Alla olevassa uutisoinnissa kerrotaan miten pentutehtailija teettää pentuja pelkän rahan takia. Mistähän muusta syystä sitten muut koirien omistajat pentuja teettävät.. Ainakin pentujen hinnasta päätellen kyse on juuri rahasta. On trietysti olemassa koiranomistajia jotka pyrkivät parantamaan rotua, siis koiranjalostajia mutta kun katsoo ilmoituksia, niin paljon on pentuja myynnissä henkilöillä joita tuskin voi kutsua tehtailijoiksi vaikka pentuja teettävät ja myyvät ja kyllä he varmaankin myyvät ja teettävät pentuja nimenomaisesti rahan vuoksi..
Päivitetty 26.2.2013 19:46, julkaistu 26.2.2013 19:29.
ESS: Pentutehtailija paljastui Hämeenkoskella
Päijät-Hämeessä paljastui maanantaina jälleen uusi pentutehdas. Kuvan koiranpentu ei liity tapaukseen.
Etelä-Suomen Sanomien haastattelema Lahden seudulla vapaaehtoisena eläinsuojeluvalvojana työskentelevä Anne Väisänen kertoo, että Hämeenkoskelta Päijät-Hämeessä löytyi maanantaina taas uusi pentutehtailija.
Väisäsen mukaan pentutehtailijat ovat järkyttäviä eläinsuojelutapauksia. Kaikkiaan hän sai viime vuonna puhelimitse tai sähköpostitse yhteensä 436 eläinsuojeluilmoitusta.
Pentutehtaassa koirilla teetetään pentuja vain rahanteon vuoksi. Silloin pentujen terveydestäkään ei välttämättä huolehdita riittävästi
Pentutehtailusta
12
424
Vastaukset 12
- maaseudun sanomat
Joo, tota pentutehtailua harrastaa monet ihmiset, pentuja tehdään, eikä ajatella ehkäsyä ollenkaan. Eräälläkin siitokseen käytettävällä kaverilla on pentuja ympäri satakuntaa ja aina eri nartun kanssa.
Pentutehtailu tällä yksilöllä ilmenee juuri siitä, että koska uroksella ei ole polvet, lonkat, eikä selkä kunnossa, ei häntä saisi ollenkaan käyttää siitokseen.
Rahakin astuu selkeästi kuvioon tässä pentutehtailutapauksessa, yhteiskunta maksaa pentujen ruokinnan, ylläpidon jne. Lisäksi saavat luonnollisesti kuukausittain maksettavaa pentulisää ja koska uros pääsääntöisesti ei tule narttujensa kanssa toimeen pentujen synnyttyä, saamme vielä kustantaa uroksen kantelut eri oikeusasteissa.
Kyllä tietyt urokset pitäisi kastroida, etteivät jatkaisi jo huonoksi havaittua sukulinjaa. Varsinkin, jos luonne ei ole sosiaalinen, eikä tule muiden urosten ja jo astumiensa narttujen kanssa toimeen ja kun vielä on nuo sairaudetkin. Kyllä silmät, lonkat ja polvet tulisi tutkia kaikilta siitokseen käytettäviltä uroksilta, ei riitä, että siittiöt liikkuvat hyvin, myös sperman laadun tulisi olla ensiluokkaista.
Avauksen aloittajan kuva ei liity tapaukseen :D
Tässäkin pentutehtailutapauksessa pentuja teetetään vain panemisen ilosta, pentujensuojeluvalvojalla riittää työsarkaa, eikä narttujen terveydestäkään ehdi kukaan huolehtia riittävästi.- von Lagerbom
Tuo oli kyllä erinomaisesti oivallettu, hienovaraista vihjailua mutta eikös se ole eläinmaailmassa tavanomaista että emä ei anna uroksen enää tavata pentujaan. On tosiaan vahinko että astuu eläimen asteella olevia narttuja. Mutta siinä olen eri mieltä ettei mainitsemasi uroksella ole lonkkavikaa eikä kyse ole synnynnäisestä viasta vaan tapaturman aiheuttamasta ja että vika siis selässä. Tässä kyseisen uroksen tapauksessa nartut ovat vahingossa saaneet käyttöönsä valioluokan astujan joten heillä pitäisi olla aihetta ylpeilyyn. Pennut kaikki olleet syntymästä alkaen valioyksilöitä myös mutta nartun kasvatusmetodit- kasvattamattomuus on hiukan pilannut alunalkaen loistavan geeniperimän.
- kuukauden naurut
Mitään näin hauskaa en ole hetkiinsä lukenu.
Kuin suoraan jostain sketsistä, mutta kun
tietää tapauksen, niin upeesti tehty teksti.
Kiitos ja syvä kumarrus.. - maaseudun sanomat
von Lagerbom kirjoitti:
Tuo oli kyllä erinomaisesti oivallettu, hienovaraista vihjailua mutta eikös se ole eläinmaailmassa tavanomaista että emä ei anna uroksen enää tavata pentujaan. On tosiaan vahinko että astuu eläimen asteella olevia narttuja. Mutta siinä olen eri mieltä ettei mainitsemasi uroksella ole lonkkavikaa eikä kyse ole synnynnäisestä viasta vaan tapaturman aiheuttamasta ja että vika siis selässä. Tässä kyseisen uroksen tapauksessa nartut ovat vahingossa saaneet käyttöönsä valioluokan astujan joten heillä pitäisi olla aihetta ylpeilyyn. Pennut kaikki olleet syntymästä alkaen valioyksilöitä myös mutta nartun kasvatusmetodit- kasvattamattomuus on hiukan pilannut alunalkaen loistavan geeniperimän.
Emä suojelee pentujaan urokselta ja hyvä niin, eihän kiimainen uros, joka
painaa kaikkia kylän ja kylän ulkopuolisia narttuja ole hyvä omalla esimerkillään olla viattomien pentujen lähellä.
Tässäkin kohtaa emä on urosta viisaampi.
Ehkä uroksen olisi hyvä tarkistuttaa näkönsä, tai ainakin päänsä, jos kerta toisensa perään kohdalle osuu nartuista nartuin.
Kyllä se vaan on hyvä, että otettiin tämä pentutehtailu puheeksi, kerrankin on palstalla oikeeta asiaa. Toivottavasti tämä uros on kuitenkin pitäytynyt omassa rodussaan, tehdessään tätä omasta mielestään arvokasta jalostustyötä.
Sekarotuisuus voisi entisestään pahentaa asioita. Tosin kun kyseessä on jo iällä oleva uros, joka ei alfauroksen tunnusmerkkejä enään täytä, voisi hän tilata tilaustyönä itselleen nartun, vaikka tiibetinspanielin. Kulttuurierot saattaisivat huimasti parantaa geeniperimää ja uusi uljas rotumääritelmä voisi jopa auttaa urosta taloudellisessa ahdingossa. Saattaisihan tuosta kehkeytyä vaikkapa tiibettiläinen nakkiseisoja. Muotovalioita niistä tuskin tulisi ja käyttölinjan ominaisuudetkin olisivat niin ja näin, mutta metsästyslinjan pentuja niistä voisi hyvinkin tulla, sillä kyllähän tämä uros on taitonsa näyttänyt naurttuja jahdatessaan. - von Lagerbom
kuukauden naurut kirjoitti:
Mitään näin hauskaa en ole hetkiinsä lukenu.
Kuin suoraan jostain sketsistä, mutta kun
tietää tapauksen, niin upeesti tehty teksti.
Kiitos ja syvä kumarrus..Jep, samaa mieltä. hienosti osataan sanoja käyttää. Arvostan sanan säilää ja sen taitavaa käyttöä, heh..
- von Lagerbom
Vaikuttaa ihan Misun tarinoinnilta ja misu taitaa ollakin mies.
- misu8
von Lagerbom kirjoitti:
Vaikuttaa ihan Misun tarinoinnilta ja misu taitaa ollakin mies.
Miksi herra Magnus von Lagerbom syyttää minua aina toisten kirjoituksista?
Ei ole vielä killuttimet kasvaneet jalkojeni väliin... - von Lagerbom
misu8 kirjoitti:
Miksi herra Magnus von Lagerbom syyttää minua aina toisten kirjoituksista?
Ei ole vielä killuttimet kasvaneet jalkojeni väliin...Eikä varmaan kasvakkaan ellei siihen anneta minkäänlaisia mahdollisuuksia, juurtumiseen, virn ja silmänisku..
- hahaaa
Mutta luonnon lakien mukaan se menee. Luonnossakaan emo ei tarvitse urosta kuin pennun tekemiseen. Myöskin luonnossa tulee aika jolloin emo vierottaa/hylkää pentunsa, jotta pääsee taas parittelemaan uuden uroksen kanssa.
- von Lagerbom
Mutta mahojen on enää turha paritella vaikka olisi minkälainen valiouros saatavilla. Sellaisten narttujen kohdalla on pennuilla rahastus jo ohitse.
- uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Monet ihan senkin takia, ettei tuu nartulle märkäkohtua, mut sä et taidakkaan tietää muuta kuin märkäpillusta.
- yyyyyyyyy3
Onko nekään nyt niin märkiä olleet....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 641341
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S731296Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei8990Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125936- 109919
- 50833
- 38793
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.84766Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42746- 77745
- 53718
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66691Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev141665Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee30636- 55615
- 62597
- 95541
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?23528- 60514
- 55510
