Ruotsin kieli turvaa itsenäisen Pyhtään?

Kikkelstuga

Osui silmiin tällä viikolla Pyhtäänlehden mukana jaetun Loviisan lehden pääkirjoitus, jossa ihmeteltiin Pyhtään lausuntoa kunrarekannelakiasiaan. Lausunnossa Pyhtää uhkaa muuta kymenlaaksoa ruotsinkielisillään, jotka muuttaisivat koko eteläkymenlaakson kaksikieliseksi alueeksi jossa virkamiespomojen pitäisi ostata ruotsinkieltä. Onko järkee vai ei?
http://www.loviisansanomat.net/lue.php?id=6135

8

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaduilla tuulee

      Montakos ummikkoa ruotsinkielistä siellä Pyhtäällä mahtaa olla? Pysykää vain Pyttisläisinä, liian kallis projekti ruveta muuttamaan kaikki kadunnimet ja liput ja laput ruotsinkielisiksi. Ja eiköhän nuorempi polvi hallitse suomenkielen. Jos tuommoista halutaan niin liittykää vaikka Loviisaan.

      • kaduilla suhisee

        ...ja se homomaine??


      • suomenkielinen.

        Onhan kotkassakin ummikko savolaisia suurin osa, ja hyvin pärjäävät.


    • Työkielenä Ruotsi

      Ilman Ruotsalaisia tuotteita meiltä puuttuisi paljon.

      Esim Sinappi, Graavilohi, Pekka Töpöhäntä, Peppi Pitkätossu. HM, Lindex , kappahl, Saab,Volvo, Monark, Cresent Husqvarna.

      Köyhää olisi myös yleisurheilu, ilman Suomen-Ruotsalaisia,puhumattakaan tv ohjelmista esim Tervon ohjelman juontajasta ja siitä isosta miehestä.
      Lisäksi Peter uutisissa ja Marco tanssii tähtien kanssa-ohjelmassa ja nelosen uutisissa.

      • Kaksmielinen

        Olkaamme iloisia jos kaksikielisyys pelastaa meitä joutumasta
        Kotkalaisiksi. Asiasta voitte keskustella vanhempien Kymiläisten ja
        Karhulalaisten kanssa,sieltäsaatte kuulla mitä hyvää kuntaliitos
        toi tullessaan. Pidetään me tämän Pyhtää/Pyttis itsenäisenä
        kuntana ja puhutaan asiat halki ainakin kahdella kielellä.
        Eihän kielikysymys ole haitannut Pyhtään kehitystä itsenäisenä
        kuntana ja pelastetaan Kotkan kalliilta kielikylvyltä.


    • Kuntarakenneuudistuksella luvataan kansalle suuria säästöjä mutta mihin ne luvatut säästöt perustuvat? Palvelutason laskuun vai mihin?

      Yhdistyneessä kunnassa olisi noin 60 000 asukasta. Terveyskeskunten määrä ei kauaa olisi neljä tai viisi. Helppo arvata mitkä asemat ensiksi lakkautetaan.

      Kuntaliitoksen motiivi ei saisi olla että joku kyläpäällikkö on polleaa poikaa kun saa johtaa isoa kuntaa.

      Aika harva kunta tekee itse kaikki palvelunsa, yleensä se tapahtuu kuntainliitossa naapurikuntien kanssa, Näin myös Pyhtään tapauksessa.

      Kuntajaon muutoksilla tulee pyrkiä toimivan ja eheän alueellisen kokonaisuuden luomiseen.

    • itseäni siteeraten

      pikainen yhdyntä loviisaan pelastaisi molemmat , sillä jos nyt viivytellään niin eduskunta kyllä pakottaa kohta piakkoin pyhtään kotkaan ja loviisa on yksin niin heikko että porvoo sen kyllä siitä ennenpitkää haukkasee , joten pyhtää-loviisa liitos pelastaisi molemmat vin-vin mutta se tulisi toimittaa pian ennenkuin mitään peruuttamatonta tapahtuu

    • prozentti

      Ja vero nousee heti melkein rosentin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe