Tarhaan totuttelu

Kukjie

Hei,
ajattelin kirjoittaa tänne ja kysyä josko teillä muilla olisi ajatuksia ja vinkkejä tilanteeseemme.
Poika (1v1kk) menee hoitopaikkaan, jossa "joutuu" olemaan muiden lasten ja hoitajien kanssa nyt 2-3h. Eli menossa on vielä tämä "totutusvaihe" ja sen neljäs viikko.
Poika ei meinaa millään jäädä sinne, vaan huutaa ja itkee. Välillä vähän rauhottuu, mutta sitten taas alkaa. Alkuun olin tietysti poissa vain hetken, sitten pidemmän hetken, sitten tunnin ja nyt tuon max. 2-3h. Joskus tulee puhelu jo aiemmin, että "tänään ei näytä homma toimivan".
Välillä kotonakin käy samaa, kun toinen vanhemmista menee esim. vessaan. Mukaan pitäisi päästä tai tulee kova huuto.

Millähän keinoilla tuommoista "irti laskemista" voisi harjoitella, että päivät (ne parit tunnin nyt alkuun) menisivät hoidossa vähän paremmin?

Vähän tuntuu, että hoidossakin hoitotädit vain nostelet olkapäitään, että ei tässä ole paljoa tehtävissä... luulisi, että jotenkin hommaa voitaisiin harjoitella.

7

311

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi pientä

      Ei sitä oikein voi harjoitella. Kuuluu iänmukaiseen kehitykseen tuo kinntyminen vanhempiin ja eroahdistus. Olisiko mitenkään mahdollista lykätä noin puolella vuodella hoidon aloitusta? Sitten olisi pahin eroahdistuvaihe jo ohi.

    • Kukjie

      AP täällä.
      Jos olisi mahdollista lykätä, niin se olisi varmaankin se juttu mitä tehtäis.
      Tänään oli ollut vähän parempi päivä ja poika oli yhdessä vaiheessa tarttunut jopa johonkin leluun. Ehkä se siitä vielä. Hitaasti mutta hitaasti.

      Välillä kotonakin tuo ripustautuu niin ettei meinaa edes vessaan päästä. Olisikohan se hyvä harjoittelu, että jättää pojan vessan ulkopuolelle siksi hetkeksi, vaikka se vähän itkettäisi... Ehkä se menisi sitten jakeluun, että ei se maailma siihen kaadu jos isä/äiti on vähän aikaa poissa näkyvistä.

    • voi pientä

      Muista tarjota hoitopäivän jälkeen hurjan paljon syliä ja läheisyyttä pienelle pojallesi. Sitä hän tarvitsee. Ja se ehkä auttaa parhaiten.

    • ryhmis-täti

      Tuo tosiaan kuuluu kehitysvaiheeseen. Jotkut lapset reagoivat voimakkaammin, toiset vähemmän näkyvästi.
      Usein on helpompaa, jos pienellä on sisarus mukana. Ainoalle lapselle hoidon aloittaminen on suuri mullistus: KAIKKI muuttuu.. Hoitajat, ympäristö sekä tapahtumat. Päiväkodin rytmi poikkeaa täysin kotihoidosta.

      Itse olen hoitanut useita vasta ryhmiksessä aloittaneita pieniä ja kaikki lapset ovat reagoineet eri tavoin. Yksi itki koko ajan (= huusi, itki ja karjui 6h) äidin perään kaksi viikkoa ja sitten loppui kuin seinään. Toinen niiskutti koti-ikävää silloin tällöin, ja tätä jatkui noin 1,5kk ajan.
      Kotona olivat molemmat kovasti vanhempien perään.
      Sisarusten kanssa aloittaneilla on ollut paljon vähemmän "käyntiinlähtövaikeuksia".

      Onko hoitomuoto täysin lukkoonlyöty? Olisiko mahdollista saada aluksi hoitajaa kotiin (tai perhepäivähoitajaa tms.)? HERKÄLLE lapselle koituu vähemmän stressiä, jos muuttuvien tekijöiden määrä minimoidaan..Ensin muuttuu hoitaja ja vaikka syksyllä hoitopaikka, jne.

      Tiedän, että on raastavaa jättää itkevä lapsi hoitoon. Ja vielä pahemmalta tuntuu hakea lapsi hoidosta, jos tämän silmissä on "miksi olet jättänyt minut tänne"-katse.
      Toivottavasti löydätte ratkaisun tilanteeseenne!

      ps. Omat lapseni ovat tällä hetkellä kotihoidossa (siskoni hoitaa heitä meidän kotona) :)

    • ikävaiheessa

      tuo on normaalia!

    • jtgyg

      Olisiko lapsella mitään turvajuttua, minkä hän voisi ottaa hoitoon mukaan? Meidän pienellä suuren helpotuksen toivat omat rattaat, jotka otettiin hoidossa sisälle. Totuttelu meni paljon helpommin omassa turvapaikassa katsellen. Alkuun hän nukkui päiväunetkin rattaissa, kunnes siirtyi sitten pinnikseen. Nyt on nelisen kuukautta oltu hoidossa ja itkut on jo historiaa. Tosin hänellä kaverina on myös isosisko, joka tietysti tuo turvaa pienelle.

    • kiinnostunut 123

      Minua kiinostaisi tietä, että missä päin maata harrastetaan näin pitkää "totutteluvaihetta" hoitopaikkaan? Oma lapseni meni päiväkotiin vuoden vanhana ja kävimme siellä 2 kertaa ennenkun hän jäi sinne yksin koko päiväksi. Tämän päiväkodin hoitajien mielestä jo parempi jättää lapsi yksin mahd.nopeasti. En tiedä onko menetelmällä/ajalla väliä, mutta meidän lapsi sopeutui hoitoon heti.
      Milloin olet saanut tiedon hoitopaikasta? Onko tämä totutteluaika myös maksullista hoitoaikaa? Täällä meidän kunnassa hoitopaikkapäätös tulee vasta n.2-3vk ennen hoidon tarpeen aloitusta, joten montaakaan kertaa ei välttämättä ole edes mahdollista käydä tutustumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1251
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1038
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      823
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      758
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      67
      755
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      666
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      646
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      631
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      547
    12. 53
      536
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      495
    15. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      99
      484
    16. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      479
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      473
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe