Eli siis mulla on todettu vakava masennus sekä ohella pahaa ahdistusta, mutta en millään pysty olla paikallaan ja jos edes yritän maata tai istua paikallaan rupean väkisinkin tahdosta riippumatta "kouristelemaan". Mistä saattais johtua tämmönen liika levottomuus?
En pysty olemaan paikallaan?
9
1865
Vastaukset
- Lääkkeistä
syömistäsi lääkkeistä.
- 11+12
En syö muuta kun migreeniin beetasalpaajaa ja täsmänä sumatriptaania. Pidän myös väliaikoja milloin en syö ollenkaan lääkkeitä ja toi levottomuus silti läsnä?
- asia pitää selivittä
Onko oireet tulleet lääkityksen myötä ja jatkuneet jo pitkään? Joillakin paha olo ja oireillee jatkuvana levottomuutena mutta kouristelu on outoa.
- Hössötihössöti
Tiedän mitä tarkoitat, aloittaja. Työpaikallani on aivan vastaavanlainen ylivilkas tapaus. Höpöttää, liikehtii, elehtii, vääntelee naamaansa, steppaa paikallaan, pyörii ympyrää, hössää ja häsää koko ajan. Hänellä ilmiselviä vaikauksia keskittyä tekemiseensä ja puhumisensa. Mieleen tulvii uusia juttuja ennen kuin vanhat on suusta ulos päästetty. Raskasta olla tällaisen kanssa tekemisissä viittä minuuttia kauempaa. Ja henkilö on hoitoalalla- keskittymistä vaativassa työpaikassa.
- Aspergerinfo
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=lam00033
Tardiiviin dyskinesiaan hyvin oireesi sopivat. Oireita voi saada myös muista keskushermostovaikutteisista lääkkeistä. - lääkkeiden orja
Voi vitsi mul on samoja oireita ja syön neuroleptejä. Mut en pysty lopettaankaan :V Mä liikun koko ajan kotona ja lenkkeilen yli 3h päivässä. Mut en pysty lopettamaankaan lääkkeitä menee unirytmi ihan p*rseelleen
- lääkkeistä
Monet lääkkeet, varsinkin neuroleptit, aiheuttavat levottomuutta ja akatisiaa.
Kannattaa pyytä lääkäriä vähentämään lääkitystä, niin myös akatisia vähenee.- 11+1
Kiitoksia vastauksista! Kai noi emconcorit sen on saattanut aiheuttaa kun vaikuttaa keakushermostoon, mutta kaikki määrätyt psyykelääkket olen jättänyt käyttämättä ja tuun aina jättämään.
- onko näin?
Joillkin vain paha olo ja psyyken häiriö purkautuu levottomuutena. Eivät voi olla paikallaan. Toiset viiltelee, tekevät pakkotoimintoja, toistavat samaa ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse353985SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2633925Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1343471Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky873460Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222317Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575591708- 371640
- 321521
- 931485