Tarhaan totuttelu

Kukjie

Hei,
ajattelin kirjoittaa tänne ja kysyä josko teillä muilla olisi ajatuksia ja vinkkejä tilanteeseemme.
Poika (1v1kk) menee hoitopaikkaan, jossa "joutuu" olemaan muiden lasten ja hoitajien kanssa nyt 2-3h. Eli menossa on vielä tämä "totutusvaihe" ja sen neljäs viikko.
Poika ei meinaa millään jäädä sinne, vaan huutaa ja itkee. Välillä vähän rauhottuu, mutta sitten taas alkaa. Alkuun olin tietysti poissa vain hetken, sitten pidemmän hetken, sitten tunnin ja nyt tuon max. 2-3h. Joskus tulee puhelu jo aiemmin, että "tänään ei näytä homma toimivan".
Välillä kotonakin käy samaa, kun toinen vanhemmista menee esim. vessaan. Mukaan pitäisi päästä tai tulee kova huuto.

Millähän keinoilla tuommoista "irti laskemista" voisi harjoitella, että päivät (ne parit tunnin nyt alkuun) menisivät hoidossa vähän paremmin?

Vähän tuntuu, että hoidossakin hoitotädit vain nostelet olkapäitään, että ei tässä ole paljoa tehtävissä... luulisi, että jotenkin hommaa voitaisiin harjoitella.

7

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi pientä

      Ei sitä oikein voi harjoitella. Kuuluu iänmukaiseen kehitykseen tuo kinntyminen vanhempiin ja eroahdistus. Olisiko mitenkään mahdollista lykätä noin puolella vuodella hoidon aloitusta? Sitten olisi pahin eroahdistuvaihe jo ohi.

    • Kukjie

      AP täällä.
      Jos olisi mahdollista lykätä, niin se olisi varmaankin se juttu mitä tehtäis.
      Tänään oli ollut vähän parempi päivä ja poika oli yhdessä vaiheessa tarttunut jopa johonkin leluun. Ehkä se siitä vielä. Hitaasti mutta hitaasti.

      Välillä kotonakin tuo ripustautuu niin ettei meinaa edes vessaan päästä. Olisikohan se hyvä harjoittelu, että jättää pojan vessan ulkopuolelle siksi hetkeksi, vaikka se vähän itkettäisi... Ehkä se menisi sitten jakeluun, että ei se maailma siihen kaadu jos isä/äiti on vähän aikaa poissa näkyvistä.

    • voi pientä

      Muista tarjota hoitopäivän jälkeen hurjan paljon syliä ja läheisyyttä pienelle pojallesi. Sitä hän tarvitsee. Ja se ehkä auttaa parhaiten.

    • ryhmis-täti

      Tuo tosiaan kuuluu kehitysvaiheeseen. Jotkut lapset reagoivat voimakkaammin, toiset vähemmän näkyvästi.
      Usein on helpompaa, jos pienellä on sisarus mukana. Ainoalle lapselle hoidon aloittaminen on suuri mullistus: KAIKKI muuttuu.. Hoitajat, ympäristö sekä tapahtumat. Päiväkodin rytmi poikkeaa täysin kotihoidosta.

      Itse olen hoitanut useita vasta ryhmiksessä aloittaneita pieniä ja kaikki lapset ovat reagoineet eri tavoin. Yksi itki koko ajan (= huusi, itki ja karjui 6h) äidin perään kaksi viikkoa ja sitten loppui kuin seinään. Toinen niiskutti koti-ikävää silloin tällöin, ja tätä jatkui noin 1,5kk ajan.
      Kotona olivat molemmat kovasti vanhempien perään.
      Sisarusten kanssa aloittaneilla on ollut paljon vähemmän "käyntiinlähtövaikeuksia".

      Onko hoitomuoto täysin lukkoonlyöty? Olisiko mahdollista saada aluksi hoitajaa kotiin (tai perhepäivähoitajaa tms.)? HERKÄLLE lapselle koituu vähemmän stressiä, jos muuttuvien tekijöiden määrä minimoidaan..Ensin muuttuu hoitaja ja vaikka syksyllä hoitopaikka, jne.

      Tiedän, että on raastavaa jättää itkevä lapsi hoitoon. Ja vielä pahemmalta tuntuu hakea lapsi hoidosta, jos tämän silmissä on "miksi olet jättänyt minut tänne"-katse.
      Toivottavasti löydätte ratkaisun tilanteeseenne!

      ps. Omat lapseni ovat tällä hetkellä kotihoidossa (siskoni hoitaa heitä meidän kotona) :)

    • ikävaiheessa

      tuo on normaalia!

    • jtgyg

      Olisiko lapsella mitään turvajuttua, minkä hän voisi ottaa hoitoon mukaan? Meidän pienellä suuren helpotuksen toivat omat rattaat, jotka otettiin hoidossa sisälle. Totuttelu meni paljon helpommin omassa turvapaikassa katsellen. Alkuun hän nukkui päiväunetkin rattaissa, kunnes siirtyi sitten pinnikseen. Nyt on nelisen kuukautta oltu hoidossa ja itkut on jo historiaa. Tosin hänellä kaverina on myös isosisko, joka tietysti tuo turvaa pienelle.

    • kiinnostunut 123

      Minua kiinostaisi tietä, että missä päin maata harrastetaan näin pitkää "totutteluvaihetta" hoitopaikkaan? Oma lapseni meni päiväkotiin vuoden vanhana ja kävimme siellä 2 kertaa ennenkun hän jäi sinne yksin koko päiväksi. Tämän päiväkodin hoitajien mielestä jo parempi jättää lapsi yksin mahd.nopeasti. En tiedä onko menetelmällä/ajalla väliä, mutta meidän lapsi sopeutui hoitoon heti.
      Milloin olet saanut tiedon hoitopaikasta? Onko tämä totutteluaika myös maksullista hoitoaikaa? Täällä meidän kunnassa hoitopaikkapäätös tulee vasta n.2-3vk ennen hoidon tarpeen aloitusta, joten montaakaan kertaa ei välttämättä ole edes mahdollista käydä tutustumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe