Pakkoajatukset

JoskusOnVaikeaa

Olen 17 vuotias tyttö, jolla on nk. pakkoajatuksia. Tämä alkoi vähän alle puoli vuotta sitten, aina hiljalleen. Alussa ajatukset eivät vaivanneet niin voimakkaasti, pystyin katsomaan tvstä mm. Criminal Minds ja CSI nimisiä ohjelmia. Mutta aina vähitellen, jouduin karsimaan noita mielisarjojani, sillä aloin samaistua sarjojen '' pahiksiin''. En ikinä voisi satuttaa ketään enkä itseäni, mutta nuo ajatukset vain ryöppyävät mieleeni, ''mitä jos..''. En saa niitä suljettua pois, hikoilen ajatusten vallitessa, saatan vavista ja joskus alan repiä sormenpäitäni.
Minulla on laaja ystäväporukka, vanhempani erosivat vuosi sitten. Siitähän tämä kaikki on saanut alkunsa. Katson telkusta nykyään vain pitkälti komediaa ja elokuvia, mutta viime aikoina olen ystävien suosituksesta katsonut Supernaturalia. Olen sarjaan koukussa, ja olen pitänyt taukoja sen katsomisessa. Mutta nyt sain ekan tuotantokauden loppuun, ja tottakai haluan katsoa seuraavankin. Viime kaudelta skippasin ahdistavimmat jaksot. Haluaisin löytää apua tähän, minulle on sanottu että pitäisi lopettaa niiden katsominen. Olen lopettanut muut paitsi Supernaturalin siis. Haluaisin vain pystyä katsomaan sarjoja ilman pelkoa.
Olo tuntuu niin ''kirotulta''... Minulla on jo ennestään pari sairautta, toinen rajoittaa elämääni. Ulkonäkö paineita löytyy kiusaamisen takia ja olen kerran käynyt alipainon äärirajoilla. Olen seurustellut kahdesti, molemmilla oli huono menestys, olen menettänyt luottamuksen miehiin. Suurin osa ystävistäni katsoo kauhua ja muuta vastaavaa, itsekkin pystyin siihen ennen. Olen aina ollut herkkä, eli en voi katsoa mitään missä veri lentää koko ajan. Vielä mainittakoon että minulla on keskivaikea masennus testien mukaan.
Käyn siis psykiatrisella polilla, jossa todettiin pakkoajatukset. Minulla on lääkitys ahdistuneisuuteen, mutten muista tähän hätään nimeä. Jos joku sattuu olemaan vastaavanlaisessa tilanteessa; Voimia sinulle!

5

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäuskottava

      Täällä on monta kirjoittajaa, luulisin että tämäkin on saman henkilön kertomus.

      Hakee huomiota.

    • ystävä

      Hyvä kun kirjoitat ajatuksiasi,Me kaikki ollaan niin erillaisia.Sää oot syntynyt herkäks .Mie olin kanss sun iäs tommonen,aina sormet korvissa ja tyyny naamalla kattelin filmejä.Karmeita painajais näin ja säikyin omaa varjooni ,nukuin aina valot päällä..en oikein tiiä missä vaiheessa aloin kasvaa ulos noista peloista,ehkä vähän yli kaks kymppisenä...sit ko tuli omia lapsia ,aloin aatteleen etten halunu tartuttaa mun muksuihin omaa pelkoani,kait se siitä alko väheneen.Mut en ole koskaan kattonu mitään kauhufilmejä,enkä tiedä tartteeko niitä nyt kattoo jos kerran pelottaa..Vanhat ihmiset ei halua kattoo etes uutisia kun tulevat niistä ahdistuneiksi,pelkkää sotaa..Mie uskon et sun häätyy antaa ittes olla sellanen ko se on,hyväksyä et olet herkempää tekoa,sie et ole mikään rentunruusu joka kasvaa minkän ojan varrelle tahansa,sie oot orkidea jokaa vaatii hyvää ja helläpitoista hoivaa.Meitä kukkia on monen moisia.Hyvää jatkoa sinulle nuori nainen.

    • KeskustelunAloittaja

      Kiitos Ystävä!

      Viestisi sai minut paremmalle tuulelle, kiitos sinulle! Toivon sinullekkin hyvää jatkoa!

    • Tsemiäsulle

      Kunhan yrität vaan muistaa sen, että vaikka kuinka olisikin näitä ajatuksia, niin ne ovat vain ajatuksia, eikä niissä ole mitään pahaa. Todellisuudessa olet ihan hyvä ihminen, etkä tekisi muille tahallisesti pahaa, ja tiedätkin sen. Älä yritä tukahduttaa näitä pakkoajatuksia tyyliin: "voi kauhea miten voinkaan ajatella näin pahoja ajatuksia... Minun täytyy lopettaa heti!", koska se yleensä vaan voimistaa niitä. Sen sijaan yritä nousta niiden ajatusten yläpuolelle. Sano vaikka itsellesi, että nämä ajatukset on ihan ok ja niitä saa olla, sillä tiedän, että ne ovat vain ajatuksia. Voit myös kokeilla mindfullness -tyyppistä tekniikkaa, eli tarkkailet ajatuksiasi ja kiinnität niihin huomiota. Älä takerru niihin ja lähde niihin mukaan, vaan tarkkailet niitä vain, ikään kuin olisit joku ulkopuolinen tarkkailija. Tee havaintoja niistä ja siitä, mitä sinun kehossasi tapahtuu niiden ajatusten myötä. Tsemppiä ja kaikkea hyvää sulle!! Hankalia aikoja tulee joskus, mutta muista, ei alamäkiä ilman ylämäkiä! Kyllä jossain vaiheessa helpottaa! :)

    • fhfghfhfgh

      Kato Dexteriä. Se on todella rento ja pirteä sarja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      150
      4057
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2646
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2248
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1728
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      33
      1661
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1644
    8. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      6
      1403
    9. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1104
    10. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1052
    Aihe