Hylli eli Helsingin yhteislyseo

tietoahankkiva

Millainen koulu on? Minkälaista porukka siellä on, entäs opettajat? Plussat, miinukset? Sanotaanko herkästi joistain asioista esim. tupakoinnista? Minkälainen reksi? Onko tiukkaa? Minkälainen opetus?

11

8483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mainettaan parempi

      Hyllistä puhutaan paljon paskaa tietämättä koko koulusta oikeastaan yhtään mitään konkreettista.

      Hyllin lukio on pieni; opettajat tuntevat oppilaansa, ja oppilaat tuntevat heidät. Saat varmasti huomiota aivan eri tavalla kuin jossain isossa keskustan koulussa.
      Porukkaa on laidasta laitaan; rennosta hikipinkosuorittajiin. Et voi olla löytämättä kavereita. Koska lukio on pieni, oppii väistämättäkin tuntemaan muut oppilaat ainakin nimeltä.

      Opettajat ovat oikeasti tosi rentoja, ainakin tiettyyn pisteeseen asti. Riippuu paljon ryhmän omasta asenteesta. Jos ryhmä on hyvä, opettajillakin on hyvä fiilis. Opetuksen taso on aivan varmasti samaa tasoa kuin missä tahansa muuallakin. Opettajilla tuntuisi olevan paljon aikaa oppilailleen, ja apua saa aina.

      Totta kai (alaikäisten) tupakointiin puututaan. Ennen kaikkea tupakan haju kuitenkin häiritsee muita opiskelijoita... On tosi vittumaista istua tunnilla tupakoitsijan vieressä.

      Pientä haittaa näin lukiolaisen näkökulmasta luovat lukiokäytävän pieni koko sekä yläastelaisten suuri määrä.
      Tuo käytävä on varsinkin keväisin aivan uskomattoman tunkkainen ja kuuma. Silloin välitunnit tulee vietettyä jossain muualla, esimerkiksi ulkona. Suurin osa koulusta on varattu yläasteelle, ja lähes kaikki lukion oppitunnit pidetään tuolla yhdellä käytävällä.

      Yläasteen päättötodistus ei vielä kerro paljoakaan. Hyllistä kirjoitetaan hyviä arvosanoja siinä missä muissakin kouluissa.

      Hylli on hyvä vaihtoehto. ;)

      • tuntematon5

        Olen TÄYSIN samaa mieltä kanssasi.
        Moni ei ole käynyt tuossa koulussa ja kertoo kulemiaan huhuja eteenpäin.
        Kontulalla saattaa olla huono maine, mutta se ei kerro minkälainen koulu Hylli on.
        Hylli on myös yksityinen koulu jolloin sillä on vaaraakin tehdä asioita mitä kaikilla kouluilla ei ole varaa tehdä.


      • KillUrSelfHoe

        Hhahah sanon minä .. JOUDUIN EROAMAAN HYLLISTÄ KOSKA SE KOULU ON SAIRAS.... Siellä on yks tietty opo joka on täys ämmä !!! Rehtorikin päästää kouluun alle 7 keskiarvoisen henkilön ainostaan RAHASTA !!!

        -A


    • hylliläinen

      Joo hyllistä puhutaan paljon tietämättä koko koulusta mitää, joten suurimmalla osalla hieman väärä kuva. Hyllin lukiossa on taito- ja taide linja ja liikkalinja. Peruskoulussa matikka ja kuvis luokat.
      plussia ja miinuksia
      opettajat tuntee kaikki oppilaat
      tyttöjen sekä poikien liikka maikat ihan parhaita
      yhtään liioittelematta matikan ope on yksi suomen parhaimmista
      ussan ope on melkee kaikkien lempiope
      juhliin ja tilaisuuksiin panostetaan
      välipala maksaa 50snt ja se on aamusin ja iltapäivisin
      ruoka on hyvää ei mitää palmia paskaa
      yksityiskoulu
      lähellä paljon liikuntamahdollisuuksia joten liikkatunnit myös sen mukaiset
      hyvät yhteydet, 94 menee ihan koulun viereen ja metrikseltä on 8 minuutin kävely matka
      hyvä yhteishenki
      terkkari on mukava ja sen vastaanotto huoneen sohvilla saa olla myös välkillä
      aula ja vessat on rempattu 2 vuotta sitten
      -lukio on vain yksi käytävä, vaikka tunteja pidetään myös muualla koulussa
      -yläaste vie suurimman osan koulusta
      -pyörätelineet on iha täynnä syksyisin ja keväisin
      -kuumina päivinä aurinko lämmittää käytävät kuumiksi

    • musaaa

      voiks joku kertoo musiikin pääsykokeesta ???

    • jarno33123

      Olen täysin samaa mieltä suurimmasta osasta varsinkin positiivisista asioista mitä sanoitte. Mutta pitkän matematiikan opettaja on todella kärsimätön ja vastaa todella huonosti jos et ole 10 oppilas. Varotan teitä kaikkia nuoria että ei kannata tulla tänne, jos pitkää matematiikkaa aiotte opiskella. Toinen seikka on se että ei ole muita pitkän matematiikan opettajaa, joten ei oo mitää valinnan varaa. Historian ope on aivan mahtava. n.54 vuotias laiha mies opettaja. Mutta maailman paras opettaja on Maantiedon ja Biologian opettaja. :)

      • 8oppilas

        Mä aion mennä pitkää matikkaa vaikka oon käsioppilas minkälinen pääsykoe?


    • Hyllissä_opiskelija

      HYLLI on oikeasti todella hyvä koulu, mahtavat tyypit ja hyvät opettajat!

      • Rane1

        Hyllyissä muutamilla opettajilla valta arvostella miten huvittaa. Jaksoarvosanoista riippumatta vuosiarvosana saatta olla numeron tai pari alhaisempi. Reksillä ei ole valta puuttua asiaan.


    • HyllinOppilas

      Olen nyt alottanut opiskelemaan 2017 syksyllä Hyllissä ja 1kk on takana.. Oon sopeutunu kouluun tosi hyvin ja saanu paljon uusia kavereita ja myös vanhasta koulusta kavereita löytyy.. Hylliin on helppo päästä jos haet ihan vaan perus opetusta yläasteelta, siellä on paljon mukavia oppilaita tietenkin löytyy myös näitä pissiksiä jotka voi kiusata mutta omalle kohdalle ei oo sattunu ja oon kyl vähän erilainen ja mul on yks sairaus mut ei kukaan mua ainakaan kiusaa.. Mut siis siitä tupakasta nii hyllissä on oma sellanen pikku silta jossa kaikki on röökillä ja ei kukaan siitä valita ei edes opettajat kukaan niistä.. Ja se on vähä syrjäsessä paikassa mut kumminki ihan nähtävissä se paikka nii sieltä ei myöskää se tupakka hirveemmin levii sinne missä muut yleensä on jos ne ei tupakoi.. Koulua remontoidaan nyt 2017-2018 mutta esim uudet valmiit tilat on tosi hyviä ja tilavia just mahtavia ja tosi edistyneitä nykyajan opetus tasolle et löytyy kaikki kaihtimet kaukosäädettävinä ja tietokoneet jne. Hyllin rehtori(t) ja kuraattori on tosi mukavia ja joustavia.. Esim hakiessa hylliin voit toivoa samalle luokalle kavereitten kanssa ja ensimmäiset viikot oli tosi kivoja.. Opettajista voin sanoa että kaikki opettajat on mukavia tosi mukavia jos asenne on kohdallaan! En voi sanoo kenestäkää opettajasta mitää huonoo.. Tottakai joskus ottaa päähän joku ope ja tällee jos se esim valittaa sulle kännykästä tai et puhut kokoaja mut en voi sanoo et ne opettajat ois yhtään ilkeitä.. Ainoo mistä voin valittaa on se ruoka mitä siel tarjotaan muuten ei hirveesti miinuksia löydy.

    • HYL-paraslukio

      Entisenä ja valmistuneena Hyllin oppilaana voin sanoa rehellisesti, että mainettaan paljon parempi koulu. Ei pidä paikkansa väitteet, että alle 7 keskiarvoiset pääsisivät rahasta, itse pääsin jopa huonommalla tai että opot ym olisi huonoja.
      Koulun ''huono maine'' johtunee vain siitä, että siellä on heikompi menestys ylioppilaskirjoituksissa kuin muissa kouluissa. Tämä johtuu vain siitä, että Hylli on yksi harvoja lukioita, jotka antavat mahdollisuuden ns huonommallekin opiskelijalle, nimimerkillä KA 6 jotain, mutta pääsin.
      Aikani tuossa lukiossa oli yks elämäni parhaimmista kiitos myös opettajien ja muun henkilökunnan. Poikkeavan maittava kouluruoka, mukavat opettajat ja silloinen opo maailman paras sekä kuraattori, jonka avulla selvisin pahimmistakin.
      Turha siis miettiä kannattaako siihen lukioon hakea, ehdottomasti kannattaa! Opetustaso on korkeaa ja apua kyllä saa, kun sitä vain tajuaa pyytää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3195
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1152
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1022
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      867
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe