Minua kiinnostaisi tämän chiari yleisyys ja onko perheitä joissa on useampi chiari. Laittakaa tänne asuinpaikka nimim. (jos se on liian pieni paikka, niin sit vaikka maakunta)
Eli Mimmuli Etelä-pohjanmaa,
Eli Mimmuli Etelä-pohjanmaa,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla ja äidilläni diagnoosit, itselläni vahva epäily että myös keskimmäisellä lapsellani (16v) tämä riesa olisi. Oireita hänellä on ollut aina, ja iän myötä jotkut niistä tullut selvemmiksi... Täytynee varata aikaa neurolle, kun teini itse on siihen valmis.
Varsinais-Suomessa asustellaan.
Helsinki, lapsi alle kouluikäinen
Pohjanmaa, itselläni on ja sedälläni..myös tätini nyt käynyt tutkimuksissa.
Eli siis tämä tauti on perinnöllistä jossain määrin, pelottavaa. Löytyykö lisää porukkaa????
CM1 voi olla perinnöllinen sairaus (noin 10 – 15%:lla), mutta tavallisesti CM1 todetaan satunnaisesti.
USA:ssa on arvioitu CM1:n ja CM1:n ja syringomyelian yhteisesiintyvyydeksi noin 10 / 100 000 ja Englannissa 8,4 / 100 000. Suomesta ei esiintyvyyslukuja ole käytettävissä.
noin luki http://www.ms-liitto.fi/chiari#esiintyminen sivulla.
Itselläni todettiin 2013 helmikuussa chiari malformaatio 1, leikkaukseen olen menossa noin 3kk sisään kuopioon. Äidilläni on myös todettu chiari m1, hänellä tosin ei ole niin voimakkaita oireita ollut että olisi leikkaukseen mennyt, löytyi vain muiden tutkimusten yhteydessä. T. Jypinkylästä eli Jyväskylästä (:
Tsemppiä kaikille jotka näiden hyvin erilaisten oireiden kanssa taistelee.