POLTTOAINETTA VARASTETAAN HÄMEESSÄ

litukoita liikkeellä

Polttoaineen anasteluepidemia vaivaa Kanta-Hämettä. Viime viikkojen kuluessa alueella on anastettu tuhansia litroja polttoainetta, Kanta-Hämeen poliisilaitos kertoo.

Poliisi epäilee, että alueen säiliöitä tyhjentävät ammattimaiset polttoainevarkaat.

Helmikuun viimeisen viikonlopun kuluessa polttoainevarkaat iskivät Hämeenlinnan Luolajassa sijaitsevalle maatilalle. Kolmen polttoainesäiliön lukot murrettuaan varkaat veivät mennessään 2 000 litraa polttoainetta.

Saman viikonlopun kuluessa tehtiin toinen säiliöntyhjennys Moreenin alueella tietyömaalla. Lukot murrettiin ja säiliöstä heruteltiin 500 litraa polttoainetta.

Tammikuussa Hausjärvellä anastettiin 1 500 litraa polttoainetta lukitusta säiliöstä.

Hauholla havaittiin tammikuussa poliisin mukaan luvaton tankkiauto. Hauhontaustantiellä talon pihasta anastettiin farmarisäiliöstä 1 000 litraa kevyttä polttoöljyä.

"Määrä on sen verran iso, ettei sitä millään mehukanistereilla voi viedä", Kanta-Hämeen poliisi toteaa.

Jotakin varkauksista tietävät voivat soittaa poliisin vihjenumeroon 071 87 3 7718

6

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saatana3

      Maneet varmaan asialla!

      • saatana3

        *MANNET


    • Rosvoimurit nalkkiin

      Yleensä kyllä ulkomaalaiset vierailijat.V.ttu kovalla kanisterilla päähän tommosia!
      Kun ei tiedetä mikä on toisen ja mikä omaa.

    • kuulin kaverilta

      Tiedän hämeenlinnassa tapauksen jossa kuorma-auto yrittäjältä anastetut polttoaineet vietiin muistaakseni virolaiseen tai puolalaiseen autovuokraamoon, jonka omisti/omistajiin lukeutua supisuomalainen tyyppi. Likaisen työn hoitivat tosin ulkomaalaiset.

      Kuukauden tätä hommaa oli jatkunut kunnes kyseinen yritys "otti ohjat omaan käsiin" toimistolla muutaman miehen voimin "nukuttiin" muutama yö vahdissa kunnes tärppäsi, poliisit paikalle ja omalla autolla varkaiden perään kun kerkesivät lähteä ennen pokejen saapimista. Sitten jäivät pitkäkyntiset vasta kiinni.

      Jonkinlaista omaa tarkkaavaisuutta kannattaa pitää yllä ja pyytää tuttaviakin pitämään silmät auki. Tässäkin tapauksessa varkaat käyttivät täysin massaan uppoutuvaa suomen kilvissä olevaa "tiedusteluautoa" joka kävi aina ennen varkauksia tarkistamassa että paikka oli tyhjänä. Tallentui valvontakameriin mutta rekisterinumerosta ei saatu selvää.

      Silmät ja korvat auki, ei saa olla sinisilmäinen. Suomalainenkin osaa varastaa.

    • farmari

      Kouvolan alueelta on ja viety poltöljyä maatilan farmarisäiliöstä ensin tammikuussa
      1000 litraa sitten toukokuussa taas 1000 litraa, varmaan sama tekijä molemmilla kerroilla

    • lisääntyy vaan!

      Oisko kellään myydä halvalla käytettyjä polttoainesäiliöitä, omat ovat ihan piripinnassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5297
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      86
      3108
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      312
      1691
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1254
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1227
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1134
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1116
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1105
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1084
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      954
    Aihe