Miten muistitikku tarkistetaan?

lontee

Miten muistitikku tarkistetaan nortonilla? Esim. jos muistitikku on asemassa F niin tarkistetaan asema F?

Sori tyhmä kysymys mutta haluan olla varovainen.

Voikohan toisella koneellani olla virus, nettiselaimet internet explorer ja google chrome lakkasivat toimimasta, samoin norton. Norton ei aukea ollenkaan ja selaimet kertoo että error 138. Muuten kone toimii.

9

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No asenna

      Norton uusiksi jos ei tokene, virhe 138 keroo siitä että selain ei pääse nettiin. Sulla on yhteyksissä jotain häikkää, ei selaimissa. Onko Soneran liittymä ? Niissä on ollut tänään häikkää, tosin jo korjattu vika.

      • Ai, niin

        Se tikku tarkistetaan kuten mikä tahansa muukin levyasema.


    • lontee

      Kiitos vastauksesta.

      Yhteyteni on mokkula joka toimii kyllä, tässäkin koneessa ja näyttää yhteyden onnistuvan toisessakin koneessa.Explorer lakkasi toisessa koneessa toimimasta muutama viikko sitten ja nyt viikonloppuna lakkasi toimimasta norton ja google chrome.

      Yritin poistaa nortonia jotta saisin sen asennettua uudelleen, mutta kone ei tee sitä ja siinäkin ilmoitti tuosta yhteysvirheestä.

      • Removal plus asennus

    • Oletko kokeillut sen poistoa vikasietotilassa? Sinne pääsee kun painaa F8 painiketta heti BIOS ikkunan jälkeen monta kertaa.

    • HuluHullu
    • lontee

      Voi kiitos vielä!

      Laitoin muistitikun tähän koneeseen ja tarkistin sen ja norton näytti ok:ta. Siirsin tiedostot ja seuraavan kerran kun avasin koneen, alkoi sama, internet explorerilla ei yhteyttä. Tässä on windows 8 ja uutisia kyllä näytti mutta myös norton ilmoitti ettei saa yhteyttä mutta nortonilla sai tehtyä yhteyden korjauksen ja alkoi netti toimimaan. Sitten tein päivitykset ja järjestelmän tarkastuksen nortonilla ja löytyi uhkia 26. Eli kyllä täällä koneilla jotain ylimääräistä oli.

      Yritän cd:n avulla poistaa nortonia myöhemmin toiselta koneelta, siinä ei tosiaan netti toimi niin en voi noita teidän antamia linkkejä käyttää. Enkä ehkä uskalla vikasietotilaa käyttää...

      Seuraava kysymys jos joku kultainen vielä viitsii vastata, tallensin tuolta huhulaisen nortonin linkistä tiedoston, mutta mitä sillä tehdään?! Pitääko noita tunnisteita hakea säännöllisesti?

      Entä pitäisikö hankkia vielä nortonin lisäksi joku spybot vai mikäseoli?

    • HuluHullu

      Se ajetaan kerran.

      Norton kyllä päivittää automaattisesti omat tunnisteensa.

      Haen tuolta noi tunnisteet jos on esim tarkoitus asentaa alusta kaikki, on sitten tavallaan jo päivitetty nortoni kun kytkeytyy nettiin.

      Noista nortonin uhista joskus tulee kylmänhiki, se kun näyttää ihan peruscookietkin uhkina.

    • lontee

      Ok, kiitos. Joo, ne oli vaan seurantaevästeitä. Mutta oli kumma että samat ongelmat tuli molemmille koneille kun samaa muistitikkua käytettiin.

      Kiitos vinkeistä, en olisi uskonut että saan itse korjattua tilanteen. Siirsin muistitikulla nortonin removal toolin tälle toisellekkin koneelle ja poistin ja asensin nortonin uudestaan ja nyt tälläkin koneella netti toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3033
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe