Akitan koulutus

Akita1

Oon ihastunu tähän rotuun ja minulla ois kesällä mahdollisuus saada akita.
Minulla on ollut monia ulkoiria, mutta akita olisi ensimmäinen sisäkoirani.
Haluaisin teidän lukea teidän kokemuksia näistä koirista ym.
Onhan koiran luonteissa eroa, mutta jos teillä on kokemusta akitasta, niin haluaisin esimerkiksi tietää, että missä asioissa teidän koiranne kanssa piti olla koulutuksessa todella tarkkana tmv? :)

En kaipaa mitään kommentteja siitä että "Et ole valmis ottamaan akitaa, koska teet siitä keskustelun.." tai muuta vastaavaa, koska en todellakaan tämän keskustelun avulla päätä, otanko koiraa vai en.

4

2666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu tykäny
    • akitan_omistaja_rmk

      akita viihtyy toki sisällä ja kotona ja sen paikka siellä kuuluu myös olla, ei siis ulos häkkiin ym....mutta runsasta liikuntaa akita tarvitsee ja riittävästi virikkeitä....vaativa koira kyllä, joten kannattaa tutustuu koiraan ja sen luonteeseen ennen hankintaa. moni akita palautunut kasvattajalle juuri akitan kovan luonteen takia joka monesti tulee esiin siinä 1-2 vuotiaana. Pentuna kaikki koirat ovat ihania ja akitat myös, akita kyllä oppii ja omaksuu asiat nopeasti. Mutta viisas koira ei aina välttämättä halua tehdä jos tietää että ei palkintoa ole siitä luvassa. Akita ei hirveesti hauku varsinkaan muille koirille, sen käytös on niin itse varmaa moni koira näkee sen aina uhkana siksi haukkuvat sille. Itsellä on 2,5 vuotias akita uros niin tiedän mitä puhun. Akitan ruokinnasta vielä että akita syö nälkäänsä joten ei aina syö ruokaa vaikka annat sille, jos vertaa vaikka johinkin labradorin noutajaan joka vetäsee kupin aina tyhjäks kun laitat ruokaa. Akita vaatii lihaa paljon joten älä ruoki sitä pelkällä nappulalla. ja akita ei välttämättä tule vieraiden koirien kanssa toimeen tämä tekijä kannattaa ottaa myös huomioon akitaa hankkiessa. Perheen omiin koiriin se yleensä tottuu ja tulee varmasti näyttämään niile oman paikkansa. Akitahan ei alistu muille koirille, jos akitu tulistuu siitä on leikki kaukana ja akita harvoin kakkoseksi jää....pentuna heti sit koulutus aloitettava toki ei kerralla liikaa asioita ja teet asiat ja opetat aina samalla tavalla jos teet ne eri tavalla niin ei koira tiedä mikä on oikein....hihnassa nätisti kulkeminen on se varmaan haastavin itse saanut oman akitan kyllä kiltisti ja hyvin kulkemaan joskus sitä joutuu käskyttämään, ja jos vetäminen jatkuu otan sen ihan vierelle ja hihnan lyhyeksi. Kyllä tää hyvin tottelee jos sanoo paikka ja odottaa ym...perus käskyt jotka jokainen koira pitäis osata. Mutta toki akitoissa on eroja jotkut voi olla helppoja kouluttaa jotkut vaiketa sitä on vaikea sanoa....kannattaa myös olla tarkka mistä olet akitan ostamassa ja keneltä. aito akitahan maksaa uros 1300e - 1600e nartut yli 2000e paperillinen ja sirutettu. kyllä herättää epäilystä jos suomesta saa rekistöröidyn akita uroksen alle tonnilla. Hyvät akita kasvattajat toki tarkkoja kelle koiran antavat, kyllä multa myös tarkkaan kysyttiin millaset olosuhteet akita saa ja missä asun ym...ja onko perheessä muita koiria / eläimiä.

    • Akita1

      Kiitti :)

    • nihoninu

      Itsellä kohta 6 v. akita narttu (ja oli myös uros, joka jäi auton alle 1,5 v). Tuollaisiin hintoihin en kyllä ole törmännyt. Silloin kun itse koirani otin hintahaitari oli 1100-1300, itse maksoin omastani (paperit, rokotukset, sirut, pentupaketti yms.) 1200 e. Ja mitä viime vuonna paneuduin asiaan ei hinta ollut kellään (japanilaisen) akitan kasvattajalla tuollainen. Jenkkiakitoista en tiedä.

      Koira on tosiaan luonteikas ja kova, mutta itsenäinen ja oppivainen. Itsenäisyys on positiivnen tekijä esim. jäljellä, se tietää tasan tarkkaa mitä tekee ja ei turhia pyydä omistajalta apuja kuten pehmeämmät koirat. Jos koiralla on taipumusta nenähommiin se onkin akitan paras virike.

      Akitalla on niitä hetkiä kun "ei huvita" tai "päivänkakkarat sojottaa väärään suuntaan" jolloin se ei tee mitään vaikka makkarat ja lihapullat olisi tarjolla. Paras motivaattori on ollut ruoka ja helpoiten ne asiat jää päähän kun itse saa oivaltaa. Vieraista koirista suurin osa ei aikuisena enää välitä, joten ei ole koirapuistotyyppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe