Onko tämän rotuiset miten karkailevia esim pihalta vaikka olis aidattu piha?
karkailevia koiria??
8
253
Vastaukset
- 33333333333333333333
ei oo aitaa, eikä karkaile
- tapansakullakin4
Jos on korkea tiiviisti aidattu piha,niin pysyy varmaan.Huonoon aitaukseen tai ilman aitausta,en jättäisi vahtimatta mitään koiraa.Ja mitä se koira siellä pihalla yksin tekisikään...mielummin tekisin kunnollisen tarhan,jonne laittaisin jos ei sisälle voisi jättää yksin.Mutta silloin pitäisi olla myös koppi suojana,tuulelta ja sateelta,vaikka oleilisikin siellä vain muutamia tunteja.
- 33333333333333333333
kesällä esim koirani tykkää rappusilla katsella tielle ja onhan siinä kiva käydä katsomassa mitä itse kukin töissää tekee.Ja mökillä saa käydä rauhassa uimassa ja sitten kuivatella laiturilla.
- Koirat <3
kannattaa aidata koska koira ei välttämättä karkaa tahallaan mutta ei tiedä missä reviirin raja menee. meidän koiralle riitti huterakin aita. Koira ymmärsi kyllä tarkoituksen. Muutenkin on hyvä olla aitaus jossa koira saa touhuta omiaan eikä tarvitse olla kokoajan vahtimassa. Aitauksen laittaminen riippuu tietenkin myös minkälaisessa asunnossa asuu ja missä. Mutta rotu ei ole kyllä kova karkailemaan.
- piitsu.
meillä koira ei AINA pysy omassa pihassa, tosin viel kokeilee rajojaan onhan se nuori jässikkä, mutta aitaa suosittelen! meillekkin laitetaan ihan vanhemman koiran takia, kun on niin reviiritietoinen että ei voi kukaan tulla pihaan etteikö tarvis pelätä, jotain sille koiralle on entuudessa käynyt kun on niin muita ihmisiä kohtaan ilkeä.
- Kyllä se voi onnistu
Pihassa pysyminen ei ole asia jonka voi päätellä vain rodusta. Jopa metsästysviettiset koirat voivat pysyä irti kotipihalla. Mielestäni kyse on enemmän laumavietista, siitä haluaako koira olla perheensä lähellä.
Pentu pitää pienestä pitäen ja tottakai valvotusti opettää siihen, minne asti saa pihassa mennä ja luoksetulo on ilmanmuuta oltava hyvin ja varmasti koulutettu.
Pentu on totutettava siihen että pihan vierestä voi mennä autoja, ihmisiä , jopa toisia koiria, ja silti pihasta ei saa lähteä.
Asiaa on valvottava ja oltava rajoista ehdoton.
Ja silti on aina, eläin kun on kyseessä, että se silti lähtee jonkun ärsykkeen takia.
Asia on siis riskialtis, mutta mahdollista opettaa. Omat koirani ovat aina olleet pihassa irti, ne pysyvät siinä ja tilanne on paljon mukavampi niin isännälle kuin koiralle että niin on. Mutta mikään ei tule vaivatta. Ei tämäkään. Ja sen lisäksi sinun on osattava lukea koiraasi, niin että olet tavallaan jo ajatuksissa askeleen edellä koiraasi että voit puuttua livistysaikeisiin ajoissa jos sellaisia merkkejä näkyy. - 5767-8767
Pihallapysymisestä ,joillakin pysyy,toisilla ei sitten millään.
Tiedän monta kultsikkaa,jotka vapaana ollessaan eivät tottele omistajaansa.Jos tulee muita koiria vastaan,menevät niille rähjäämään.Eivät palaa omistajan luo kutsusta,vaan pannasta on haettava.Eli kouluttaa kannattaa kunnolla,ja aita laittaa. - marwinn
Meidän poika pysyy pihassa. Tosin jäniksen nähdessään asia eri mutta aina tulee takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1823131Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos621964Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651573Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt291560- 931270
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221215Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49983Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5932Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan187922Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61917