En oo koskaan asetta myynyt,mutta nyt se olisi harkinnassa. Minkälainen on lupamenettely,kun myy rinnakkaisluvallista asetta?
Vastaukset 3
- reesu.
Myyt aseen aivan normaalisti luovarit tehden. Rinnakkaislupa raukeaa automaattisesti myynnin jälkeen ja se palautetaan poliisille.
- haappo
Selväpä tämä,kiitosta. Ei tarvine siis kirjallista lupaa rinnakkaisluvan toiselta osapuolelta.
- Rynnäslupaaja
Siis jos olet se rinnakkaisluvan haltija etkä virallinen aseen hallussapitäjä, niin tietenkään et voi myydä asetta!
Mutta jos jollakulla on sun aseeseen rinnakkaislupa niin ei se vähennä sinun aseen omistamista pätkääkään ja tosiaan rinnakkaislupa raukeaa kun ase myydään sen todellisen omistajan (sinun) johdosta, kysymättä rinnakkaisluvan haltijoilta mitään! No voishan sitä tietenkin vihjasta että näin teet ettei tule ihan yllätyksenä, jos välit siis on kunnossa! ;) :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341457
- 901308
- 81796
- 28727
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...11720- 19575
- 36573
- 47553
- 46549
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115519