Olen ensimmäistä kertaa talonyhtiömme puheenjohtajana. Nyt kevään aikana on hallituksen- ja yhtiökokous. Elikkäs miten puheenjohtaja toimii kokouksessa? Antakaa ihan käytännön vinkkejä.
Kokouskäytäntö, auttakee?
Impi PJ
10280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi lähdit hommaan ? No taloyhtiölaki esiin opiskelemaan sitä. Hallitusjäsenenä vähemmäläkin kokemuksella pakon edessä pärjää.
Lähdin hommaan, koska minua ehdotettiin puheenjohtajaksi. Ja olen aidosti kiinostunut talonyhtiön asioista. Haluan myös, että omistamini osakkeen arvo säilyy ja miksei jopa nousisi. Käyn myös ahkerasti päivittämässä tietojani kiinteistöliiton, rakentajan ja talonyhtiön nettisivuilla. Asunto-osakeyhtiölain olen lukenut pariin kertaan. Elikkäs siihen kokouskäytäntöön vielä haluaisin vastauksia? :)
taloyhtiö se on...ei taloNyhtiö
Katso alla olevasta linkistä.
https://www.kiinkust.fi/tuote/118
No siellä jo maksullisia oppaita kaupitellaan. Eiköhän tuota tietoa löydy ilmaiseksikin, tai ainakin kirjastosta lainaamalla. Nettiäkin kannattaa selata.
Puheenjohtajan hommat ei niin pahoja ole, sillä yleensä isännöitsijä toimii sihteerinä, joka tarkoittaa, että tekee monesti myös esityslistat ja kokouskutsut ja kirjoittaa myös kokouspöytäkirjat. Jos jotain hankkii mennä pieleen, niin isännöitsijä varmaan avittaa kokouksen kulkua.
Kokouksen puheenjohtajahan valitaan kokouksen alussa, jolloin valitaan kokoukselle myös sihteeri, pöytäkirjantarkastajat ja ääntenlaskijat. Yhtiökokouksen puheenjohtaja ei toimi automaattisesti yhtiön hallituksen puheenjohtaja, vaan se voi olla kuka tahansa kokouksen osallistuja. Yleensä tosin ehdotetaan ja hyväksytään kokouksen puheenjohtajaksi hallituksen puheenjohtaja, ja sihteeriksi isännöitsijä. Loput nakit sitten napsahtavat kenelle napsahtavat.
Nissä jossain videoita aiheesta, nimenomaan yhtiökokouksista. En muista linkkiä, oisko kiinteistöliitön saitilla...
Kirjastosta saa kokousoppaita.
Useinhan puheenjohtaja on hallituksenpuheenjohtaja, mutta ei mitenkään välttämättä, kokouksessahan se valitaan.
Siis netissä.
Olen ymmärtänyt et lähdit hallituksen puheenjohtajaksi minkä vastuualue on laaja. Yhtiökokouksen puheenjohtajana pärjää helpommin.
Mikä olikaan kysymyksesi?