Meillä on lapsellinen ja köyhäaivoinen käsitys, että meidän pitää pelastaa koko maailman vääryydet ja antaa kaikille eiralaisen toimitusjohtajan elintaso, paitsi oman maan kansalaisille. Me kuvittelemme 0,000000001% osuudellamme väestöstä olevamme jeesuksia, vaikka maailman kymmenen suurvaltaa lisää tarkoituksella maailman kärsimystä, konflikteja ja hätää. Ei jenkki, kiinalainen tai venäläinen mieti afrikkalaisen ihmisen tilannetta, vaan mineraaleja, öljyä ja maantieteellistä asemaa omaan valtapolitiikkaansa! Ei Englanti, Japani tai Australia ole huolissaan maailman merien tilanteesta, vaan niiden suuremmasta itselle ryöstämisestä ja valvomisesta
uppisrunko vai?
liidän pinnalla
17256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Odota nyt! Kyllä yliopistoihminen E.d.k Välittäjä vastaa tyhjentävästi.
Onkohan ihan oikea palsta? Tämä on veneilyä käsittelvä palsta, tai siis pitäisi olla.
Vai on teillä sellainen käsitys? Kannattaisi avata silmät.
Uppisrunko on toivottoman hidasta veneilyä. Meikäläiset menee puoliplaanissa 20 knotsia. Dieseliä palaa enemmän kun uppiksella tai plaanarilla mutta ei haittaa. Pääasia että merenkulkuominaisuudet on muuten kunnossa ja meidän oma porukka viihtyy!
Muiden tekemiset ja sanomiset ei juurikaan vaikuta ajatuksiimme, kuitenkin kunnioitamme kaikkia veneilijöitä.
Nämä kirjoitukset joissa povataan hitaille uusille uppiksille kasvavaa kysyntää on mielestäni ihan huuhaajuttuja.
Itse kuvittelisin puoliplaanareidenkin yleistyvän. Ainakin itselleni se on hyvä ja edullinen vaihtoehto:
- hieman enemmän tai tarvittaessa paljon enemmän nopeutta kuin uppiksessa
- uppoumanopeuden yläpuolella ei rullaa
- kulkee suoraan nätisti pienellä nopeudella klinsä kanssa (toisin kuin liukuvat keskimäärin)
Rauhallisesti ajellen polttoainetta menee vain hieman enemmän kuin uppiksella. Ajomukavuus parempi ja nopeusreseviä olemassa. Täten ajellen pääsee pienempään mailikulutukseen kuin liukuvalla ryskimällä.
Hyvä konsepti rauhallisesti etenemiseen. Jos on kiire, niin liukuva vie voiton sekä nopeudessa että polttoaineenkulutuksessa...
Sitä minä olen kyllä joskus miettinyt, että josko lisäisi kölin liukuvaan veneeseen. Sellainen pari senttiä korkea vaan, ja 5cm leveä. Ensin hartsilla kiinni pitkä suikale kovaa vettä hylkivää levyä ja sitten laminoisi kiinni. Kulkisi varmaan hitaalla vauhdilla suorempaan, ja kaipa se plaaniinkin edelleen nousisi?
... Ja perässä seuraa koko valtameri!
Millähän energialla se iso aalto tehdään? - Kaikesta hyvästä huolimatta puoliplaanarilla on kaikista heikoin hyötysuhde, jos verrataan plaanaaviin ja uppiksiin.
Isot uppikset ja pienet plaanaavat tulevat yleistymään kallistuvan polttoaineen myötä.
laita ihmeessä ja kerro kuinka kävi!
Paitsi että ei seuraa koko valtameri, jos et käytä nopeusreserviä. Jos haluat ajaa kovaa, niin osta liukuva. Se on silloin taloudellisempi. Sinulta taisi mennä ohi kirjoituksen pointti. Jos et koskaa halua päästä koskaan kovaa, osta uppis.
Harva vain ajaa puoliplaanarilla uppoumanopeutta. Puoliplaanarilla on hyviä ominaisuuksia, mutta taloudellisuus ei ole yksi niistä.
hassu setä.
Puoliplaanarit on isossa aallokossa parempia. Liukva joudutaan pudottamaan pois liukunopeudesta kun aallokko kasvaa tarpeeksi. Keula ei ole kantava ja ollaankin äkkiä pulassa hiljaisessa nopeudessa. Kovassa kelissä mielummin uppis tai puoliplaanari on parempi. Puoliplaanarissa on selvästi suurempi mukava nopeusalue. Sitäpaitsi ei minulla ainakaan ole vesillä niin kova kiire että pitäisi kulkea esim 35s. Kyllä tuollainen 15-20s riittää.
mielenvigasin alotusläpändeeros pitkään aikaan! kui noi mont taso saaki sama viestis hei? mää ole ihan sama mielt, kaarimnalaise, biikiöläise, naantalilaise eik edes merimaskulaise ajattele afrikkalaisi yhtä, ei siis yhtä. Mut se ongi väärä kysymys, pointti on ajatteleks ne meitä ja siks mä alotanki ny globaali seksihahmon rakentamisen tält saitilta!
hauskempi kuin aloitus
tunnistettavine kirjoitusvi hr eineen
Ike ei ajattele afrikkalaisi, eikä Mattika, eikä Teppoka, eikä mun setä Seppoka, Jetroo ei ajattele afrikkalaisi... vai lasketaks Lola hei?
kuka meit sit vesil kunnioittais?
"Maapallo kuumempi kuin koskaan jääkauden jälkeen, ja kuumeneminen jatkuu rajuna" Yle 8.3.2013
Nyt täytyy pitää pää kylmänä juuri niin kuin aloittajalla. Yle, muut media, ja suuri joukko köyhäaivoisia tutkijoita kertovat miten asiat ovat, mutta tärkeintä on, että ei tehdä mitään. Tekeminen niin hankalaa kun siinä voi epäonnistua, olla erilainen ja kaikkea. Jos huomaat tekeväsi asialle jotain niin ota yhteyttä pintaliitäjään, hän perustelee kansainvälisten yhteyksiensä avulla miksi ei tässäkään asiassa ole syytä toimintaan.