Hyvä tavaton

Törkimys isä

Olipa mies, joka petti vaimoaan ties kuinka kauan, aina oli menossa ja poissa kotoa, vihdoin täyttyi vaimon mitta ja ero tuli.

No nyt ukko tapaa lapsiaan joka toinen viikonloppu, sama meneminen jatkuu, nyt sitten yrittää uskotella olevansa ihmislle lapsistaan välittävä isä.
Mutta lapsiaan hän ei todellisuudessa hoida aina on keksinyt jonkin toisen silloin hoitamaan, äitinsä tai joku muu. Eli tee ruokaa tai muutakaan.
No nyt on jo parina vuotena tehnyt sen, että lapset otetaan (ala-aste) koulusta talvilomalle, silloin mennään mutkamäkeen uuden suhteen kanssa, mutta kaukana on lasten tulevaisuuden ajattelu, kun loma-aikana ei mennä vaan lapset koulusta viikoksi pois. Eipä siinä paljon isä lapsiaan ajattele, lapset joutuvat tekemään noita koulutöitä, jotta eivät jää jälkeen ja mitä se mahtaakaan pitkällä jaksolla lapsen koulumestyksessä tarkoittaa, mitä lapsi oppii tästä. No tämähän on täysin väärä oppi ja kaiken lisäksi lapselle varsin rankka juttu, mutta isä on itse lomalla ja taasen on lapsen niskaan laitettu raskas taakka.
Ihmettelen suuresti, kuinka koulusta voidaan samoille lapsille vuosi vuoden jälkeen antaa tällainen poissaolo, tähän mielestäni pitäisi puuttua. Lapsihan tässä taasen on jätetty kaikin tavoin huomioimatta.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justiinsa joo....

      Olipa nainen joka nalkutti kaikesta mahdollisesta. Isä kävi töissä, rakensi talon, maksoi laskut, vei lapset hoitoon ja haki ne sieltä. Hoiti oman osuutensa kotitöistä. Vei lapset harrastuksiin ja käytti suuren osan vapaa-ajastaan lapsien kanssa. Teki yhteisiä asioita niin pyydettäessä. Antoi äidille omaa aikaa ja jopa kustansi äidin ulkomaanreissut ystäviensä kanssa jotta pääsee äitikin vapaalle.

      Palkaksi isä sai nalkutusta, seksin pihtaamista ja jatkuvaa nurinaa.Miettii jäävänsä lapsien kanssa taloon jonka on rakentanut ja jota on jonkun vuoden ajan jo maksellut. Miettii muutenkin miksi helvetissä naiset kuvittelee että miehet on luotu heitä palvomaan ja palvelemaan. Ei ymmärrä eikä jaksa..........

      • Törkimys isä

        Vaan eipä mennyt niin, vaimo ne laskut maksoi, kuten kotityötkin teki, lisäksi teki rankkaa päivätyötä ja opiskeli siinä sivussa, ukolla riitti menemistä jatkuvasti, kotiin ei ollut aikaa, ei lapsille eikä vaimolle. Ei vienyt vaimoa matkoille eikä vaimo käynyt yksinkään matkoilla.

        Mutta pointti lapset, niillä nyt yrittää kaikille esittää, että vie tuonne mutkamäkeen, mutta kun sekin pitää tehdä tuollatavoin, lapsten koulunkäynti ihan varmasti kärsii.
        Ei siinä isä edelleenkään ajattele ketään muuta kuin itseään. Ja kun sinne mutkamäkeenkin pitää lisäksi mennä velkarahalla, laittaisi edes jotakin lasten tulevaisuuteen talteen, saisivat lapset edes jonkinlaisen koulutuksen, etteivät jäisi ihan peruskoulutasolle, jonka kanssa sitten ei elämisestä tulekaan mitään, sillä eihän nykypäivän peruskoulun käyneille ole kuin työttömyyskortisto.

        enhän toki tiedä montako näin luupäätä on olemassa, tämäkin isä itse on saanut elää perheessä, saanut korkeakoulutuksen, mutta nyt sitten omille lapsilleen tekee näitä surmia toinen toisensa perään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4834
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3933
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      120
      3619
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1886
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      42
      1678
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1340
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe