Olen imettänyt vauvaani 7 kk ajan ja herkkuja tulee popsittua päivittäin. Perusruokavalio on muuten kunnossa, täysjyvää, perunaa, lihaa, maitotuotteita, kasviksia. Ajoittain poden huonoa omaatuntoa kaikista niistä pullista ja jäätelöistä joita innolla mutustelen. Onko kenelläkään tietoa tai mielipidettä miten tämä vauvaan vaikuttaa? Pitäiskö yrittää tsempata ja jättää herkut kaupan hyllylle?
imettäjän ravinto
Herkku
31212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä uskoisin, että vauva saa tarvitsemansa ravintoaineet, koska perusruokavaliosi on kunnossa. Sen sijaan sinä itse saatat jäädä vähemmälle. Minä olen herkutellut aina imetysaikoina hyvällä omallatunnolla, koska muuten en olisi saanut painoani pidettyä kurissa, vaan olisin laihtunut liikaa. Jäätelössä on kyllä ihan hyviäkin ravintoaineita, joten ei se ihan pelkkää tyhjää ole. Voithan lisäksi napsia monivitamiinipillereitä, jos herkuttelusta on vaikea luopua.
miksi vauva kärsisi herkkujen syönnistäsi? eikö se ole raskaus ja imetys aikana äiti joka kärsii ravintoaineiden puutteesta jos joku kärsii. eihän ruoka suoraan mene maitoon eli eihän vauva niitä herkkujen sokereita ja rasvoja saa. kokonaisuudessaan rasvan laatu varmaan vaikuttaa maitoon. jos kuitenkin syöt kunnon ruokaakin niin ei kai herkut haittaa. itse kanssa syön herkkuja liian usein, mutta ei kai siitä muuta haittaa ole kuin itselle lihomisen vaara.
Kiitos vastauksista! Nyt voin jatkaa hyvällä omalla tunnolla herkuttelua eikä tarvitse ajatella että vauva siitä kärsisi:) Imetysaikana tuo energian tarve on niin suuri, ettei isollakaan annoksella kotiruokaa ja välipaloilla pitkälle pötkitä. Makea elämäni jatkukoon;)