alueiden asemakaavoittamista uudelleen. Lisäksi täytyy tehdä katusuunnitelmat meluarvioineen jokaiselle kadulle. Mahdoton hanke Turussa kun tiedetään valittajien määrän.
Valitan varmasti!
Olen.
Näyttäisi siltä, että €uro on tässäkin asiassa paras konsultti ja Turun velkaantuminen vauhdikasta. Ei tule satojen miljoonien turhaketta, ei valtion, eikä pankin avulla.
Veronmaksajatkin on jo nyhdetty kuiviin, eikä veronkorotustakaan voi raitiovaunujen takia Turkulaisilta vaatia. Kehyskunnat eivät myöskään ole pätkääkään kiinnostuneet rahoittamaan Turun velkoja.
Kokoomus näyttäisi tekevän melkoisen romahduksen, kansa on kyllä huomannut, ettei Vihreät ja Kokoomus sovi samaan hallitukseen, eikä myöskään Turun päättäviin elimiin.
Nykyinen kurjistumispolitiikka on epäonnistunut täysin, keskittämismallit ja pakkoliitokset ovat johtaneet taloudelliseen ja henkiseen katastrofiin. Nämä pölhöilyt saattavat kuitenkin tulla Turun pelastukseksi ja Turun poliittinen mafia saa kenkää, mallia tuli jo edellisissä kuntavaaleissa. Nyt odotellaan eduskuntavaaleja ja kyselyt näyttävät päätyvän samaan lopputulokseen.
Julkisuudessa on kerrottu joukon kaupungin johtavia päättäjiä olleen taannoin mainitun toimijan kutsumana tutustumismatkalla ulkomailla? Lienevät vakuuttuneet näkemästään?
kävivät edinburgissa ja totesivat hankkeen maksavan yli miljardin. Luopuivat onneksi ajoissa.Yleissuunnittelu viedään loppuun ja sitten haudataan koko hanke.
Sille matkarahalle löytyi sijansa. Eipä tarvitse valittaa, että on koululaislta ja vanhuksilta ja sairailta pois!?