Mitä mieltä te ootte siitä,et tälläset 16-vuotiaat ja vieläpä paljon nuoremmat menee "kihloihin"....ja tyhmintä siinä on,et on seurusteltu vast niinku oikeen viikko tai pari...tai no pari kuukautta,mut seki on liian vähän tos vaihees!
Mun mielest siin ei oo mitään hohtoo mennä kihloihin sellases vaihees ja viel sillai leikisti..tyyliin jotku kindermunayllätys sormukset ja sit sitä ollaan niin yhtä että!
Nykyään se "kihloihin" meneminen on vaan pikku juttu...vaikka se todellisuudessa on LUPAUS mennä NAIMISIIN!Mä oon seurustellu mun jätkän kans vuoden,mut en ois vieläkään valmis sen kans kihloihin...Mikä kiire siinä on..onx se joku uus villitys vai mikä!?
TOSI TYHMÄÄ MUN MIELESTÄ!
8
581
Vastaukset
- mie89
no yks ikäseni kaverini on kihlois sen poika kamun kaa... et sillee... on ollu jo yhes jo yli puoltoist vuot... se käyttäytyy kyl tosi kypsästi ikäsekseen... seki kyl riippuu kauheesti ihmisestä... itteni mielest siin ei oo mittää järkee, mut en kyl oo sille mittää sanonu... en kyl usko et ne meinaa viettää koko loppu elämää yhes.. noh...mut... ei se mulle oikeesti kuulu, mut en kyl ite tän ikäsenä mihinkään kihloihin menis... eiköhän täs vois oottaa ainaki kymmenen vuotta viel :)
- just me
lapset on lapsii antaa niitten leikkii kotii jos ne nii haluu =) ollaan me muut fiksumpii!
- ikisinkku
oikean käteni kanssa kihloihin, huomenna siitä on 2v ja ylihuomenna naimisiin!!!!!
- Hemoglobiini.
Onhan tuo kihloihin meneminenkin nykyisin kait vähän arvonsa menettänyttä, mutta kyllä voin "nimeltämainita" pari tuttua paria joiden liitto on kestänyt useamman vuoden vaikka se kilhlaus tehtiinkin joskus 6kk-vuoden seurustelun jälkeen.
- daah
Itse ajattelen kihlausta, lupauksena naimisiinmenosta.Ja itselläni ei rahkeita ruveta avioliittoon vaikka n. vuoden päästä. Toisaalta ajat muuttuu, eikä häiritse sen enempää miten ja milloin ja miksi toiset kihloihin menee, vaikka toisinaan tuntuu että se käyttäytyminen laskee kihlojen arvoa.
- mansikkasuklaa
no mikäs siinä vaikka meneeki kihloihin mutta mä en vaan sitä jotenki sisäistä.Täälpäin monet 14-15 vuotiaat "seurustelee" kakskymppisten jätkien kans ja ajaa rundia pitkin kylää niitten auton kyydeis. On tääl menny kihloihinki yhet,jotka oli ollu sitä ennen ehkä jotain pari kuukautta yhessä :S en tiiä onko se kannattavaa mennä alle 16-vuotiaana kihloihin huomattavasti vanhemman jätkän kans, koska onko nuo suhteet välttämättä kestäviä?en osaa sanoa ku en oo kokeillu.
- ali
Asia ei kylläkän aina ole nuin vaikka onhan se kihlautuminen sillain menettänyt "arvonsa"...
mutta itse olen mennyt kihloihin 14-vuotiaana, eikä ollut mitenkään tyhmää ja lapsellista..yhdessä oltiin 4vuotta, ikävä kyllä se suhde katkesi erittäin ikävään tapahtumaan.. =(- Bella
se todellakin riippuu henkilöistä.. itse olen 16,poikakaverini on 17..olemme puhuneet kihloihin menosta hyvinkin vakavasti ja nyt päiväkin on valittu.. meille molemmille kihlaus on lupaus avioliitosta..ja olemme miettineet hyvin tarkkaan olemmeko valmiita siihen.. olemme seurustelleet kohta 10kk ja menemme kihloihin sinä päivänä kuin vuosi tulee täyteen..(olemme tunteneet jo n.4v)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389