Lappixille

Avataan tähän uusi ketju aiheesta, kun toinen menee jo niin pitkäksi, että alkaa jo netti jumittaa kun sen ketjun avaa.
455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yle: Kallion kirkossa manattiin demoneja
Maanantai 25.02.2013 klo 22:48 (muokattu 25.02.2013 klo 23:27)

Ylen MOT-ohjelma käsitteli maanantaina ääriliikkeiden toimintaa evankelisluterilaisen kirkon sisällä.



Suomen Psykologiliiton puheenjohtaja pitää toimintaa takapajuisena ja vaarallisena. PASI LIESIMAA

Ohjelma keskittyi erityisesti tunnetun maallikkosaarnaajan Pirkko Jalovaaran opetuksiin. Jalovaaran näkemyksen mukaan vakavat sairaudet tai esimerkiksi masennus voivat olla riivaajien aikaansaannoksia.

– Herra me käsketään niitä sairauden henkiä, joita täällä moni kantaa mukanaan, syövän henkeä ja kipujen henkeä, demonisia voimia, joka on saanut tuon sairauden alun --, Jalovaara puhui tammikuussa Helsingin Kallion kirkossa kuvatussa osuudessa.

Toisessa tilaisuudessa Jalovaara julisti lääkkeiden olevan yksi paholaisen tapa päästä ihmisen sisimpään.

MOT perehtyi Jalovaaran oppeihin yhdessä Suomen Psykologiliiton puheenjohtajan Tuomo Tikkasen kanssa.

– Tämä on äärimmäisen takapajuista ja vaarallista, Tikkanen kommentoi.

Jalovaara itse kertoi olevansa sitä mieltä, että demonin vallassa olevaa ihmistä ei voi parantaa lääketieteellisin keinoin tai auttaa psykologian avulla. Hän korosti toimivansa Raamatun pohjalta ja sanoi kohdanneensa esimerkiksi kuvatussa tilaisuudessa Kallion kirkossa noin sata riivattua ihmistä.

MOT kertoi Jalovaaran tukiyhdistyksen rahankeräyksen puhtaan tuoton olleen viimeksi tilitettyjen neljän vuoden ajalta yli miljoona euroa. Tämän päälle tulevat kolehdit sekä konserniin kuuluvan kustannusosakeyhtiön tuotto.


”Otamme vakavasti”


Kallion seurakunnan kirkkoherra Teemu Laajasalo julkaisi MOT-ohjelman näyttämisen jälkeen seurakunnan sivuilla tiedotteen.

– Hengellinen vallankäyttö tai epäterve hengellisyys on vahingollista ja kaikki viitteet siihen otetaan Kallion seurakunnassa erittäin vakavasti, Laajasalo tiedotti.

– Uskon pitää olla ihmistä vapauttava eikä ahdistava voima.

Laajasalon mukaan erityisen huolestuttavaa on lääketieteen ja psykologian kyseenalaistaminen ihmisen auttamismahdollisuuksina.

– Ohjelman perusteella julistuksessa näyttää sekoittuvan kristillinen rukous animistiseen manaukseen, Laajasalo sanoo.

Laajasalo kertoo aloittaneensa työssään vasta ohjelman teon jälkeen. Hän ei ole itse tavannut Jalovaaraa tai osallistunut hänen tilaisuuteensa.

– On kaikkien kannalta kohtuullista ja reilua, että ennen kuin kirkkoherrana annan lausuntoja tai päätän mahdollisista jatkotoimista niin kuulen myös toista osapuolta.

Laajasalo haluaa tiedotteessaan painottaa, että epäterveeseen tai vahingolliseen hengellisyyteen puututaan.

Hän kertoo, että Pirkko Jalovaara on kutsuttu Kallion seurakunnan johtoryhmän kokoukseen, joka pidetään 5.3.

Tuolloin Jalovaaran kanssa keskustellaan hänen vetämiensä iltojen mainonnasta, sisällöstä ja linjasta.

– Kuulemisen jälkeen arvioin minkälaista julistusta Kallion seurakunnan kirkoissa voi olla ja minkälaista ei.

MOT: Riivaajat kirkossa (Yle Areena)

IL

Äänestä

Katsoin ohjelman enkä voi muuta todeta kuin että kaikkea sitä tehdään Jumalan nimessä! Kyllä kirkko on ollut tietoinen Jalovaaran tekemisistä vuosikausia, mutta miksei siihen ole aiemmin puututtu. Mielenkiintoinen on varmaan se summa, joka on kerätty "almuina" ja kolehteina - ehkä aivan verovapaata tuloa ??

Äänestä
  • Niinpä. Niin.

    Äänestä

Hyvin tehty!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakkeriko? kirjoitti:

Avataan tähän uusi ketju aiheesta, kun toinen menee jo niin pitkäksi, että alkaa jo netti jumittaa kun sen ketjun avaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu