Aulassa saa pari tonnia liksaa?!

Aika hyvä palkka palkka vartijaan verrattuna. Päivätyö, istuu tiskin takana, surffaa netissä ja neuvoo kun kysytään. Ei tarvitse olla hullujen ja humalaisten kanssa tekemisissä.

http://palkkavertailu.com/palkka/aulapalveluhenkilö
85581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vartiointiliikkeen aulapalveluhenkilö saa palkkaa 3 tason mukaan, voit käydä tsekkaamassa mistä summasta puhutaan.
Henkilöltä vaaditaan hyvää kielitaitoa, ruotsi ja englanti ehdottomasti hyvällä tasolla ja sitten saksa, venäjä yms.antaa lisäarvoa. Asiakkaat vaativia, kiireisiä ja valitukset ovat herkässä.
Työnkuvaan on lisätty lisäksi avainhallintaa, avustavia kirjallisia hommia, mm.laskujen skannauksia, tilavarauksia, kopiointipalvelua.Sen lisäksi aulapalvehenkilö suorittaa myös kulunvalvontaa ja kuittailee erilaisia hälytyksiä ja suorittaa palohälytystilanteissa tiedotukset eteenpäin koko firmalle.

Sopii mennä testaamaan ja kokeilla, paljonko jää aikaa roikkua netissä...
Kyllä pari tonttua tuosta työstä on ihan paikallaan, mutta vain harva ja valittu siihen yltää, ei ainakaan vartiointipuolella !

Äänestä
  • Vieläkö pitää venäjää hyvin osata?

    Äänestä

  • "Henkilöltä vaaditaan hyvää kielitaitoa, ruotsi ja englanti ehdottomasti hyvällä tasolla"

    Joissain paikoissa vaaditaan, suurimmassa osassa ei vaadita. Kyllä Suomessa pärjää ihan suomella.

    Äänestä

Vartiointiliikkeen aulapalveluhenkilöt ovat tosiaan yleensä palkkatasolla numero III, mutta toisinaan löytyy myös tasoa IV heiltä.

Jokainen aula on erilainen, joten se kiire ja tehtävien määrä riippuu tosiaan ihan kohteesta jossa työskentelee. Toisissa aulakohteissa jää enemmän aikaa omiin asioihin ja toisissa sitten taas vähemmän.

Vartiointipuolella aulapalveluhommat ovat sikäli ongelmallisia, että aika usein ne sijoittuvat normaaleihin 8-16 työaikoihin, jolloin lisiä juuri mistään ei kerry. Täten saat vain peruspalkan useimmiten, joka ei tosiaan kovin häävi ole.

Nykyään vartiointiliikkeiden aulapalveluporukat eli receptionistit tai miksi heitä nyt haluaakaan kutsua ovat melkeinpä yleisin näky konttorien ja firmojen auloissa. "Siviilirespat" ovat aikalailla harvoja nykyään ja tosiaan useimmiten ulkoistettuja, mutta ymmärtäähän toki sen että talon oman väen pyörittämässä respassa palkat ovat oman talon väen palkkoja eikä minkään ulkoistetun vuokratyöntekijän niin kuin aulavartijoiden tapauksessa.

Onnellinen olkoot se joka painaa aulahommia siviilinä, sillä heillä useimmiten ovat nuo palkatkin kunnossa verrattuna näihin vartiointipuolen aivan vastaavanlaisiin tehtäviin.

Äänestä

Respassa istutaan ja palkka on nelostaso. Edellinen respa oli kolmostaso ja työtehtävänä kahden oven sähköinen avaaminen vieraille ja kerran päivässä tehtävä kuorikierros. Mielestäni palkka on kohdallaan työn vaativuuteen nähden.

Pari kaveri on päässyt talojen sisään ja palkka liikkuu 2500euron paremmalla puolella poikkeuksetta. Lisäksi työedut ja lomat ovat merkittävästi parempia.

Äänestä

Olen aulassa ja aikaa netissä surffailuun jää päivässä puolesta tunnista aina pariin tuntiin saakka. Tuo pari tuntia on kesällä, silloin on kiva olla töissä. Englantia osaan, sitä tulee käytettyä joka päivä. Palkka on 1900 euroa kuussa. Kyllä sillä halvan kaupungin kaksion vuokran maksaa, jää vielä rahaa leipään ja saa leivän päälle muutakin kuin ylähuulen.

Äänestä

Itse vaihdoin respasta arvokuljetukseen. Palkka parani ja tässä saa myös kyllä kännykän netissä olla pitkin päivää ihan tarpeeksi, jos siitä tykkää. Kyllästyin tiskin takana istumiseen. Tässä työssä maisevat vaihtuu, istutaan sitten taas respassa kun kunto ja ikä sitä pyytää :)

Äänestä

Aloitus kirjoitettu kohta yhdeksän vuotta sitten, kai nykyään saa pari tonnia kuussa palkkaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voiko olla? kirjoitti:

Aika hyvä palkka palkka vartijaan verrattuna. Päivätyö, istuu tiskin takana, surffaa netissä ja neuvoo kun kysytään. Ei tarvitse olla hullujen ja humalaisten kanssa tekemisissä.

http://palkkavertailu.com/palkka/aulapalveluhenkilö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu