Pentutehtailusta

Alla olevassa uutisoinnissa kerrotaan miten pentutehtailija teettää pentuja pelkän rahan takia. Mistähän muusta syystä sitten muut koirien omistajat pentuja teettävät.. Ainakin pentujen hinnasta päätellen kyse on juuri rahasta. On trietysti olemassa koiranomistajia jotka pyrkivät parantamaan rotua, siis koiranjalostajia mutta kun katsoo ilmoituksia, niin paljon on pentuja myynnissä henkilöillä joita tuskin voi kutsua tehtailijoiksi vaikka pentuja teettävät ja myyvät ja kyllä he varmaankin myyvät ja teettävät pentuja nimenomaisesti rahan vuoksi..


Päivitetty 26.2.2013 19:46, julkaistu 26.2.2013 19:29.

ESS: Pentutehtailija paljastui Hämeenkoskella

Päijät-Hämeessä paljastui maanantaina jälleen uusi pentutehdas. Kuvan koiranpentu ei liity tapaukseen.


Etelä-Suomen Sanomien haastattelema Lahden seudulla vapaaehtoisena eläinsuojeluvalvojana työskentelevä Anne Väisänen kertoo, että Hämeenkoskelta Päijät-Hämeessä löytyi maanantaina taas uusi pentutehtailija.

Väisäsen mukaan pentutehtailijat ovat järkyttäviä eläinsuojelutapauksia. Kaikkiaan hän sai viime vuonna puhelimitse tai sähköpostitse yhteensä 436 eläinsuojeluilmoitusta.

Pentutehtaassa koirilla teetetään pentuja vain rahanteon vuoksi. Silloin pentujen terveydestäkään ei välttämättä huolehdita riittävästi

12

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maaseudun sanomat

      Joo, tota pentutehtailua harrastaa monet ihmiset, pentuja tehdään, eikä ajatella ehkäsyä ollenkaan. Eräälläkin siitokseen käytettävällä kaverilla on pentuja ympäri satakuntaa ja aina eri nartun kanssa.
      Pentutehtailu tällä yksilöllä ilmenee juuri siitä, että koska uroksella ei ole polvet, lonkat, eikä selkä kunnossa, ei häntä saisi ollenkaan käyttää siitokseen.
      Rahakin astuu selkeästi kuvioon tässä pentutehtailutapauksessa, yhteiskunta maksaa pentujen ruokinnan, ylläpidon jne. Lisäksi saavat luonnollisesti kuukausittain maksettavaa pentulisää ja koska uros pääsääntöisesti ei tule narttujensa kanssa toimeen pentujen synnyttyä, saamme vielä kustantaa uroksen kantelut eri oikeusasteissa.
      Kyllä tietyt urokset pitäisi kastroida, etteivät jatkaisi jo huonoksi havaittua sukulinjaa. Varsinkin, jos luonne ei ole sosiaalinen, eikä tule muiden urosten ja jo astumiensa narttujen kanssa toimeen ja kun vielä on nuo sairaudetkin. Kyllä silmät, lonkat ja polvet tulisi tutkia kaikilta siitokseen käytettäviltä uroksilta, ei riitä, että siittiöt liikkuvat hyvin, myös sperman laadun tulisi olla ensiluokkaista.

      Avauksen aloittajan kuva ei liity tapaukseen :D

      Tässäkin pentutehtailutapauksessa pentuja teetetään vain panemisen ilosta, pentujensuojeluvalvojalla riittää työsarkaa, eikä narttujen terveydestäkään ehdi kukaan huolehtia riittävästi.

      • von Lagerbom

        Tuo oli kyllä erinomaisesti oivallettu, hienovaraista vihjailua mutta eikös se ole eläinmaailmassa tavanomaista että emä ei anna uroksen enää tavata pentujaan. On tosiaan vahinko että astuu eläimen asteella olevia narttuja. Mutta siinä olen eri mieltä ettei mainitsemasi uroksella ole lonkkavikaa eikä kyse ole synnynnäisestä viasta vaan tapaturman aiheuttamasta ja että vika siis selässä. Tässä kyseisen uroksen tapauksessa nartut ovat vahingossa saaneet käyttöönsä valioluokan astujan joten heillä pitäisi olla aihetta ylpeilyyn. Pennut kaikki olleet syntymästä alkaen valioyksilöitä myös mutta nartun kasvatusmetodit- kasvattamattomuus on hiukan pilannut alunalkaen loistavan geeniperimän.


      • kuukauden naurut

        Mitään näin hauskaa en ole hetkiinsä lukenu.
        Kuin suoraan jostain sketsistä, mutta kun
        tietää tapauksen, niin upeesti tehty teksti.
        Kiitos ja syvä kumarrus..


      • maaseudun sanomat
        von Lagerbom kirjoitti:

        Tuo oli kyllä erinomaisesti oivallettu, hienovaraista vihjailua mutta eikös se ole eläinmaailmassa tavanomaista että emä ei anna uroksen enää tavata pentujaan. On tosiaan vahinko että astuu eläimen asteella olevia narttuja. Mutta siinä olen eri mieltä ettei mainitsemasi uroksella ole lonkkavikaa eikä kyse ole synnynnäisestä viasta vaan tapaturman aiheuttamasta ja että vika siis selässä. Tässä kyseisen uroksen tapauksessa nartut ovat vahingossa saaneet käyttöönsä valioluokan astujan joten heillä pitäisi olla aihetta ylpeilyyn. Pennut kaikki olleet syntymästä alkaen valioyksilöitä myös mutta nartun kasvatusmetodit- kasvattamattomuus on hiukan pilannut alunalkaen loistavan geeniperimän.

        Emä suojelee pentujaan urokselta ja hyvä niin, eihän kiimainen uros, joka
        painaa kaikkia kylän ja kylän ulkopuolisia narttuja ole hyvä omalla esimerkillään olla viattomien pentujen lähellä.
        Tässäkin kohtaa emä on urosta viisaampi.
        Ehkä uroksen olisi hyvä tarkistuttaa näkönsä, tai ainakin päänsä, jos kerta toisensa perään kohdalle osuu nartuista nartuin.
        Kyllä se vaan on hyvä, että otettiin tämä pentutehtailu puheeksi, kerrankin on palstalla oikeeta asiaa. Toivottavasti tämä uros on kuitenkin pitäytynyt omassa rodussaan, tehdessään tätä omasta mielestään arvokasta jalostustyötä.
        Sekarotuisuus voisi entisestään pahentaa asioita. Tosin kun kyseessä on jo iällä oleva uros, joka ei alfauroksen tunnusmerkkejä enään täytä, voisi hän tilata tilaustyönä itselleen nartun, vaikka tiibetinspanielin. Kulttuurierot saattaisivat huimasti parantaa geeniperimää ja uusi uljas rotumääritelmä voisi jopa auttaa urosta taloudellisessa ahdingossa. Saattaisihan tuosta kehkeytyä vaikkapa tiibettiläinen nakkiseisoja. Muotovalioita niistä tuskin tulisi ja käyttölinjan ominaisuudetkin olisivat niin ja näin, mutta metsästyslinjan pentuja niistä voisi hyvinkin tulla, sillä kyllähän tämä uros on taitonsa näyttänyt naurttuja jahdatessaan.


      • von Lagerbom
        kuukauden naurut kirjoitti:

        Mitään näin hauskaa en ole hetkiinsä lukenu.
        Kuin suoraan jostain sketsistä, mutta kun
        tietää tapauksen, niin upeesti tehty teksti.
        Kiitos ja syvä kumarrus..

        Jep, samaa mieltä. hienosti osataan sanoja käyttää. Arvostan sanan säilää ja sen taitavaa käyttöä, heh..


      • von Lagerbom

        Vaikuttaa ihan Misun tarinoinnilta ja misu taitaa ollakin mies.


      • misu8
        von Lagerbom kirjoitti:

        Vaikuttaa ihan Misun tarinoinnilta ja misu taitaa ollakin mies.

        Miksi herra Magnus von Lagerbom syyttää minua aina toisten kirjoituksista?
        Ei ole vielä killuttimet kasvaneet jalkojeni väliin...


      • von Lagerbom
        misu8 kirjoitti:

        Miksi herra Magnus von Lagerbom syyttää minua aina toisten kirjoituksista?
        Ei ole vielä killuttimet kasvaneet jalkojeni väliin...

        Eikä varmaan kasvakkaan ellei siihen anneta minkäänlaisia mahdollisuuksia, juurtumiseen, virn ja silmänisku..


    • hahaaa

      Mutta luonnon lakien mukaan se menee. Luonnossakaan emo ei tarvitse urosta kuin pennun tekemiseen. Myöskin luonnossa tulee aika jolloin emo vierottaa/hylkää pentunsa, jotta pääsee taas parittelemaan uuden uroksen kanssa.

      • von Lagerbom

        Mutta mahojen on enää turha paritella vaikka olisi minkälainen valiouros saatavilla. Sellaisten narttujen kohdalla on pennuilla rahastus jo ohitse.


    • uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

      Monet ihan senkin takia, ettei tuu nartulle märkäkohtua, mut sä et taidakkaan tietää muuta kuin märkäpillusta.

      • yyyyyyyyy3

        Onko nekään nyt niin märkiä olleet....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4212
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2484
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1302
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1152
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1112
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      102
      928
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe