Olen joutessani pähkäillyt että mitäköhän tänne Kuusamoon voisi kehittää?
Aletaan porukalla keksimään niin saataisi tänne eloa ja meininkiä!
Aletaan porukalla keksimään niin saataisi tänne eloa ja meininkiä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Työpaikkoja!
Ei täältä mitään puutu. Kuusamolaiset ovat vain liian laiskoja ja passiivisia tekemään yhtään mitään ja sitten horistaan ettei täällä ole mitään.
Kuusamosta puuttuu esim. asialliset johtamistavat. Hallintokullttuuri ja esimiestaidot ovat olemattomat vaikka kunta käytti monena vuonna oppisopimusmäärärahat ns. keskijohdon kouluttamiseen. Jopa niin tarkasti että moneen vuoteen eivät nuoret saaneet yhtään oppisopimusrahaa vaikka heillä olisi ollut vaadittava työpaikkakin tarjolla. Eivät kai olleet "sopivia" vaikka olivat päteviä saamaan oppisopimusrahaa valtion asettamien kriteerien mukaisesti.
Mutta kuten jokainen huomaa niin ne rahat meni harakoille koska keskijohtoa ei kenties opetettu johtamisessa. Vai ottavatko henkilöt mallia vain isommista pampuista? Jotka hekään eivät ymmärrä että hyvä johtaja tervehtii alaisiaan joka päivä ja vastaa kun alainen esittää kysymyksiä.
Kuusamossa johtamistapa on peräisin 1800-luvulta ja 1900-luvun alusta. Kaupungin virkamiehet eivät oivalla että heidän tehtävänsä on palvella kuntalaisia eikä pompotella heitä - nykyaikana.
Sama paska johtaminen jatkuu
Kaivos ja rautatie!
Se olis just se mitä tarvis, tulis töitä ja turisteja tna!!!
Hautausmaata voisi vähän laajentaa. Sinne kait sitä tunkua eniten näyttää olevan.
Rautatie ensisijaisena, uusi uimahalli väh 50 m/rata hyppytornit ja kuntoutumisratoineen Kuusamotalon tontin viereen ja nykyinen uimahalli siliäksi ja paikalle jäähalli sisäpelihallit.
Linja-autoasema keskustaan "vanhalle postille". Kirkkokedon koulu kokonaan nurin, samoin keltaiset kerrostalot ja tilalle uusi koulu ja iso piha. Torangin jääkaukalo Torangin koulun pihalle. Pyörätiet joka suuntaan Kajaani-Oulu-Ruka. Kiertoliittymät Ruostesuon -ja, Rajan -ja Wetterin risteyksiin.
Vanhat lahot puut kaataa kokonaan pois ympäri keskustaa, museon ympäristön tehoharvennus rantoja myöten, tyhjälle pappilan pellolle iso virkistymisalue, Tolpanniemen/Torangin ympäryspuut pois myös. Penkkejä ympäri kylää.
Vapaata rakentamista eli naapurin talo ei tarvitse olla samanvärinen/lainen. Halvemmat tontit. Vauvaraha niinkuin muuallakin. Pikkukaupunkibussit kulkemaan tunnin välein.
Tässä mitä nyt äkkiseltään tuli mieleen...
Nyt kyllä oli asiallista tekstiä. Lisäksi vois enemmän olla paikkoja missä nuoriso vois olla/käydä nii ei tarviis tuolla ympäri kyliä niilläkään heilua. Esim. nurkkiksen tyylinen jossa on eri pelivehkeet yms.
Ja se asenteen muutos nimenomaan niinkuin täällä on jo mainittukin muutaman kerran.
Kaikista tärkein mikä tästä kylästä puuttuu on kannustava ja positiivinen asenne!! Ikäni täällä asunut ja nyt aikuisiällä huomannut kuinka täällä on suurimmaksi osaksi sellainen tietynlainen "lyttäävä" ja lannistava asenne.. =( Pitäis ennemminkin tsempata ja pyrkiä eteenpäin!
Kohtuuhintainen lastenvaate liike..
Kyräily, kateellisuus ja katkeruus.
Mitä horiset, noista ei puutu mitään.
Jos nyt alettaisiin vaatimaan sitä rautatietä ja yritetään pitää se myös matkustajaliikenteessä, ettei käy kuten taivalkosken ratalle. Ihmisiä tulisi enemmän (turisteja) ja työpaikkoja.
tänne tarvita muutaku pirteempää asennetta ja enemmän hymyä!!!!
Rautatie ja asema jossa matkustajajuna pysähtyy !
golf-kenttä puuttuu
Korruptoitumaton Kaupunginhallintoporras... Hyvä veli -järjestelmä jyrää jokaisessa asiassa.
ILOTALO,kultakaivos rahaa työpaikkoja nuorille..........ym.
Juu, ilotalo jossa on miesstrippareita :D vois pistää tuonne rajamiehenladulle poliisilaitoksen lähelle :D
Sorvan kylä.
Poroja! Olen hiihtänyt kaikki Kuusamon ladut , eikä ensimmäistä jäljentekijää.
Kateellisten työtovereiden ja kyläläisten terapiaryhmä puuttuu. En ole ainakaan kuullut sellaista olevan ja tässä pitäjässä sille todella on tarvetta.
Samoiten lätisijäukoille oma ryhmä jossa ne saa lätistä keskenään eikä tartte tulla kävelyteillä ja kaupoissa häiriköitsemään muit
Aito gay-baari!
Oikeat ja koulutuetut portieerit ravintoloihin eikä mitään nappi-pelle-hormooneja jotka eivät osaa tervehetiä vaan jupisevat apinoiden kielellä jotain käsittämätöntä p..skaa.
Ei ollut ennen hämminkiä ku oli Hemminki :-)
Juu, semmoiset kans et ne heittelee kaikenmaailman epämääräiset toppatakkiukot ensimmäisenä jonon hännille, vaikka luuviitosta käyttäen jos ei muuten usko :D :D :D
Koko kylä joutais purkaa ja kylvää mettälle. täällä asu ku vahanaamoja sekä sukurutsan tuotoksia.
Kumpaan porukkaan sä kuulut?
Perusta Vastaanottokeskus!
Siihen on tulijoita ja valtio maksaa.
Verorahojakaan ei mene siihen touhuun pätkääkään.
Muutkin paikkakunnan yrittäjät saavat tehdä bisnestä, taksimiehet, linja-autoliikennöitsijät, kännykkäkaupat, vaateliikkeet, kurssikeskus, poliisit, oikeuslaitos, seurakunta, rakennusliikkeet voi saada moskeijan rakentamisen, ...monenlaista ohjelmaa.
Nuoriso saa kaipaamaansa seuraa ja vanhempi naisväkikin voi saada.
Jos vaikka puretaa kaikki talot ja kylvetää mettälle koko kylä, tää paikka on kuollu jo
Olisiko kiinnostusta perustaa Kuusamon paikallinen Audi-klubi? Voitaisiin enemmän ja yhdessätuumin harrastaa aiheen ympärillä?
Laittakaa viestiä ; [email protected]
Audit on paskoja niin semmoista tarvi perustaa
Kuusamosta puuttuu kyky kohdata se valta ihmismäärä, jonka varassa Kuusamo pitkälti elää ja voi hyvin. Kuusamo perii näiltä kakkoskodin asukkaita valtavat määrät kiinteistöveroa antamatta mitään
vastikkeeksi.
Rautatie
Vapaat vanhemmat,naikkoset.
Toisten ihmisten kunnioitus ois kova juttu täällä. Toinen ois se, että voisi olla vähän vähemmän äitelyyttä, eritoten naisilla, tulee korvista jo muutaman kk:n jälkeen ja voin olla melko varma, että selän takana ei ollakaan enää yhtään ällömakeita....ahdistava tyyli mun mielestä.
No ainaki televisoon voitas lisätä ohjelma runkkarille morsian olis varmaan kysyntää täältäkinpäin ohjelmaan !!!
Älä nyt ainakaan niitä morsianehdokkaita täältä ota siihen sun ohjelmaan, jooko? Ne ei miehiä auta.
Hannu Karpo vois palata telkkariin ja rueta maikkarin Kuusamon kirjeenvaihtajaksi :D
Tai miten ois toppatakkimiehelle morsian?
En halua ottaa nyt kantaa kumpaankaan suuntaan - päinvastoin!
Yhdyn edelliseen ja kannatan jälkimmäistä!
Ihan aiheellinen aloitus mut suurin osa vastanneista no en tiedä mitä niitten päässä liikkuu ei ilmeiseti mitään eikä taida olla mitään ns normi elämää. Harmi kun pilataan koko keskustelu palsta näin sairailla komnenteilla. Jos ei oikeasti mitään järkevää sanottavaa oisko hyvä jos ette tänne mitään laittaisi. Toki samat peräkammarin pojat tänne yleensä kirjottaa niin ei tasokaan voi olla kovin korkea mut yrittäkää hankkia normi elämä. Tämäkin kommentti ihan varmasti saa nää muutamat tyypit kirjottaa tänne vaikk ja mitä
Keskusta ainakin saada sievemmäksi. Nyt ne hirveät tolpat joissa roikkuu jotain kimalletta, vanhoja talonrotiskoja pääkatu täynnä.
Kuusamo alkaa kehittymään, vihreiden kehitysmallilla. 35000 puutteesa olevaa partainsinöriä, osaavia huumekauppiaita Kuusamoon. Huumeiden kasvatusta osaavat.
Puuttuu vaikka ja mitä.
Näin matkailu pitäjässä olis tusi hienolaji
Jäänallapilkkiminen !!!!!!!!
:D mitä se on? joku ruskeanreijänritarien urheilulaji :D
Purkaa kaikki kitkantien alkupään rakennukset ja kylvää mettäksi takaisin.
Kuusamo elää puu ja palvelualojen työstä. Elinkeinoelämä ei toimi näin yksipuolisesti pitkään.
Moni Kuusamolainen nuori käy täällä lukion tai ammattikoulun, ja suuntaa sitten pois, koska korkeampaa koulutusta ei ole tarjolla tai ei vain palvelut/puu -kiinnosta. Sitten muutetaan Ouluun tai muualle, missä on koulutusta.
Esim. ICT-alalla on työvoimapula, ja ihmiset pystyvät töitä tekemään etänä, mistä päin Suomea tahansa, mutta puutteelliset yhteydet ja asuntotilanne eivät kannusta palaamaan takaisin juuri Kuusamoon.
Ja kuitenkin, moni nuori haluaisi takaisin Kuusamoon, koska täällä on väljempää ja kommenteista huolimatta ihan mukavaa asustella. Varsinkin jos vertaa isoihin kasvukaupunkeihin.
Elinkeinoelämän vaikuttajien olisi syytä alkaa vaatimaan (ja myös panostamaan) siihen, että laitetaan asuntopolitiikka ja yhteydet kuntoon. Monella paikkakunnalla näin on toimittu, ja lopputulos on ollut se että alueen elinkeinot uudistuvat, monipuolistuvat ja samalla syntyy uutta teknologiaa hyödyntämään sitä perinteistä teollisuutta. Täällä on kaikki mahdollisuudet siihen!
Yksi mitä pitäisi myös huomata, että tälläinen kotikutoinen rasismi, mitä täälläkin viljellään (myös Kuusamon Facebook -ryhmissä) on aivan typerää. Muutamien aikaansa jäljessä olevien ihmisten toimesta on saatu masiointua sellaisia uhkakuvia, mitä ei edes isommissa kaupungeissa saada aikaiseksi. Sivistys on sellainen asia, jolla tälläinen rasismi torjutaan. Jos ei nähdä metsää puilta, niin aika heikossa hapessa ollaan jo.
Nyt kun uusia Afgaaneja on tänne tullut, niin odotellaampa vaan kun alkaa taas ulina että kuinka on niin väärin ja vievät sitä tätä tuota... Jos perhe tulee tänne sodan keskeltä, niin luulisi olevan vähän enemmän sitä myötätuntoa auttaa ihmiset alkuun.
Minun mielestä kuusamoon pitää saada maahanmuuttajia et saamme ne huonot geenit pois ihmisistä, samalla ois se ilo et oisi väriä kitkantiellä.
Lisäksi poliisi voisi lisätä partiointiaan ettei häiriökäyttäytyjillä olisi kauheasti saumaa maleksia torin seudulla ja torangin marketeilla (ml. Lidl).
Pitää varmaan kohta tehdä poliisin toiminnasta joku valitus oikeusasiamiehelle jos ei partioitten määrää tuplata tai triplata..
Ilotalo,sais paineet purkaa.
Siinähä se on torin lähellä yks..
Vesipuisto puuttuu ois makia 30 asteen pakkasella lasketella veden päällä
https://www.youtube.com/watch?v=tu1bF_zGCdw
Tuossa ois nimi ja mainos valmiina!
Kuusamosta puuttuu rautatieasema.
Keskusta päätti sotesta että terveyskeskus lopetetaan kun Multaksen maitoauton kyytissä voi keikkalääkäri tulla käymään syrjäkylillä potilaan luona.
Ei kait siinä.
Multaksen maitoautossa voisi mobiilisti olla mukana myös kelan toimisto ja Alkon perusvarasto niin tukiaisten ja avustuksien jakaminen syrjäkylillä loisiville selkävaivaisille nuorille kävisi kätevästi.
Ei tarttis sähköautoa ladata kalliilla sähköllä.
Ja kun junayhteyskin kestääää...tämän hallituksen aikana...
Juu ja entisen poliisilaitoksen vois muuttaa häirikköjen säilytyspaikaksi , minimi majoitusaika voisi olla 14 vrk, ilman ruokaa. vettä saa juoda vapaasti pytystä.
Striptease baari vois olla kiva :D
Pilus Maire.
Autojenlaskijalle voisi antaa hommaksi parkkipirkon tehtävät. sakkojen kirjoittaminen sille ja voisi vaikka antaa 1 snt jokaisesta kirjoitetusta sakosta palkkana.
Kauppakeskus missä jäähalli olis katolla.
se mikä on jo pilalla.
Idästä tulee elämää .....
Kehitysideana vois olla, koko kylän purkaminen ja mettäksi kylväminen takaisin.
Ja Nunnukat takaisin !!
Kunnon rallikisat olis hyvä järjestää kuusamossaki. Missä ei ajais kuusamolaisia jotka ei pärjää edes roskalaatikko kisoissa
Anna mulle deeäksä niin vejän koko kylän läpi lintassa mummot kumoon 🤣
Katselija puuttuu vielä, tykkään kun joku katselee minua kun vatkaan m.u.n.a.a.n.i.
Kunnon jääkiekko seura joka pärjäis edes 2-divarissa
GILJOTIINI JA HIRTTOLAVA