suolaista ja makeaa

makeaa mahantäydeltä

Mitä mieltä olette, jos kylässä kahvhvipöydässä on tarjolla voileipiä (lohi-kinkku-maustekurkkua tms. päällä) ja juhlava makea täytekakku. Mieheni ottaa heti kahvin saatuaan suuren palan täytekakkua. Seuraavien kahvikupillisten kanssa vasta voileipiä.
Minulle on opetettu, että ensin aloitetaan aina ns. suolaisesta tarjottavista ja jos haluaa, viimeiseksi voi ottaa palan makeaa kakkua.
Ja vaikka kakku tai pikkuleivät olisivat kuinkakin herkkua, ei pöytää pidä ahmia tyhjäksi!

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku roti!

      Jos on vähääkään nälkäinen, tuntuu luontevalta ottaa ensin suolaista, koska makea nautittuna tyhjään mahaan tuntuu aika ällöltä.

      Kaikille ei ehkä suolainen maistu ollenkaan kahvin kanssa, joten he käyvät suoraan makean kimppuun.

      Itse olen oppinut (tai ainakin niin olen asian aina mieltänyt), että täytekakkua otetaan vasta ihan viimeiseksi.
      Täytekkku on yleensä näyttävin pöydän anneista, ja sen on tarkoitus (tai ainakin olisi suotavaa) koristaa kahvipöytää mahdollisimman pitkään kokonaisena.

      Mutta jos nyt jostain syystä joku haluaa aloittaa kahvittelun juurikin täytekakulla, niin sitä otetaan (ainakin ensin) vain pieni pala, että varmasti muutkin kahvittelijat tulevat aikanaan saamaan osansa.

      Eikä missään tapauksessa pikkuleipiäkään ahmita koko asettia tyhjäksi!
      En salli edes lapsien ottaa montaa pikkuleipää!

    • Kuuropilvi

      Niin, asia riippuu myös tilaisuuden luonteesta ja juhlan tarkoituksesta. Häissähän vihkipari aloittaa täytekakun leikkaamisen sitten kun se hetki koittaa.
      Kuinka on? Olisiko syntymäpäivänä/rippijuhlissa/lakkiaisissa jne. sankarin itsensä aloitettava kakku tai olisiko joukossa joku muu siihen tehtävään valittu tai arvoltaan korkea henkilö (mummo, vaari, äiti, isä, pressa, piispa, pappi:-) sopiva kakun aloittaja? Isäntäväki varmaan on mielissään jos kakku säilyy koskemattomana heidän harkitsemaansa ajankohtaan saakka, eikä joku jurpo ole jo rääpinyt sitä.
      Tierä häntä, mut ei oikein kuulosta mukavalta aloittajan miehen touhu paitsi jos on kyseessä ihan tavallinen kahvittelu oman perheen kesken ja emäntä tuputtaa kakkua ja leipää jokaiselle solkenaan.

    • ei millään

      pahalla, mutta kyllä on miehellä omituiset pöytätavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45814
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11430
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11028
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9820
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8658
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6718
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3405
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3207
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3113
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2973
    Aihe