Ruotsin kieli turvaa itsenäisen Pyhtään?

Kikkelstuga

Osui silmiin tällä viikolla Pyhtäänlehden mukana jaetun Loviisan lehden pääkirjoitus, jossa ihmeteltiin Pyhtään lausuntoa kunrarekannelakiasiaan. Lausunnossa Pyhtää uhkaa muuta kymenlaaksoa ruotsinkielisillään, jotka muuttaisivat koko eteläkymenlaakson kaksikieliseksi alueeksi jossa virkamiespomojen pitäisi ostata ruotsinkieltä. Onko järkee vai ei?
http://www.loviisansanomat.net/lue.php?id=6135

8

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaduilla tuulee

      Montakos ummikkoa ruotsinkielistä siellä Pyhtäällä mahtaa olla? Pysykää vain Pyttisläisinä, liian kallis projekti ruveta muuttamaan kaikki kadunnimet ja liput ja laput ruotsinkielisiksi. Ja eiköhän nuorempi polvi hallitse suomenkielen. Jos tuommoista halutaan niin liittykää vaikka Loviisaan.

      • kaduilla suhisee

        ...ja se homomaine??


      • suomenkielinen.

        Onhan kotkassakin ummikko savolaisia suurin osa, ja hyvin pärjäävät.


    • Työkielenä Ruotsi

      Ilman Ruotsalaisia tuotteita meiltä puuttuisi paljon.

      Esim Sinappi, Graavilohi, Pekka Töpöhäntä, Peppi Pitkätossu. HM, Lindex , kappahl, Saab,Volvo, Monark, Cresent Husqvarna.

      Köyhää olisi myös yleisurheilu, ilman Suomen-Ruotsalaisia,puhumattakaan tv ohjelmista esim Tervon ohjelman juontajasta ja siitä isosta miehestä.
      Lisäksi Peter uutisissa ja Marco tanssii tähtien kanssa-ohjelmassa ja nelosen uutisissa.

      • Kaksmielinen

        Olkaamme iloisia jos kaksikielisyys pelastaa meitä joutumasta
        Kotkalaisiksi. Asiasta voitte keskustella vanhempien Kymiläisten ja
        Karhulalaisten kanssa,sieltäsaatte kuulla mitä hyvää kuntaliitos
        toi tullessaan. Pidetään me tämän Pyhtää/Pyttis itsenäisenä
        kuntana ja puhutaan asiat halki ainakin kahdella kielellä.
        Eihän kielikysymys ole haitannut Pyhtään kehitystä itsenäisenä
        kuntana ja pelastetaan Kotkan kalliilta kielikylvyltä.


    • Kuntarakenneuudistuksella luvataan kansalle suuria säästöjä mutta mihin ne luvatut säästöt perustuvat? Palvelutason laskuun vai mihin?

      Yhdistyneessä kunnassa olisi noin 60 000 asukasta. Terveyskeskunten määrä ei kauaa olisi neljä tai viisi. Helppo arvata mitkä asemat ensiksi lakkautetaan.

      Kuntaliitoksen motiivi ei saisi olla että joku kyläpäällikkö on polleaa poikaa kun saa johtaa isoa kuntaa.

      Aika harva kunta tekee itse kaikki palvelunsa, yleensä se tapahtuu kuntainliitossa naapurikuntien kanssa, Näin myös Pyhtään tapauksessa.

      Kuntajaon muutoksilla tulee pyrkiä toimivan ja eheän alueellisen kokonaisuuden luomiseen.

    • itseäni siteeraten

      pikainen yhdyntä loviisaan pelastaisi molemmat , sillä jos nyt viivytellään niin eduskunta kyllä pakottaa kohta piakkoin pyhtään kotkaan ja loviisa on yksin niin heikko että porvoo sen kyllä siitä ennenpitkää haukkasee , joten pyhtää-loviisa liitos pelastaisi molemmat vin-vin mutta se tulisi toimittaa pian ennenkuin mitään peruuttamatonta tapahtuu

    • prozentti

      Ja vero nousee heti melkein rosentin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe