Kokkolan Prismassa on syttynyt tulipalo ja paloa sammuttamassa on ollut seitsemän yksikköä tilanne sai alkunsa yläkerran konehuoneesta ja ihmiset lie säikähtivät huomatessaan turvallisuutensa olevan uhattuna. Olitko paikalla?
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=330514
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=330514
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jaahas, eikös nykyään vaadita jokaiselta työntekijältä voimassaoleva tulityökortti, mikäli työskentelee tulipalovaaran aihettavien koneiden ja laitteiden kanssa.
Jos ei tulityökortti ole suoritettu, niin eihän sellainen ihminen osaa asentaa dieselkäyttöistä lämmitintä niin, ettei se aiheuta tulipalovaaraa.
Siinähän on avoliekki tuossa dieselkäyttöisessä lämmittimessä.
sillähän ne kaikki maailman tulipalot estetään! kaikille tulityökortti!
Tuleekohan siinä jauhesammutin mukana?
Siis mikä diesellämmitin oliko se joku webasto mikä siellä tussahti vai mikä hoto?
Olin paikalla ja kyseessä oli kyllä todella pieni "tulipalo", vähän tuprutti vaaleaa savua laajennuksen yläkerrasta.. Myöskin kaikki raksan paikalla olleet työntekijät nojailivat rennosti siellä ylhäällä kaiteeseen kys. "tulipalon" vieressä! :D:D Taisi tulla pari yksikköä liikaa palokunnalta paikalle..?
Kyllähän sieltä tuprutti aika paksua mustaa savua ennenkuin pelastuslaitos oli kohteessa. Ku ne tuli paikalle, niin tuli vain vaaleeta savua. Ilmeisesti alkusammutettu ennen pelastuslaitosta.
Tulin just tullu parkkipaikalle ku huomasin sieltä rakennuksesta nousevan sankan savun ja samantien rupes pillit huutaan ja säikähin niin että heti käännyin ja pakenin paikalta pois jaloista ja moni juoksi siinä paniikissa melkeen alle oli kauhiaa =(
Savu oli niin sankkaa etten löytänyt koko kokkolaa prismasta puhumattakaan.
Onko se se maijantarinoista tuttu kaupunki?
Oliko se pieni vai suuri siitä riippuu se tasa arvo
Olin tilanteessa ajantasalla, ja voin todeta että ihmisiä ei juossut karkuun, eikä kukaan ollut paniikissa. Tulipalo ei vaikuttanut prisman sisällä oleviin asiakkaisiin millään tavalla, parkkipaikalle tulijat tietenkin saattoivat säikähtää useaa paloautoa ja ambulansseja. Savua palosta syntyi mutta ei juurikaan niin että sitä olisi kauempaa havainnut. Palo oli n.50m päässä prisman ulkoseinästä joten vaaraa myymälässä olijoille ei aiheutunut. Palo sammutettiin noin 25minuutissa.
Evakuointiin ei ollut tarvetta.
Onkos ollu taas naapuri maan tunarit hommissa pilkka palkalla?
Emminä usko mitään mitä täällä sanotaan, koska, jos olisin ollu paikalla ja nähnyt savua niin oivallus olisi ollut suuri räjähdys vaaran suhteen ja olisin jossu karkuun hippulat vinkuen ja soitellu hätäpuhelua evakuoinnin tarpeellisuudesta. Sitten se sivuseikka kuka sabotoi liekkitohottimen sekin vaara on olemassa eli onko tekniikka jo aloittanut tutkinnat siten niin ja sitä rataa!?
No ei se ole mikään ihme, et tulipalo syttyy, kun kasataan puutavaraa siihen diesel lämmittimen päälle, että kuivuu työpäivän aikana ja työpäivän jälkeen saa kotiin viemisiksi kuivattua ylijäämäpuuta, sellaista sahatavaran pätkää mitä rakennuksilta yleensä jää ja mikä menee roskiin.
Rakennustyömailla on usseita ukkelin korkusa kaasu sekä happipulloja nii aatelkaas, jos liekit olis nuolasseet niitä pulloja nii siinois lentäny seinät pellolle.
Minne pellolle ne seinät ois lentäny? Jyväskyläntien toisellepuolelle vai minne?
Aatellaas!!
Eikö radan puolelle nii siinä hotäkässä koko junavarikkoki ois lusahtanu kasaan.
Aijaa, siinä ei kyllä ole peltoo!
Miksi konehuoneen valvoja ei ollut paikalla hoitamassa tehtäviään? Tässä se nähtiin miten käykö ravaa alakerrassa juoruamassa raksalaisten kanssa niitä näitä niin rakennusaikataulu tökkii ja lopulta palaa koko kolhoosi poroksi.
Hei raksalla on lupa käydä tarpeilla ja täysistunnon aikana voi sattuu mitä vaan, se on kuule monien yhteensattumien summa tiä vaik pytty halkee ja tulee vesivahinko.
Mä huomasin, et tilannehuoneessa oli ilmotuksena keskisuuri rakennuspalo mut yks lööppi väitti sitä pieneks palonaluksi niin vähän menee sukset ristiin.
Vanha sanonta piti taas paikkansa. Tuli on hyvä renki mutta huono isäntä }:-)
Jaa se käynnisti tämä Prisman palo tulipalojen sarjan Kokkolassa, kuka olis uskonut. Taitaa tuo huolimattomuus tulenkäsittelyssä olla tarttuvaa laatua.