Kävin sattumoisin Väinö Pertamon sivuilla ja täytyy sanoa, että harvoin näkee sellaista roskaa nettisivuilla. Hämmästykseni oli suuri, kun hän oli haukkunut kaikki Suomen hypnoosin parhaat asiantuntijat. Katkeroituneen ihmisenkin ajatuksiksi hänen mielipiteensä ampuvat pahasti yli. Hän pitää itseään aitona ja parhaana asiantuntijana hypnoosista. Hänen ajatuksensa ovat kuin suoraan kivikaudelta ja asentaansa inkvisition ajoilta. Tieteellisyys ja objetiivisuus puuttuvat lähes kokonaan. On vaarallista, että tällainen henkilö kuvittelee edustavansa totuudellista näkemystä muita halventamalla. Se on lisäksi erittäin ala-arvoista ja halpamaista, eikä mitenkään sovi hypnoosin vastuulliseen maailmaan. En ole kenenkään muun nähnyt haukkuvan kollegojaan tällä tavalla moraalisesti ja eettisesti tuomittavalla tavalla. Mistä johtuu, että hän tekee näin? Onko hänet erotettu/ syrjäytetty? En tiedä, mutta vaikea nähdä muutakaan selitystä. Säälittävää, mutta samalla myös surullista. Tämä vain vahvisti kuulemaani, että häntä ei kukaan enää ota todesta, vaikka hän tekeekin kaikkensa toisten haavoittamiseksi.
hypnoosi
11
822
Vastaukset
- sitruuna halaus
http://vainopertamo.blogspot.fi/2009/01/nytsoikeudenkynti-toteutui.html
"Päätös: Yhdistyksen kokous päätti yksimielisesti erottaa Väinö Pertamon Suomen Hypnoosiyhdistys ry:n jäsenyydestä hallituksen 27.11.2008 päivätyssä kirjeessä mainituilla perusteilla."
Ihan oikeilla jäljillä olit mietteissäsi.. iso ego ja katkeruus eivät näemmä sovi lainkaan yhteen, kun noin pelottavalta ihmiseltä kuulostaa.. Muuten oli mukavaa lukea tekstiäsi, vaikka aihe onkin nyt vähän tämmöinen. Minusta on oikeesti tosi hienoa, että on sinunkin kaltaisia ihmisiä, joilla on noin paljon oikeudentajua! :) Harva enää tuntuu välittävän miten ihmiset käyttäytyvät.- onkohan?
Kirjoittajan53 viesti kertoo Väinö Pertamon sielun maiseman ja aiheelliset toimet häntä kohtaan. Toivoa vaan että hänellä on asiat nyvin!
mitä vittuu XD EI VOI HypNOTIsoIDa OOTTEKO SUPER MEGA TyHMII HÄ XD
- voiko hyvin
Pitkäjänteistä ja uupumatonta vihakirjoittelua harjoittavalla ja ylituomarina omasta mielestään toimivalla Pertamolla tuskin on kaikki hyvin. Hän on juuttunut omiin harhaisiin viha-ajatteluihinsa, jota hänen pari- kolme yllyttäjäänsä tukee. Tulisi syventää keskustelua psykiatrin kanssa.
- väinölle
eikös Väinö Pertamolla ole joku psykiatri ystävä! Käsitteellistämistä sinne!
- lukeva
väinölle kirjoitti:
eikös Väinö Pertamolla ole joku psykiatri ystävä! Käsitteellistämistä sinne!
on ja toimineet yhteistoiminnassa vieslukevatitellen
- säilömuisti
Hämmentävää, kohta 85-vuotias Väinö Pertamo jatkaa viha-, katkeruus-, hörhökirjoitteluaan blogeissaan, joissa toistaa samoja harhaisia vihjailujaan, ehkä toisto säilyttää muistia
- suuresti hämmästynyt
Pertamo jatkaa vihakirjoitteluaan blogeissaan, ei taida olla asiat hänellä hyvin. Pertamon kaverit kunnostautuvat myös vihakirjoittelussaan ja aiheettomissa kanteluissaan eri virastoille mm. Harri i. H. Kiilpailuvirastolle ja Aluehallintovirastolle luvattomasta hoidosta. Sääli kirjoittajia, voisivat mennä edes luvalliseen hoitoon. Kantelijoiden taustat tulee tiedottaa virastoille.
- Väinö_sekaisin
Väinö Pertamo taitaa olla jo vanhuuden höperö, ainakin kaikista kirjoituksista päätellen..
- lamaannuttavaa
Voitaisiko Väinö Pertamo ohjata tahdonvastaiseen hoitoon. Eihän hänen kirjoittelunsa varsinkaan viimeaikaiset perustu mihinkään mielenterveyden kannalta ymmärrettäviin seikkoihin. Esiintyy häirikkökirjoittajana hyvää tarkoittavien ihmisten toimintoiihin, tosi surullista.Pertamon aivotoiminnassa ei häivääkään mentalisaatiosta.
- Eihuijari
Väinö Pertamo on yrittänyt kiinnittää huomiota SHY:n jäsenistön sekaviin itse keksittyihin huuhaatitteleihin. Ja sehän ei monille herkkäuskoisia ihmisiä huijaaville höpöhöpö-terapeuteille sovi :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1505933Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella364358Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03530- 342848
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv552847Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342695- 162618
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452530- 432145
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h262025